Politie heeft last van haperende portofoons fl Sneeuwlawine met veel doden in Oost-Turkije NIEUWS 15 Politiek hoopt op 'redelijke oplossing' Net als in Nederland zijn ook in België de gratis consumptiebon nen ('drankbonnen') een bekend verschijnsel op de sportvelden. De spelers hebben hun best gedaan, de scheidsrechter heeft keurig ge floten, waarvoor als kleine geste een colaatje of een biertje in de kantine, op kosten van de club. Volgens de regels moet er ook over gratis drank gewoon btw worden betaald. Probleem in Bel gië is dat er maar weinig verenigin gen precies op de hoogte zijn van deze regels. Nu zijn ze ook wel redelijk ingewikkeld. Als er drank wordt ingekocht waarvan de club zeker weet dat deze gratis wordt weggegeven, mag de btw niet worden afgetrokken. Maar als de club dat van tevoren niet weet, mag dat wél. Er moet dan later btw worden betaald over de gratis ver strekte consumpties. Forse boete Clubs die geen goede boekhouder hebben of de btw gewoon verge ten, kunnen rekenen op forse boe tes. Als de belastingdienst ontdekt dat het met opzet is gebeurd, be draagt de boete het dubbele van De jacht op de achterstallige btw druist in tegen het gezond verstand het ontdoken btw-bedrag. Was het per ongeluk, dan komt er maximaal 20 procent bovenop de terug te betalen btw. De overheid zag natuurlijk wel aankomen dat dit voor veel kleine sportclubs geen doen is. De drem pel ligt sinds 2016 daarom bij een jaaromzet van 25.000 euro. Dat scheelt voor dat soort clubs een hoop gedoe. Als ze tenminste niet vergeten elk jaar een vrijstelling aan te vragen. Want ook dat is ver plicht. Natuurlijk zijn er ook verenigin gen die iets groter zijn, of bijvoor beeld een forse jeugdafdeling heb- ben. En als die de regels niet vol gen, wordt het lastig. In Vlaande ren vond vorig jaar een btw-con- trole plaats bij 133 sportclubs. Daarvan kregen er uiteindelijk 85 een boete, waaronder 32 voetbal clubs. FC Duffel Ook FC Duffel was de pineut. Deze club uit Antwerpen, die uit komt in de tweede klasse ama teurs, kreeg een naheffing van tienduizenden euro's. ,,Dit is zeer ernstig voor de club'', zegt voorzit ter Denis Raveschot in de krant De Standaard. „Wij begrijpen het niet. Tot 2014 heeft de fiscus onze rede nering wat de gratis drankjes be treft altijd gevolgd. Daarna plots niet meer. Nu al zijn er tal van clubs die schrik hebben om gratis drankjes uit te delen na of tijdens een wedstrijd. Dat zal met deze boete alleen maar erger worden.'' Niet alleen het publiek toonde zich de afgelopen dagen geschrok ken door de boetes ('Terwijl het topvoetbal grossiert in fiscale voordelen, gaan de jeugdclubs fail liet onder druk van de fiscus', twitterde iemand); ook de politiek vindt dat de fiscus misschien iets te enthousiast is. ,,De jacht op ach terstallige btw druist zo in tegen het gezond verstand dat het elk oordeel van de fiscus onderuit dreigt te halen'', aldus de Vlaamse minister van Sport Ben Weyts. Hij pleit voor een menselijker benade ring van de sportclubs en hoopt dat het probleem op 'een redelijke manier' kan worden opgelost. FC Duffel heeft aangekondigd dat het de boete gaat aanvechten. Sommige politiekorpsen, waaron der Oost-Nederland, besloten be gin deze week dat agenten voorlo pig niet meer solo op surveillance mogen zolang de problemen met het systeem niet verholpen zijn. Ook worden bij spoedmeldingen twee wagens op pad gestuurd, in plaats van één. De Centrale Ondernemingsraad van de politie en de vakbonden ma ken zich zorgen over de