Ransomware Antifraudesysteem in de prullenbak na vonnis rechter Doodrijder van Fleur (19) thuis opgepakt om celstraf uit te zitten EUWS 11 Maastricht moest portemonnee trekken om servers te ontsleutelen omdat ze rijn vergrendeld metee unieke code. Ontgrendelen tost u Uwfilesainniet langer b^htoaar Voor bijna twee ton kreeg de Universiteit Maastricht zijn 267 versleutelde servers terug van Russische hackers. Gisteren speelde de universiteit open kaart over de zeldzame cybercrisis: ,,In principe wil je nooit betalen.'' Op een zuil links van het podium in de aula staat-ie: de laptop waarmee de cybercrisis op de Universiteit Maastricht (UM) 15 oktober feitelijk begon, al had niemand dat toen door. Dit was de laptop, 'Patient Zero' volgens jargon, waarop een geraffineerd phishingmailtje bin nenkwam. Het slachtoffer, een me dewerker van de universiteit, klikte op de geïnfecteerde link en opende zo onbedoeld de weg voor een ef fectieve en lucratieve cyberaanval die de hackers uiteindelijk toegang verschafte tot de kern van het net werk. Via die weg konden zij 267 servers lamleggen en versleutelen en twee ton aan losgeld konden binnenslepen, erkende vicevoorzit- ter Nick Bos van het universiteits bestuur gistermiddag tijdens een symposium over de hack in het hoofdgebouw van de universiteit. ,,Het was een duivels dilemma", zei Bos over betaling van het los geld, een politiek omstreden be sluit. „We zijn niet over één nacht ijs gegaan. Als bestuurder gruw je van die gedachte, maar het was een afweging tussen de ene kant het WAARSCHUWING 30 bitcoins, per direct te voldoen via onderstaande link. Betaal nu principe om criminelen niet te be talen, en aan de andere kant het be lang van de continuïteit van het on derwijs, het onderzoek, onze uni versiteit.'' Dat laatste woog zwaarder, dus werd 29 december de bitcoinporte- monnee getrokken en kregen de hackers 30 bitcoins, omgerekend volgens de koers van toen goed voor 197.000 euro. En de criminelen ble ken 'betrouwbaar': alle servers wer den weer netjes ontsleuteld, de universiteit kon langzaam maar ze ker weer alle systemen opstarten, en het onderwijs kon na de kerstva kantie op 6 januari weer van start: ,,Als we alles zelf vanaf nul hadden moeten opbouwen, had het weken, zo niet maanden gekost", zei Bos. Tentamens van de 19.000 studen ten kwamen dan waarschijnlijk in gevaar, evenals de salarisstortingen en onderzoeken. ,,We konden geen andere verantwoorde keuze maken, dat zou tot onaanvaardbare risico's leiden.'' De cybercrisis begon in Maas tricht dus al half oktober, met het geïnfecteerde mailtje. De weken en maanden daarna verkenden de aan vallers het netwerk, zo concludeert cybersecuritybedrijf Fox IT. Op een van de servers werd zelfs antivirus- software uitgeschakeld. De hackers konden zo hard toeslaan omdat de universiteit niet overal de beveili gingsupdates had geïnstalleerd, de Het waseen afweging tussen het principe om criminelen niet te betalen, en het belang van de continuïteit 'moedersleutel' slecht verstopt was en de meeste back-ups niet offline werden bewaard. Veel kostbare on derzoeksgegevens bleven buiten schot, die data stonden op andere servers. Na de start van de aanval medio oktober hadden in de daaropvol gende weken diverse 'rode vlaggen' moeten wapperen als de detectie op orde was, erkent de universi teit. Op alle punten zijn nu maatre gelen genomen om gaten te dichten en sneller herstel mogelijk te ma ken. Herstelbestanden worden ook offline bewaard, medewerkers en studenten moeten besmette mails beter leren herkennen, updates moeten voortaan op alle servers geïnstalleerd worden. ,,In principe wil je natuurlijk nooit betalen'', zei Michiel Borgers, Chief Information Officer van de UM. ,,Dus nu hebben we maatregelen genomen om niet meer in deze situatie