WERK Werk en privé lopen steeds meer Anderen maken over jou betere besluiten Online marketeer 18 Je brein op het werk WAT DOET EEN... Bijna iedereen heeft een mobiele telefoon met internet op zak. Het is heel makkelijk om onder werktijd met het thuisfront te appen of die spotgoedkope vakantie te boeken. Deze experts weten hoe ver je mag gaan. Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? A /eet je wat jTj moet doen?" Mijn vriend heeft altijd de meest creatieve oplossingen voor mijn werkproblemen. Meestal is het een soort Pietje Bell- achtig idee waarbij ik iemand flink wat geld afhandig moet maken, mild pijn moet doen of voor schut moet zetten. ,,O ja, want dat is precies wat jij zelf zou doen?" kaats ik terug, wetende dat hij daarop alleen maar een beetje gaat zitten grinniken. Want nee, natuur lijk zou hij dat zelf niet zo doen. Hij is alleen erg goed in het verzinnen van oplossingen voor anderen. Als het gaat om andermans leven en carrière, dan zien we vaak alleen maar kansen en geluk in het verschiet, maar over onze eigen levenskeuzes kunnen we eindeloos dubben. Hoe dat kan? Dat vroegen onderzoekers zich ook af. Zij lieten proefpersonen kiezen uit restaurants, banen en datingprofielen. Voor zichzelf, maar ook voor anderen. Kozen ze voor zichzelf, dan werden de proefpersonen erg voorzichtig en gingen ze voor de veilige keuze. Ze waren vooral bezorgd over alles wat mis kon gaan. Kozen ze voor een ander, dan maakten ze heel andere keuzes. Dan wer den ze ineens creatief, kozen ze een avontuurlijke optie en gingen ze uit van de goede afloop. Kon je ook maar zo helder nadenken over je eigen keuzes. Nou, dat kan dus. Wil je op slag vragen of sta je voor een lastige carrièrestap? Er zijn wat trucjes om uit je eigen hoofd te komen. De eerste oplossing is een voudig: zoek een mentor. Een ander kan je helpen voorbij je angst te kijken. Kies het menu van de chef, laat je kleden door een stylist en vraag een loop baancoach met je mee te den ken over een volgende stap. Niemand voorhanden? Word dan je eigen mentor. Praat over jezelf in derde persoon. Vraag je dus niet af: wat moet ik doen? Maar: wat moet <je ei gen naam> doen? Of leef jezelf in in een (fictieve) persoon die je bewondert. Wat zou Oprah, Bill Gates of Hermelien Griffel doen? Nu alleen nog moed verzamelen om dat plan ook echt uit te voeren. De verleiding is groot: zelfs Tweede Kamerleden blijken zich moeilijk los te kunnen weken van hun scherm: tijdens plenaire vergaderingen zit gemiddeld 38 pro cent van de politici op zijn telefoon, bleek vorige maand uit onderzoek. Dat is te veel, vinden de mensen achter een burgerinitiatief die daar verandering in willen brengen. Maar het gaat nog verder. Uit een wereld wijd onderzoek van Netflix in 2017 onder in totaal 37.000 gebruikers van het platform, blijkt dat een op de vier verder kijkt op kantoor. Appen, series kijken... mag dat allemaal in de baas z'n tijd? Een werknemer moet zich tijdens werktijd in hoofdzaak met werk bezighouden, weet arbeidsrecht advocaat Gerard Berghuis van Baasz Advocaten. ,,Maar een werknemer heeft óók het recht om onder werk tijd privézaken te regelen, dat vloeit voort uit het recht op privacy dat zich uitstrekt tot de werkvloer. Een werk gever mag het persoonlijke sociale leven van zijn werknemers niet tot nul reduceren, ook niet op de werk- donderdag 6 februari 2020 MARLISSA VAN LEEUWEN (28) is online marketeer bij uitgeverij Sanoma. Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt Wat doe je? ,,Ik werk voor tijdschrift Donald Duck. Ik bedenk de campagnes en advertenties waar mee we nieuwe abonnees hopen te werven." Wat vind je het leukst aan je werk? ,,Ik kan initiatief nemen en het is speciaal om te werken voor iets wat ik uit mijn jeugd ken." In samenwerking met Nationale Vacaturebank Hoeveel privé mag je doen in de baas z'n tijd? MARLOE VAN DER SCHRIER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18