Vakbond wil af van de 'stroman' Ajax-talent Sergino Dest II 21 als opvolger van vertrokken Kenneth Vermeer deze jongen lijkt mij mentaal sterk. Er is veel kritiek op de keepers in Nederland. Vaak terecht. Of het EK 2020 een optie is? Waarom niet? Al les hangt af van hoe snel hij zich blijft ontwikkelen. Maar het begin is er.'' Volgens Van Hanegem was dat begin er al eerder. ,,Toen Giovanni van Bronckhorst voor hem koos en niet voor Vermeer'', zegt Van Hane gem. ,,Daar kwam kritiek op toen hij een foutje maakte. Maar dat vond ik toen al onzin. Deze jongen was toen al niet minder dan Ver meer, die niet slecht was, maar in mijn ogen vooral spectaculair keepte. Met opgetrokken knieën naar een bal zweven, dat werk. Beetje show. Het EK voor Bijlow? Waarom niet? Is hij minder dan de categorie Zoet, Bizot en eerder Padt? Lijkt mij niet hè.'' Advocaat ziet geen fysieke be lemmeringen bij zijn keeper. ,,Hij is fit. Justin is gewoon een uitste kende keeper, het is heel normaal dat hij bij Feyenoord een basisplaats heeft gekregen'', zegt de oefen- meester. Het is een vertrouwd beeld na wedstrijden van Fortuna Sittard, trainer Sjors Ultee die voor de te levisiecamera's zijn visie geeft over wat hij zojuist heeft gezien vanuit de dug-out. Toch plaatst directeur Mario Captein van de belangenvereniging Coaches Be taald Voetbal (CBV) nadrukkelijk kanttekeningen bij de trainers constructie in Zuid-Limburg, waar assistent en beoogd hoofd coach Kevin Hofland normaal ge sproken pas vanaf komende zo mer de vereiste trainerspapieren bemachtigt. ,,De media toespre ken is één aspect dat een hoofd trainer wat ons betreft niet mag uitbesteden aan zijn assistenten", zegt Captein. ,,Het coachen tij dens wedstrijden is een ander on derdeel dat alleen de eindverant woordelijke mag doen. Dat eerste leven ze bij Fortuna prima na. Dat laatste niet." W Trainersvakbond wil alleen trainers met een licentie in de technische staf De constateringen van Captein zijn in zekere zin opvallend. Kort na de competitiestart zag de CBV- baas bij Fortuna immers nog 'een Ultee die zijn rol pakte'. Volgens hem was er toen nog geen sprake van een ongepaste constructie in Sittard. Nu nadrukkelijk dus wel, vindt Captein. ,,Het is echt niet zo dat we als CBV met een stop watch zitten te turven hoe vaak iemand uit zijn dug-out komt. Maar je kunt er niet omheen dat de situatie in de loop van dit sei zoen veranderd is. Waar Ultee tij- dens de eerste wedstrijden nog grotendeels de coaching op zich nam, is het nu voornamelijk Hof land die dat doet. Ongewenst, vinden wij, aangezien dit de taak van de hoofdtrainer is." Onzinnig Bij Fortuna is men zich van geen kwaad bewust, stelt technisch manager Sjoerd Ars. ,,Sjors Ultee is onze hoofdtrainer, punt", zegt Ars, die de discussie 'onzinnig' noemt. Volgens hem is er binnen een technische staf namelijk altijd een bepaalde rolverdeling. ,,De trainers werken op basis van ge lijkwaardigheid. En Ultee is de gene die knopen doorhakt." De CBV laat het er evenwel niet bij zitten, zegt Captein. Enkele weken terug sprak hij al met de Limburgse clubleiding om zijn onvrede kenbaar te maken. Inzet van de belangenvereniging en van de voetbalbond is om de stroman constructie definitief uit te ban nen. Captein: „Delegeren mag ui teraard, ook binnen een trainers staf. En met op basis van gelijk waardigheid werken is ook niets mis. Kijk naar Jong AZ, naar NEC, waar meerdere coaches het voor het zeggen hebben. Verschil met die clubs is alleen dat de coaches in Alkmaar en Nijmegen allemaal het vereiste diploma hebben. Re glement-technisch doet Fortuna nu niets fout, er is nu eenmaal een hiaat in de regels. Wij vinden al leen dat die regel anders moet." mocht hij in de zomertrainings- kampen mee als opvulling van de selectie, aangezien veel internatio nals nog afwezig waren. Dest pakte elke kans op de training en in oe fenduels met beide handen aan en ontpopte zich als een concurrent voor Noussair Mazraoui. ,,We ont lopen elkaar heel weinig, het is een Utrecht-uit is niet makkelijk. Al heb ik de wedstrijd nog nooit gespeeld goede strijd waarin je als speler vooral het beste in jezelf omhoog moet halen'', vervolgt Dest. ,,Ik moet gewoon gefocust blijven, hard trainen en goede wedstrijden spe len.'' Na de doorbraak volgden maan den waarin Dest ook buiten de lij nen in het nieuws kwam. Eerder was er de keuze voor het voetbal paspoort. Zowel Oranje als Team USA aasde op zijn ja-woord waarna de speler met de Verenigde Staten koos voor het land van zijn vader én waar hij al enkele jaren als jeugdin- ternational voor in actie was geko men. En een maand geleden stond Dest volop in de aandacht, nadat hij het trainingskamp in Qatar eerder afbrak, aangezien hij zich daar niet langer veilig voelde door de opgelo pen spanningen tussen Iran en de VS. ,,Ik heb aangegeven dat ik me niet op m'n gemak voelde en Ajax heeft daar begrip voor getoond en me laten gaan. Ik had niet verwacht dat het zo groot zou worden. Ge lukkig draait het nu gewoon weer om voetbal.'' Dat zal de komende maanden zo blijven. Ajax wacht een driefron- tenstrijd met een overvolle zieken boeg. ,,Al die blessures. Heel verve lend en niet te verklaren. FC Utrecht-uit is de volgende wed strijd, en dat is niet makkelijk. Dat zeg ik op basis van wat ik van een afstandje heb meegemaakt, want zelf heb ik die wedstrijd nog nooit gespeeld.'' donderdag 6 februari 2020 Waarom niet?' De KNVB moet de regelgeving rond 'stromanconstructies' in het betaald voetbal zo snel mo gelijk aanscherpen, zodat situ aties zoals bij Fortuna Sittard definitief tot het verleden be horen. Daar dringt de belan genvereniging Coaches Be taald Voetbal (CBV) op aan. Dennis van Bergen Sittard Kevin Hofland ligt onder vuur. FOTO ANP Sergino Dest tegen PSV. De rechtsback van Ajax maakte indruk met zijn aanvallende acties. foto pim ras - Sergino Dest (Ajax)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21