II 14 ROCKCONCERTEN DIEFSTAL MOBIELTJES Tijdens twee concerten vorige week hebben internationale bendes op grote schaal mobiele telefoons en bankpassen gestolen. donderdag 6 februari 2020 Sebastiaan Quekel Amsterdam Voor ruim honderd liefhebbers van Sum 41 in AFAS Live (vijf duizend bezoekers) en Slipknot in Ziggo Dome (negentienduizend be zoekers) eindigde de avond vo rige week in een deceptie: na afloop van het concert bleek hun mobiele telefoon gestolen. Vaak zonder dat ze het doorhadden. De daders weten precies waar ze mee bezig zijn en kiezen gericht hun concerten en slachtoffers (jonge, springende mensen) uit. ,,We zien dat bij concerten waar zogenoemde moshpits (duw- en trekcirkels, red.) ont staan, regelmatig veel waarde volle spullen ontvreemd raken'', vertelt J elmer Geerds van de Amsterdamse politie. ,,We zien ook dat er internationale bendes actief zijn die in verschillende landen opereren en doelbewust toeslaan wanneer concertbezoe kers wild tegen elkaar aan sprin gen en het dus niet opmerken als een zakkenroller juist op dat moment toeslaat." Robin Daniels (31) uit Breda weet er tot zijn grote spijt alles van. Zijn mobiele telefoon, een iPhone X met een waarde van 1100 euro, verloor hij vorige week op dinsdag bij het uitverkochte concert van Slipknot in de Ziggo Dome. Een zakkenroller zag zijn niet zo dat dit bij alle hardrock- en metalconcerten speelt en ook niet dat het alleen voorbehouden is aan deze concerten'', bena drukt ze. ,,Het kunnen ook concerten zijn waar veel jonge bezoekers op afkomen die minder alert op diefstal zijn. In de drukte hebben zij niet in de gaten dat iemand een telefoon steelt." Bij grote concerten in de Ziggo Dome en AFAS Live is doorgaans al veel bewaking aanwezig. Van uit internationale samenwerking zet ook de politie extra mensen in wanneer er een concreet ver moeden bestaat dat zakkenrol lers zullen toeslaan. Politiedien sten uit verschillende landen werken nauw samen en wisselen informatie over dit soort risico concerten met elkaar uit. De politie doet naar aanleiding van de grootschalige diefstal van telefoons een dringende oproep aan concertliefhebbers. ,,Berg je telefoon, portemonnee en andere waardevolle spullen goed op, bij voorkeur in zakken met een rits sluiting of in een afgesloten tas. Mocht je zakkenrollerij zien, onthoud dan goed het signale ment van de verdachte of maak een foto of video en sein direct de politie in. Zo kunnen we de daders opsporen en aanhouden.'' Een woordvoerder van AFAS Live ontkent dat er sprake is van een trend en wil op andere vragen niet ingaan. ken bij de grootschalige telefoon diefstal bij de Sum 41-show in Antwerpen, een week eerder, en maakt hij deel uit van een georga niseerde groep zakkenrollers die internationaal actief is. Zij volgen specifieke bands van concert naar concert en reizen heel Europa door op zoek naar nieuwe slachtoffers. ,,Als wij signalen vanuit de tour krijgen dat er zakkenrollers actief zijn of dat we andere aanwijzingen hebben dat er een risico op diefstal is, briefen we niet alleen onze security om extra op te letten, maar informeren wij ook ons pu bliek", zegt Marjanne Manders van concertorganisator Mojo. ,,Dat doen we meestal bij de entree, in de zaal en soms ook voorafgaand in de informatiemail die we versturen. We hebben ook nauw contact met de zaal en politie om gezamenlijk hiertegen op te treden." Mojo Volgens Mojo is het geen trend, maar 'een beweging' die af en toe opkomt. ,,Het is wel zorgelijk dat als het eenmaal gebeurt, het vaak om een groep georganiseerde zak kenrollers gaat'', zegt Manders. Ze bevestigt dat het rollen van mo biele telefoons met name gebeurt bij concerten waar het vooraan bij het podium druk is, bijvoorbeeld dus door een moshpit. ,,Maar het is kans schoon en griste de telefoon vliegensvlug uit zijn broekzak. ,,In eerste instantie dacht ik dat ik hem misschien door het springen was kwijtgeraakt. Tijdens het zoe ken werd ik aangesproken door iemand die zei dat ik al de zevende was die gerold was. Toen heb ik het zoeken naar mijn telefoon maar opgegeven.'' Hoesjes Volgens Daniels lagen er na afloop talloze hoesjes en simkaarten op de grond. Gedumpt door de die ven. Concertgangers zochten wan hopig naar hun spullen. ,,Bij de servicebalie stonden na het con cert zeker zestig slachtoffers. Alle maal met hetzelfde probleem: telefoon weg. Ik weet bijna zeker dat er niet één, maar meerdere mensen in de Ziggo Dome waren voor allesbehalve het concert. Mijn avond was in elk geval goed ver pest." Daniels heeft aangifte gedaan en weet inmiddels dat zijn telefoon zich in Duitsland be vindt. Toeval of niet: Slipknot gaf daar een dag na de Ziggo Dome een concert. In AFAS Live liep een week eer der een 34-jarige Roemeen tegen de lamp toen hij na het concert van punkrockband Sum 41 naar buiten wilde lopen. Hij had in to taal 26 gestolen telefoons verstopt in een strak wielrenbroekje, dat hij onder zijn kleding droeg. Hij werd gepakt nadat meerdere personen tijdens het concert hadden aange geven dat hun telefoon was gesto len. Een beveiligingsmedewerker fouilleerde de man bij de uitgang en vond 27 toestellen. Eén telefoon bleek van de Roemeen zelf, de rest gestolen. Het Openbaar Ministerie noemde zijn handelswijze een schoolvoorbeeld van banditisme en sprak van een rooftocht. Ver moedelijk was de man ook betrok- Bij de servicebalie stonden na het concert zeker zestig slachtoffers -Robin Daniels, slachtoffer GO 'Groepen zakkenrollers volgen bands door heel Europa'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14