door elkaar 'Ik heb mijn loonstrook nog nooit gezien' \<o/v\ Hoeveel verdien je? F €1863 I 19 AHum sssst K As sa VA ft" Verdient Gerard genoeg? N6T MU ZIJ HE/H OA AT ^icfzuoetj! vloer." Met andere woorden: even contact hebben met het thuisfront over het ophalen van de kinderen heeft een werkgever te accepteren, daar kan hij of zij niets van zeggen. Mits het binnen de perken blijft. Te veel Die perken bevinden zich vaak in een grijs gebied. Daarom gaat het soms mis: een werknemer die uit dienst ging en zijn nog openstaande verlofuren uitbetaald wilde krijgen, ging in 2016 te ver. Gedurende ander halfjaar had hij onder werktijd met de telefoon van de zaak meer dan 1200 liefdesberichten gestuurd aan verschillende vrouwen. Tijd die hij duidelijk niét besteed had aan zijn werk. Het had hem zo'n tweeënhalf tot drie minuten per berichtje gekost, zo oordeelde de rechter. Onder aan de streep mocht de werkgever 1500 euro verrekenen. Berghuis: ,,De rech ter volgde de werkgever en oordeelde dat die geen loon verschuldigd is voor de tijd waarin de werknemer niet gewerkt had. Geen arbeid, geen loon dus. Daarnaast was er sprake van een overtreding van het bedrijfs- reglement, waarin stond dat alleen incidenteel gebruik van de zakelijke telefoon voor persoonlijke doelein den was toegestaan. In dit geval was daar duidelijk geen sprake van." Een absoluut verbod is niet houd baar, een werkgever mag wél gren zen en voorwaarden stellen. Bijvoor beeld in het bedrijfsregelement. ,,Daarin kan worden vastgelegd dat je bijvoorbeeld maar dertig minuten per dag andere dingen mag doen." In 2017 werd een verkoopster in een Amsterdamse kledingwinkel op staande voet ontslagen omdat ze haar telefoon op zak had en daar onder werktijd mee bezig was. ,,Ik denk dat een algeheel verbod niet houdbaar is", zegt Berghuis. ,,Toch was het ont slag hier terecht, zo oordeelde de rechter, omdat ze meer bezig was met haar telefoon dan met de klanten en al een paar keer gewaarschuwd was. Als dat niet zo was geweest, vraag ik me af of het ontslag stand had gehouden." Lang niet altijd komt het tot een rechtszaak: bovenstaande voorbeel den zijn 'excessen' volgens Berghuis. ,,Bijna iedereen doet onder werktijd weleens andere dingen en als het maar redelijk blijft, doet een werk gever er over het algemeen niet moeilijk over." Ook zijn er mensen die thuis nog even een werktelefoon- tje plegen of de mail wegwerken, werk en privé lopen vaker door elkaar dan vroeger. Leidraad voor het oordeel van een rechter is vaak of er een beleid of protocol is. „Rechters 'De werkgever hoefde de man, die onder werktijd 1200liefdesberichten had gestuurd aan vrouwen, niet te betalen' hechten veel waarde aan deugdelijk beleid. Dan is het voor werknemers heel duidelijk wat wel of niet kan", zegt Berghuis. Overigens mag een werkgever WhatsAppberichten en andere com municatie monitoren, mits de werk nemer er vooraf van op de hoogte is gesteld, de werkgever meldt wat hij monitort én de werkgever een legi tieme reden heeft om de communi catie van de werknemer te controle ren. Bijvoorbeeld om te zien of de werknemer zich niet te veel laat aflei den door alle berichtjes. Afleiding Toch kan het, ook als het niet tot een rechtszaak komt, wél afleidend wer ken. Je bent zelf niet gefocust op je werk, maar ook collega's die zien dat jij de hele dag aan het online shop pen bent kunnen afgeleid worden. ,,Je bent aangenomen om te werken en daarin moet je samenwerken met collega's. Dat betekent dat er een soort wederzijds begrip en respect hoort te zijn", zegt Lilian Woltering, specialist in zakelijke omgangsvor men. ,,Dat maakt wat mij betreft dat je iemand er heel goed op aan kunt spreken als je er last van hebt en je werk niet goed