Sukkels 0) \^m Oversluiten hypotheek erg populair mum ii« 16 ECONOMIE PSYCHOLOGELD KAASOORLOG MIJLPAAL Franse boeren zetten de hakken in het zand: ze stemden tegen het plan dat multionationals 'hun' camembert mogen verkopen, wat al op grote schaal gebeurt. De oude kaasoorlog woedt voort. Dat Nederland zo graag het populaire be lastingparadijs uithangt, kost de wereld zo'n 25 miljard. Dat berekende Arjan Le- jour voor zijn inaugurele rede als hoogleraar Taxation and Public Finance, morgen aan de Universiteit van Tilburg. In Nederland zitten zo'n 15.000 brievenbusfirma's, die hier enkel en alleen zijn gevestigd om belasting in hun eigen land te ontduiken. Herstel, ontwijken. Want het is allemaal keurig volgens de regeltjes. ,,Dat bedrag is een grove schatting die vooral een orde van grootte weergeeft en geen precies getal", dekt Lejour zich een beetje in. Die orde van grootte vind ik best behoorlijk groot. Bo vendien is de kans aanzienlijk dat het bedrag in de toekomst nog flink oploopt. „Bedrijven wor den steeds digitaler en, daarmee, mobieler. Die groei moeten we zien te remmen", zo stelt de econoom in het universiteitsblad. Even voor de duidelijkheid: belastingontwij king op grote schaal is alleen weggelegd voor de big guys. Hoe groter het bedrijf, des te meer geld het heeft om een legertje maatpakken in te huren dat fiscale vluchtroutes bedenkt. Kleine bedrijven, laat staan individuen, hebben die optie niet. Ik kan proberen mijn eenmanszaak op de Kaai maneilanden in te schrijven, maar daar gaat de Belasting dienst waarschijnlijk niet mee akkoord. Dat maakt de Nederlandse belastingwet geving ook zo asociaal. Om dat toch iemand de rekening moet betalen voor publieke voorzieningen, moet die 25 miljard alsnog wor den opgehoest. Maar dan door kleine bedrijven en burgers. En in arme landen waar dat niet lukt, gaat de belastingontwijking ten koste van publieke voorzieningen. ,,Ontwikkelingslanden lopen zo belangrijke inkomsten mis. Geld dat hard nodig is voor onderwijs en gezondheidszorg. Vooral arme vrouwen en meisjes in ontwikkelingslan den betalen de prijs wanneer overheden onvol doende (kunnen) investeren in publieke voor zieningen, stelt ontwikkelingsorganisatie Ox- famNovib op haar website. Daarbij komt dat het verlies niet alleen in geld is uit te drukken. Be lastingontwijking tast de belastingmoraal aan. Het geeft de gewone burger het gevoel dat netjes belasting betalen voor sukkels is. Sterker nog, de Nederlandse belastingregels verheffen hebzucht tot deugd. Ze belonen partijen die moeite doen om zo min mogelijk bij te dragen aan het collec tief. Wij Nederlanders worden er net zo goed bij ge lapt door de multinationals. Volgens Lejour loopt Nederland zelf ook zo'n 1 tot 2,5 miljard euro aan belasting mis, die weer doorgesluisd wordt naar andere landen. Toch deinzen Neder landse politici ervoor terug om het probleem écht aan te pakken. Per 2021 wordt wel belasting geheven over rente- en royaltystromen die Ne derland uitgaan, maar daarmee wordt slechts een klein deel van de ontwijking aangepakt. De berekening van Lejour, en vooral zijn waarschu wing dat dat bedrag nog flink kan oplopen, laat zien dat politici belastingontwijking veel harder moeten bestrijden. Belasting ontwijking is alleen weggelegd voor de big guys Aperam KPN TomTom Twee jaar geleden trok de wereldberoemde Franse sterrenkok Anne-Sophie Pic ten strijde. ,,Onze camembert wordt vermoord!', schreef ze met andere chefs in een open brief in de krant Libération. ,,De beroemdste kaas van Frankrijk dreigt een slappe hap te wor den.'' En een jaar geleden deelde parlementslid Richard Ramos cadeautjes uit in de Franse Tweede Kamer: 577 camemberts - één kaasje voor ieder Kamerlid. Op de ver pakking, het ronde doosje, had Ramos laten schrijven: 'Laat multinationals ons niet ver moorden'. En: 'Het gaat om de smaak, niet om geld verdienen'. Pic en Ramos vreesden voor de toekomst van de echte ca membert. Het kaasje wordt volgens de overlevering al sinds 1708 gemaakt door kleinscha lige boeren in Normandië. Die moeten aan een hele waslijst van criteria en kwaliteitseisen voldoen om het officiële camembert-keurmerk te krijgen: de AOP, Appellation d'Origine Protégée. Vloeken in de kerk De boeren voelden al jaren de druk van de