4 dgn Drenthe II NIEUWS 13 84.- Reactie Vattenfall Als je zulk gedrag niet in de kiem smoort, kweek je een angstcultuur www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 70cre 5 dagen Sauerland 3 dgn Arnhem diner Zorgvuldig kenen niet tot harde acties, al spreekt Vattenfall dat zelf tegen. Een leidinggevende die in de groepsapp zat, medewerkers con sequent aansprak als 'zemmers', oftewel homo's, zou inmiddels niet meer voor Vattenfall werken, twee andere betrokken leiding gevenden wel (maar niet langer als manager). ,,Er is niet doorge pakt", zegt een ingewijde. ,,De adviezen van het onderzoeksbu reau zijn niet opgevolgd, mana gers zijn buiten schot gebleven. Maar als je dat niet aanpakt, als je zulk gedrag niet in de kiem smoort, kweek je een angstcul tuur. Wie weet wordt het dan te gen jou gebruikt.'' Alleen de medewerker die naaktbeelden deelde die het be drijf rondgingen, is ontslagen. Saillant detail: hij dreigt anderen als ze klagen mee te trekken van wege door hun gepleegde uren- fraude - ze zouden niet zulke lange dagen maken als beweerd - en volumefraude, waarbij het verbruik van klanten in contrac ten zo wordt opgeschroefd, dat aanspraak gemaakt kan worden op hogere bonussen. Meerdere medewerkers heb ben een waarschuwing gekregen. Opmerkelijk is dat één van hen de klokkenluider betreft en dat krijgen' op 'het proces' rond het onderzoek, en daarbij ook 'irrita ties te hebben' over de manier waarop de onderzoekers soms communiceren. Hoewel de direc teur later zegt 'geschrokken te zijn' van de conclusies van het bureau, leidt dat volgens betrok- zij al ruim een jaar ziek thuis za ten vanwege de misstanden. Op de vraag hoe het allemaal zo ver heeft kunnen komen, kan niemand een echt duidelijk ant woord geven. De afdeling was als een gouden kooi, zegt iemand. ,,Het verdient door de bonussen ontzettend goed. Daar sluit je ook je hypotheek op af. Het is moei lijk om dan te stoppen.'' Jaarsala rissen van verkopers kunnen op lopen tot 60.000 euro, een royaal bedrag vergeleken met concur renten. En dat geld is volgens sommigen ook de reden dat er vanuit leidinggevenden niet werd ingegrepen. ,,Er werd ont zettend veel verdiend.'' Volgens bronnen liep de omzet op tot en kele miljoenen euro's per jaar, binnengehaald met een team van ongeveer tien medewerkers. Verrader Toch wordt de macht van de 'go den van de acquisitie' uiteinde lijk gebroken. Ogenschijnlijk al thans, want de meeste betrokken medewerkers verkopen nog altijd aan grootzakelijke klanten en de gene die aan de bel trok wordt tot op de dag van vandaag omschre ven als verrader. ,,Als er nu iets zou spelen, zou ik niet weten naar wie ik toe zou moeten stappen'', zegt een bron. ,,Vooral naar de vrouw die dit heeft besproken, is ontzettend veel boosheid. Zij komt niet meer op de afdeling, omdat ze haar vei ligheid niet zouden kunnen ga randeren.'' Een ander: ,,Ik werkte mee aan het onderzoek, ik ben eerlijk ge weest en ik geloof: de bezem zou door Nuon heen moeten. Maar er wordt gedaan alsof alles is afge rond, alsof het goed gedaan is.'' En alsof meningen over zulk grensoverschrijdend gedrag nu eenmaal kunnen verschillen. ,,Ik ben misselijk van het woord per ceptie.'' Wie wegging, voelt dat het goed is. ,,Het was gemakkelijk om weg te gaan. Ik schaamde me voor Nuon.'' vooral niet verliezen. Opvallend genoeg moet 'de sfeer in het team' wél behouden blijven en geeft een leidinggevende aan 'geen zin te hebben' in interven ties. Zulke instructies blijven terug keren. Tegelijkertijd stuurt een leidinggevende een aankondi ging rond van de interne enquête over onder meer veiligheid op de werkvloer, met het verzoek die vooral met in te vullen. De