kunt uitvoeren." Met humor Maar wanneer is dat? Ben je niet al snel de vervelende collega die zich overal mee bemoeit? „Volgens mij ligt de grens bij irritatie. Zolang je er geen last van hebt, moet je dingen van elkaar accepteren. Je kunt ook niet meteen gaan gillen als iemand een keer te hard lacht. En dat iemand écht even die vakantie wil boeken omdat het heel goedkoop is, dat snappen we allemaal. Zolang het maar een uitzondering is", zegt Woltering. Wil je er wel iets van zeggen omdat het je irriteert, doe het dan op een aardige manier. ,,Met een beetje humor, charme. En leg vooral goed uit waarom je er last van hebt als iemand - bijvoorbeeld - zit te netflixen onder werktijd." Het belangrijkste element daarbij is 'begrip', zegt Woltering. Ook als je zelf even iets voor het thuisfront wil regelen in de baas zijn tijd. ,,Behandel een ander altijd zoals je zelf behan deld wil worden." Wil je een vakan tie boeken maar voel je je bezwaard? Zeg dan tegen een collega dat die aanbieding alleen nu geldig is. ,,Dan geef je aan dat je weet dat je even een grens overschrijdt, maar dan is het oké." Ook bij de werkgever is het belang rijk om het onderwerp bespreekbaar te maken. ,,Die heeft jou natuurlijk aangenomen om je werk te doen. Lijdt je werk onder het feti dat je steeds bereikbaar moet zijn omdat je moeder ziek is? Dan moet je dat mel den aan je werkgever, maar ook aan je collega die het werk dat jij niet afkrijgt op zijn bordje krijgt." „Bruto 2511 euro per vier weken. Netto is dat 1868 euro. Voor 40 uur in de week." ,,Nu ik ouder word, kost het werk me wat meer moeite. Het is zwaar. Vooral de laatste weken, ik sta boven m'n schouders te graven. Ik heb verschillende keren aangegeven dat ik meer wil verdienen, maar ze zeggen dat ik al hoog genoeg zit. Ik heb er vier jaar terug wat bij gekregen, zo'n 10 euro per maand. Schandalig weinig eigenlijk. We hebben verantwoordelijk werk. Als wij over dag het gas afsluiten, dan moet dat er 's avonds echt weer op zitten." ,,Het afgelopen jaar hebben we allemaal 250 euro gekregen, als eenmalige bonus. Daar was ik heel blij mee. Ik werk hier nu 31 jaar en had nooit eerder een bonus gehad." ,,Ik zie dat er op mijn loonstrook staat dat elke maand 20 euro onbelast is. Ik weet eigenlijk niet wat dat betekent. Misschien is het voor kleding, die wordt vergoed door de baas. Ik word elke dag opgehaald en als we buiten ons vaste werkgebied moeten werken, wordt de reistijd op de heenweg vergoed. Ik zie dat ik voor overwerk 13,50 euro per uur krijg." „Eigenlijk niet, mijn vrouw doet de geldzaken." ,,Ik ben ongeschoold, dus ik heb weinig keus. Een betere optie zou zijn om met pensioen te gaan. Binnenkort heb ik een gesprek met m'n werk gever. Mijn schoondochter zit daarbij. Zij weet de goede vragen te stellen. Mijn vrouw en ik zijn wat dat betreft ongedoopt, zoals we dat noemen. Ik heb al best een tijd last van m'n schouders en nek, dus als de klachten erger worden zit er niks anders op dan de Ziektewet. Dat is voor de baas ook een dure post. Ik hoop dat we eruit komen." donderdag 6 februari 2020 GO pP ILLUSTRATIE GERRIT DE JAGER -GERARD BERGHUIS Vandaag: Gerard (64), hij is 31 jaar grondwerker. Wat verdien je? Blij mee? Heb je er nooit eerder iets bij gekregen? Wat zijn je secundaire arbeidsvoorwaarden? Heb je je salarisstrook eerder ingezien? Er ooit aan gedacht om ander werk te doen? BABETTE RIJKHOFF Leeftijd64 jaar Aantal jaar werkervaring: 31 Functie: onderhoud Branche: energie Leidinggevend: nee Budgetverantwoordelijkheid: nee Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor zijn functie 3200 euro bruto. ,,Ik denk dat dit erg hoog is, ik ben geen leidinggevende." Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19