veiligheid van agenten op straat. Voorzitter Hubert Bruls van het Veiligheids- beraad zei woensdag te hopen op een snelle oplossing. ,,Dit is verve lend voor alle hulpdiensten.'' Kamerlid Attje Kuiken (PvdA) heeft minister Grapperhaus om op heldering gevraagd. Politiekorpsen willen niet reage ren op de problemen en verwijzen door naar het ministerie van Justi tie. Agenten die anoniem willen blij ven, bevestigen dat hun werk de af gelopen dagen bemoeilijkt werd door het nieuwe, haperende, sys teem. ,,Maar ik heb het idee dat het inmiddels wel wat beter gaat'', al dus een van hen gisteren. Aanloopproblemen Volgens woordvoerder Julia Rama ker van het ministerie van Justitie en Veiligheid gaat het om 'aanloop problemen' bij de invoering van het nieuwe communicatienetwerk C2000. Dat vervangt het gelijkna mige oude systeem, dat ook al veel mankementen vertoonde. ,,Onze technici en specialisten doen er al les aan de problemen op te lossen. En veel klachten zijn de afgelopen dagen ook al verholpen.'' Bestuurder Koen Simmers van de Nederlandse Politiebond (NPB), tevens agent, is blij dat er werk wordt gemaakt van de klachten die de afgelopen dagen bij de leiding van de diverse korpsen terecht- C2000vervangt het oude systeem, dat ook al veel mankementen had kwamen. ,,Stel je voor dat je agent wordt aangevallen en j e roept via de portofoon om hulp en niemand hoort je. Dat was een reëel risico.'' Volgens Ramaker hebben de 'aanloopproblemen' niet tot onge lukken geleid. ,,Wel tot ongewenste situaties, maar zeker niet tot erger.'' Wanneer alle problemen met het nieuwe systeem verholpen zijn, durft ze niet te zeggen. ,,Er is duide lijk sprake van een dalende tendens als je naar het aantal klachten over het nieuwe C2000 kijkt. Maar wan neer echt alles is opgelost, kunnen we nog niet zeggen.'' donderdag 6 februari 2020 Weinig clubs zijn op de hoogte van de ingewikkelde btw-regels. foto hollandse hoogte Gratis consumptie kost Belgische sportclubs de kop Belgische sportclubs komen in de problemen, doordat ze ver zuimd hebben btw te betalen over hun gratis consumptie bonnen. Zo vordert de fiscus tienduizenden euro's van amateurvoetbalclub FC Duffel. ,,Dit is zeer ernstig voor ons'', zegt de voorzitter. Mark van Assen Antwerpen -Ben Weyts, Vlaamse minister van Sport In Vlaanderen vond vorig jaar een btw-controle plaats bij 133 sportclubs. Daarvan kregen er uiteindelijk 85 een boete, waar onder 32 voetbalclubs. De portofoons van de politie werken door de invoering van een nieuw communicatienet werk niet altijd goed. Daardoor moeten de agenten soms zelf naar het noodnummer 112 bellen om contact te krijgen met de meldkamer. Peter Ullenbroeck Rotterdam De ravage bij Bahcesehir in het oosten van Turkije. foto afp ANKARA Zeker 33 mensen zijn om het leven gekomen toen ze hulp verleenden aan slachtoffers van een lawine in het oosten van Turkije. Het gaat onder meer om burgers en leden van de militaire politie, melden de autoriteiten. De slachtoffers hielpen naar ver luidt bij het uitgraven van een minibus die eerder was bedolven onder de sneeuw. Vijf mensen in de minibus kwamen ook om het leven, wat het totale aantal doden op 38 brengt. Acht mensen zijn gered na de eerste lawine. In totaal raakten 53 mensen gewond. Op televisiebeelden was te zien dat tientallen mensen bedolven voertuigen proberen te bereiken. Een wagen werd aangetroffen onder 4 tot 5 meter sneeuw. Een onbekend aantal mensen zit nog vast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15