12 NIEUWS Vattenfall-verkopers hebben zich jarenlang schuldig gemaakt aan schokkend, grensoverschrijdend gedrag. Op de afdeling waar energiecontracten worden verkocht aan grote bedrijven werden conflicten uitgevochten en medewerkers betast WANGEDRAG VATTENFALL Elke dag waren er bedreigingen. Mensen werden weggepest primaverareizen.nl oP bel 010-2452555 Het hoofdkan toor van Vat- tenfall in Am sterdam werd na een groot scheepse reno vatie opgele verd als de ideale werkplek, met veel wit, glas, een open werk vloer. Hier moet het draaien om een betere, fossielvrije toekomst, zoals geschetst in de romantische reclames vol windmolens, vro lijke kinderen en knuffelende fa milieleden. Maar pakweg een jaar geleden verzamelen medewer kers zich hier voor een raam, om zich te verkneukelen om een col lega die voor het pand staat te huilen. Het is geen uitzondering: er wordt vaker gehuild op en rond de afdeling waar grootzakelijke contracten worden verkocht. Hier is het 'normaal' om uitge scholden te worden, vernederd ook, om als vrouw bij de borsten te worden gegrepen. Grensover schrijdend gedrag, ook op seksu eel gebied, is aan de orde van de dag. Dat schetsen vier verschil lende (oud-)medewerkers van Vattenfall, tot voor kort Nuon, de energiereus die de laatste tijd vooral in het nieuws komt van wege malafide verkooppraktij ken. Vattenfall erkent in een reac tie dat tot begin 2019 sprake is ge weest van 'volstrekt onacceptabel gedrag dat al een tijdje voort duurde'. Het bedrijf zegt naar aanleiding van de zaak een reeks maatregelen te hebben genomen. ,,Van meerdere medewerkers in het team is afscheid genomen, het team is ontmanteld en be staat niet meer.'' Het beeld dat ontstaat over de jarenlange handelswijze van me dewerkers die zichzelf 'de goden van de acquisitie' hebben ge doopt, is ronduit schokkend. ,,Elke dag waren er ruzies en be dreigingen. Er werden mensen weggepest'', zegt een bron. Op een kerstborrel kwam het tot een vechtpartij, weet een ander: ,,Toen moest de politie zelfs ko men.'' De normen en waarden waren weg op die pakweg 100 vierkante meter verkoopvloer, schetst weer een andere oud-medewerker: ,,Het was net een klas op een middelbare school. Er waren voortdurend ruzies, er werd ge treiterd, mensen werd het leven zuur gemaakt. De zogenaamde grappen gingen over iemands ge aardheid, over afkomst. Bepaalde medewerkers voelden zich ge woon onschendbaar. Maar echt ingegrepen werd er niet.'' Wie niet is opgewassen tegen da gelijks gescheld, geschreeuw, agressie en intimidatie, kan op de afdeling waar grootzakelijke contracten worden verkocht niet overleven. ,,Om als gelijke gezien te worden, moest je meedoen.'' Er is sprake van racisme: Joden worden uitgescholden, dat de Anne Frankschool volgens een krant 'van het gas afgaat' wordt als grap gedeeld. Doelwit Het seksueel grensoverschrij dend gedrag is ernstig. Een col lega die toch al doelwit is van pesterijen krijgt in 2013 op een serieuze, werkgerelateerde vraag over de behandeling van een con tract het advies 'de klant een pijpbeurt te geven en misschien een vinger in de anus en dan komt het wel goed'. In de groeps- app van de afdeling worden por nografische afbeeldingen gedeeld - zelfs 'grappig' bedoelde film pjes waarin kinderen seksuele handelingen met dieren verrich ten, gaan rond. Uit onderzoek van deze krant wordt ook duidelijk dat mannelijke werknemers zich op de werkvloer in hun kruis la ten betasten. ,,'Doe nou even', werd dan gezegd en: 'Het snoep is bij mijn piemel'.'' Eén medewerker van de afde ling dreigt na seks met een mede werkster van een andere afdeling beelden van haar naakte lichaam met het hele bedrijf te delen. Dit 'exposen' heeft hij eerder bij een ander gedaan. De beelden daar van gaan al rond in het bedrijf. ,,Steeds meer collega's kregen die mail. Het liep uit de hand.'' Er wordt geklaagd bij leiding gevenden. Tot ingrijpende veran deringen leidt het niet. ,,Zelfs de teamleider deed mee, die zat ook in de groepsapp. Hij stond erbij en keek ernaar. Ik heb de telefoon weleens neer moeten leggen, ter wijl ik met een klant sprak. Er werd zo veel geschreeuwd, hij vroeg of ik op de markt stond.'' Een ander: ,,Ik heb gezien hoe een nieuwe medewerkster na zo'n twee weken huilend weg is gelopen, naar human resources. donderdag 6 februari 2020 GO Niels Klaassen Carla van der Wal Amsterdam -Een bron Primavera 11 DAP0RTUGALDREIS Maak kennis met het prachtige en veelzijdige Portugal. Tijdens deze reis per touringcar kom je op de meest interessante en bezienswaardige plaatsen zoals Faro, Evora, Lissabon, Coimbra, Monte Cordo en meer. Boek deze rondreis en geniet van de prachtige landschappen, ervaar de indrukwekkende cultuur en beleeF de Portugese gastvrijheid. Bij de prijs is de vlucht, accommodatie o.b.v. halFpension** en Nederlands sprekende reisleiding inbegrepen. **m.u.v. dag 1 en dag 10 Vertrek op 3 april, 15 mei, 12 juni oF 25 september. Meer informatie? Kijk op primaverareizen.nl/rondreis x+m+pBi *Exclusief reserveringskosten en calamiteitenFonds •o.b.v. 11 dagen, 2 personen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12