verzeild te ra ken. We hebben aan experts ge vraagd: hoe is onze cyberbeveili ging? Zij antwoordden: het was ge middeld. Geen gatenkaas, maar het bleek onvoldoende, zo eerlijk moet je zijn.'' Strop De totale strop van de cybercrisis is nog niet duidelijk. Behalve de twee ton losgeld voor de hackers moest de universiteit ook de experts van Fox-IT inhuren. Zij werden de dag na de hack ingeschakeld en conclu deren na onderzoek dat een groep criminelen van Grace-RAT waar schijnlijk achter de aanval zit. Deze hackers communiceren in het Rus sisch, staan ook wel bekend als TA505 en slaan sinds 2014 toe, eerst vooral bij financiële instellingen, en sinds een paar jaar ook bij bedrijven en andere organisaties. Er zouden verder geen gevoelige gegevens buitgemaakt zijn, maar vicevoorzitter Bos hoopt dat zijn universiteit niet meer getroffen zal worden door zo'n hack. DEN HAAG Na een uitspraak van een rechter stopt de over heid met het gebruiken van antifraudesysteem Syri. Vol gens de rechter kan het compu tersysteem, waarmee de over heid allerlei gegevens van bur gers aan elkaar koppelt, niet door de beugel. Syri kan dus niet meer worden ingezet als middel tegen handhaving, con cludeert het ministerie van So ciale Zaken en Werkgelegen heid. Gemeenten gebruikten het Systeem Risico Indicatie (Syri) om aanwijzingen voor fraude te zoeken, maar het blijkt een te grote inbreuk op de pri vacy. ,,Er is haast geen per soonsgegeven te bedenken dat niet voor verwerking in aan merking komt'', concludeerde de rechtbank in Den Haag giste ren. Bovendien is de manier waarop het systeem werkt niet te controleren. Het voorkomen en bestrijden van fraude staat niet in verhouding tot de in breuk op het privéleven die de wetgeving maakt. De rechtbank verklaart daarom dat het sys teem niet past bij het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens. ,,Wij hebben van het Openbaar Ministerie begrepen dat hij geen gehoor heeft gegeven aan de op roep om aan zijn celstraf te begin nen en dat hij daarom deze week thuis is aangehouden'', zegt advo caat Arlette Schijns die de moeder van Fleur bijstaat. Vader Walter (57) en zijn zoon, ex-Transaviapiloot Casper van W., raasden in maart 2016 met hoge snelheid door Loosdrecht. Walter van W. had ook nog eens te veel gedronken. Vader en zoon waren na een avondje uit aan het straatracen ge slagen. Walter reed met zo'n 167 kilometer per uur in zijn Porsche vol in de flank van de auto van Fleur. Zij raakte zwaargewond en overleed twee weken later. Van W. verzette zich met hand en tand tegen de aantijgingen van het OM. In november 2017 werd hij als hoofdschuldige veroordeeld tot vier jaar cel. Zoon Casper kreeg honderd uur werkstraf. Van W. gaf tijdens de rechtszaak de barvrouw de schuld van de al cohol. Zij zou veel gin in zijn gin- tonic hebben gedaan. Na de veroordeling ging hij in hoger beroep. De straf werd drie jaar cel, omdat het straatracen niet bewezen werd geacht. Van W. pro beerde in hoger beroep zelfs aan te tonen dat Fleur zonder goed te kij ken de weg was opgereden waar de crash plaatsvond. Robert Balkestein, de vader van Fleur, 'voelt geen euforie, eerder woede' nu Walter van W. is opge pakt. ,,Al geeft je hem twintig jaar, je verandert hem niet. Hij is en blijft een arrogante man. Dit te kent de minachting die hij heeft voor het recht.'' donderdag 6 februari 2020 GO Russische hack komt universiteit duur te staan Niels Klaassen Maastricht Criminelen van Grace- RAT zitten vermoedelijk achter de aanval. foto anp -Nick Bos, bestuur UM Walter van W., de man die in maart 2016 tijdens een straat race met zijn zoon de 19-jarige Fleur Balkestein doodreed, is dinsdag thuis opgepakt om aan zijn celstraf te beginnen. Victor Schildkamp Loosdrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11