concurrentie. De branche zocht naar een op lossing. SSmen met de multinationals legden ze een plan op tafel: multinationals zouden het recht krijgen om óók 'officiële' Norman- dische camembert te maken, onder bepaalde voorwaarden, zonder zich aan al die regels te hoeven houden. Ze zouden gewoon gepas teuriseerde melk mogen gebruiken - wat vloeken in de kerk is voor de Normandische boeren. Zij werken met rauwe melk. onder bepaalde voorwaarden De beroemdste kaas van Frankrijk dreigt een slappe hap te worden Logisch dat dit plan niet op steun kon reke nen van de achterban. Chef-kok Anne-So phie Pic en politicus Richard Ramos kwa men in verzet. En die strijd is nu, na twee jaar, gewonnen. De Normandische boeren en kaasmakers mochten stemmen, en hebben het plan van 2018 verworpen. Zo'n 53 procent was tegen. Multinationals mogen géén echte camembert maken. ,,Dit is een overwinning voor de goede smaak en een overwinning op de almachtige melkgiganten'', zei Véronique Richez-Lerouge van de branchevereniging van Franse kaasboeren. Daarmee is een mijlpaal be reikt in de al decennia durende strijd om de camembert. Op de Franse televisie wordt gespro ken over 'de kaasoorlog'. Dag blad Le Figaro schrijft over 'de slag om de camembert'. Soms is er een staakt-het-vuren, soms een wapenstilstand, maar na verloop van tijd laait de strijd altijd weer op. In 1992 erkende de Europese Unie voor het eerst de kwali teitseisen voor de Normandische kaas. Daarna werd het huidige AOP-keurmerk in gevoerd. Er zijn bijna vijfhonderd boeren in Normandië die volgens dat keurmerk wer ken. Dat betekent onder meer dat ze hand matig met speciale pollepels de kaas gieten in ronde vormen. Maar grote melkbedrijven trekken zich er niks van aan. Zij maken kaas in fabrieken ver spreid over de wereld en zetten op hun doos jes dat het camembert uit Normandië is. Er bestaat zelfs camembert die in Moskou wordt gemaakt. Het is dus nog maar de vraag of deze 'mijl paal' iets gaat veranderen. 'Oneerlijke con currentie!', roepen de Normandische boeren al jaren. Maar de Franse overheid deed niets. Oversluiten, zoals het vervangen of wijzigen van de hypotheek heet, is erg populair, blijkt uit de nieuwste woningmarktrappor tage van TU Delft die vandaag naar buiten komt. Volgens het onderzoek is vorig jaar een re cordaantal hypotheekaanvragen genoteerd. ,,Het aantal overslui- ters is spectaculair gestegen", re ageert hoogleraar Peter Boelhou wer, verantwoordelijk voor de rapportage. De voornaamste reden voor de fikse stijging: de almaar dalende hypotheekrente. De boete die de banken in rekening brengen bij oversluiten - ter compensatie voor de misgelopen inkomsten - is geen spelbreker meer, merkt ook Martin Hagedoorn van De Hypotheekshop. Een op de drie klanten die afgelopen maand aanklopte bij een van de vesti gingen van De Hypotheekshop, kwam daar om zijn hypotheek rente te verlagen óf om zijn hy potheek te verhogen om zo een verbouwing te financieren. Hagedoorn: ,,Vooral voor men sen die nog een rente van 3 of 4 procent hebben en bij wie de hy potheek over een paar jaar af loopt, is oversluiten gunstig. Zij zien hun maandlasten soms met honderden euro's dalen." De woningmarktdeskundige denkt - met het oog op de da lende rentes en stijgende hui zenprijzen - dat de hausse aan oversluitingen verder doorzet. Het aantal oversluiters was al ge stegen van 78.000 in 2017 naar 96.000 in 2018, een toename van 23 procent. Vandaag komen de definitieve cijfers over 2019 naar buiten. Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. 1 Reageren? economie@dpgmedia.nl O donderdag 6 februari 2020 GO Het bedrijf zag omzet en winst dalen, maar presteerde vol gens marktken- ners beter dan verwacht. De grootbank was koploper in de AEX. Een bescheiden verlies voor het telecombedrijf. UK Het kwartaalver- lies van de navi- gatiedienstverle- ner viel hoger uit dan verwacht. o De strijd om Frank Renout Parijs -Anne-Sophie Pic, Franse sterrenkok DELFT Nederlandse huiseige naren sluiten massaal hun hy potheek over om te profiteren van de dalende hypotheekrente en daarmee op lagere maand lasten uit te komen. De boete van soms tienduizenden euro's nemen mensen daarbij voor lief, zeggen woningmarktdeskundi gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16