vra gen moeten eerst plenair bespro ken worden, zodat hij zich er van kan verzekeren dat ze 'juist wor den geïnterpreteerd'. Ingrijpen Na een medewerkerspeiling, en nadat volgens een ingewijde in middels ook één medewerkster officieel haar beklag heeft ge daan, wordt er toch ingegrepen. Vattenfall schakelt een onder zoeksbureau in. Opvallend ge noeg deelt een directeur zakelijke markt in maart vorig jaar in een mail aan maar liefst 21 collega's openlijk mede 'moeilijk grip te Een accountmanager was tegen haar compleet uit zijn dak ge gaan. Ze is nooit meer teruggeko men. Volgens mij wist hr ook heel goed wat er gaande was. Ik denk dat de managers niet wil den dat bekend werd wat er wer kelijk speelde." Bovendien: een medewerker zag hoe het nieuw ste hoofd hr werd nageroepen dat ze een 'lekker wijf was. ,,'Kijk dat rokje, kijk die reet', ik hoorde het negen van de tien keer niet eens meer. Na negen maanden was het hoofd HR weer verdwenen.'' Door de jaren heen worden de verkopers van grootzakelijk meermalen aangesproken op hun gedrag. De leiding spoort hen niet alleen aan hun targets te ha len (elke dag moeten tientallen telefoontjes naar potentiële nieuwe klanten worden ge pleegd, elke week moeten tiental len offertes de deur uit), er wordt ook gestuurd op gedrag. Mede werkers worden al in 2015 geïn strueerd 'minder luidruchtig en agressief aanwezig te zijn', maar moeten hun 'drive om te scoren' donderdag 6 februari 2020 GO Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reservedngskosten en toeristenbelasting Drentse dorpjes, prachtige heides en de Hunebedden. Tip: De stad Groningen! 4* Fletcher Hotel-Restaurant Langewold, Roden (7,9) -? O 3 nachten incl. uitgebreid ontbijtbuffet Gratis gebruik van fitness, sauna, wifi en parkeren Aankomsten t/m mei. Betaal pas bij aankomst! ibis Styles Arnsberg (8,6) I 4* Fletcher Doorwerth Arnhem (8,1) 4 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. ontbijt, wifi parkeren Gratis wifi en parkeren Vlakbij de Möhnesee 1x diner (hoofdgerecht) Incl. zwembad en sauna Toen serieuze signalen ons bereikten dat er wat speelde, zijn wij direct met een onder zoek gestart en heb ben daarbij een extern bureau in de arm geno men om de onderste steen boven te krijgen en aanbevelingen voor verandering en verbe tering te doen. Wij vinden dat we zorgvuldig hebben ge handeld en de juiste stappen hebben geno men om in de toe komst te vermijden dat wat in dit team gebeur de ook elders binnen het bedrijf plaatsvindt. -Een ingewijde Vattenfall kreeg voor publicatie inzage in dit artikel, maar wei gerde afzonderlijk in te gaan op een reeks feitelijke vragen. Verder luidt het alge mene statement (in zijn geheel te lezen op de website van deze krant) als volgt: De vragen van deze krant gaan over een si tuatie waarbij sprake was van volstrekt on acceptabel gedrag bin nen een team van Vat tenfall. Hiermee werd het management begin 2019 geconfronteerd en toen bleek dat deze situatie al een tijdje voortduurde. Laten we helder zijn: dit gedrag kan niet, mag niet en iedere dag dat dit bin nen onze organisatie speelde, is een dag te veel geweest. Daarnaast hebben we natuurlijk hard ingegre pen op deze afdeling zelf. In totaal gaat het om een team van ne gentien mensen op een totaal van 4500 medewerkers van Vat- tenfall in Nederland. Van een direct betrok ken teamleider en meerdere medewer kers in het team is af scheid genomen, de overige managers heb ben geen leidingge vende functies meer en andere teamleden hebben een officiële waarschuwing gekre gen. Het desbetreffen de team is daarbij in zijn geheel ontmanteld en bestaat niet meer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13