R cfk regionale nieuws Rapport schetst droevig beeld JOL Meer medicatie gebruikt om te kunnen stoppen met roken Boerenoverleg opgeschort na 'judas-tekst' Schokkende toestanden op werkvloer bij Vattenfall Walcheren Stijging van 35 procent, maar echt stoppen lukt minder vaak Kabinet heeft het stikstofoverleg met de boeren opgeschort na dreigende taal van Farmers Defence Force P7 Grensoverschrijdend gedrag op allerlei gebied bij afdeling voor grote zakelijke klanten P12 In heidegebieden met een zeer hoge stikstofneerslag is de omvang van populaties wilde dieren gekel derd met gemiddeld 70 procent. Dat blijkt vandaag uit een rapport van het Wereld Natuur Fonds in sa menwerking met negen Neder landse natuuronderzoeksorganisa ties en het CBS. De achteruitgang is Afname is niet opbeurend, maar herstel is wel degelijk mogelijk het grootst in heidegebieden op de hoge zandgronden in het zuiden en oosten van Nederland. ,,Dit rapport maakt onomstotelijk duidelijk dat de Nederlandse natuur in crisis ver keert en dat stikstof de belangrijk ste veroorzaker is'', zegt directeur Kirsten Schuijt van het WNF. Boe- renorganisaties als Farmers De fence Force trokken cijfers daarover afgelopen maanden herhaaldelijk in twijfel. Zij verzetten zich tegen een inkrimping van de veestapel en andere maatregelen die de agrari sche sector, als grootste stikstofuit- stoter, moet nemen om de stikstof crisis te beteugelen. Het kabinet maakt morgen een nieuw pakket stikstofmaatregelen bekend. In agrarische gebieden zijn de po pulaties wilde dieren in twintig jaar tijd gemiddeld gehalveerd, blijkt uit het rapport. Het gaat niet alleen om boerenlandvogels, zoals de veld leeuwerik, patrijs en de kemphaan, maar ook om de afname van het aantal vlinders. De onderzoekers noemen die 'schrikbarend'. Door dat in de weilanden nauwelijks nog bloemen of kruiden te vinden zijn, zijn de vlinderpopulaties sinds 1990 met 60 procent geslonken. Uit de nieuwe cijfers blijkt echter ook dat de natuur weer herstelt als de hoeveelheid stikstof afneemt. In bosgebieden waar de stikstofneer slag afgelopen jaren daalde richting het niveau waarop die volgens we tenschappers de natuur geen schade berokkent, blijkt de omvang van dierenpopulaties met 24 pro cent gegroeid. Vogelsoorten als de bosuil, boomklever en de glanskop leefden het meest op. ,,Afnames van 50 tot 70 procent zijn natuurlijk niet opbeurend, maar tegelijkertijd zien wij ook re den voor optimisme: herstel is wel degelijk mogelijk'', zegt Schuijt. Volgens de natuurorganisaties is daarvoor niet alleen een omslag no dig naar natuurvriendelijke kring- looplandbouw, maar ook een forse investering in het onderling ver binden van natuurgebieden. P7 r De stad Terneuzen heeft geen best imago. Winkelleegstand, criminaliteit en op een ranglijst van 84 woonsteden staat de Zeeuws-Vlaamse stad op de op één na laatste plek. Maar is het er wel zo slecht toeven? Niet als je het aan inwoners zoals Koos Zwanink vraagt. Hij woonde op veel plekken, maar is helemaal thuis in de stad aan de Schelde. „Terneuzen krijgt van mij zeker een 8!'' donderdag 6 februari 2020 8°C Nieuwsmedia Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 711688 555530 It c? Stikstof is nagel aan doodskist dier in 't wild Het gaat slechter dan ooit tevo ren met de Nederlandse natuur. Sinds 1990 zijn de populaties wilde dieren in open natuurge bieden en op het boerenland gemiddeld gehalveerd. Het over schot aan stikstof is de belang rijkste oorzaak. Annemieke van Dongen Zeist -Kirsten Schuijt, WNF ZEELAND2 Voorlopig pzc.nl rustig weer Ook voor het laatste Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1