'Natuurlijk moet je Nederlands leren, maar het verplichten is dikke onzin' II boldErmBn.nl De goedkoopste met vertrekgaranties! bolderman.nl Weer meer kiloknallers in supermarkt 10 NIEUWS Foto bij verhaal over profeet Wakker Dier telt van elf super markten de vleesaanbiedingen in de folders. Hieruit blijkt dat met name Albert Heijn, Coop, Hoog vliet, Deen, Vomar en Plus afgelo pen jaar vaker hun vlees in de aan bieding gooiden. Jumbo, Aldi, Deka en Lidl deden dat een stuk minder. Hans Dagevos, consumptiesocio loog aan Wageningen University (WUR) doet onderzoek naar de vleesconsumptie in Nederland. Cij fers over 2019 zijn er nog niet, maar uit de gegevens van 2018 blijkt dat de daling die al een paar jaar aan de gang was, is gestopt. ,,We eten weer meer vlees, gemiddeld zo'n 38 kilo per persoon per jaar. Terwijl de Ge zondheidsraad maximaal 26 kilo per jaar adviseert.'' Dagevos doet een beroep op de politiek om afspraken te maken met supermarkten om het aantal kiloknallers te beperken. ,,Dat werkt beter dan het opleggen van bijvoorbeeld een vleestaks.'' De consumptiesocioloog vindt dat de meeste supermarkten het klanten erg makkelijk maken goedkoop vlees te kopen. ,,En in de winkel zelf kun je bijna niet om de grote vlees vitrines heen.'' INBURGEREN CURSUS Turkse nieuwkomers in Nederland zijn vanaf volgend jaar verplicht in te burgeren, als het aan minister Koolmees van Sociale Zaken ligt. ,,Dat geldt toch ook niet voor Roemenen en Bulgaren?" Acht jaar geleden kwam Mehmet Karabacak vanuit Turkije naar Nederland. Nu spreekt hij vloeiend Nederlands. ,,Ik ben zelf een inbur- geringscursus gaan volgen. Niet omdat het moest, maar omdat ik het wilde'', vertelt de eigenaar van su permarkt Mesut in Breda. ,,Wat moet je anders? Bij de dokter moet je toch Nederlands kunnen spreken? Of als je wordt aangehouden door de poli tie? Het was zwaar na een werkdag nog te leren, maar ik wilde het.'' Waar Karabacak er zelf voor koos lessen over de Nederlandse taal, maatschappij en normen en waarden te volgen, wordt dat vanaf volgend jaar verplicht voor Turkse nieuwko mers in Nederland: voor asielzoekers, maar ook voor gezinsmigranten. Voor die laatsten geldt dat een deel van de inburgeringscursus al in Tur kije moet worden gevolgd; pas nadat de migrant op een Nederlands con sulaat het examen heeft gehaald, mag hij of zij naar Nederland komen. Die regeling geldt al sinds 2007 voor migranten die niet uit de Euro pese Unie komen, maar Turkije was, door een associatieverdrag uit 1963, een uitzondering. Minister Kool mees wil daar vanaf 1 januari 2021 een eind aan maken. Hij beroept zich op het Europees Hof van Justitie, dat stelt dat afwijken mag bij 'een dwin gende reden van algemeen belang'. Zeki Baran, voorzitter van het Inspraakorgaan Turken in Nederland (IOT) loopt al tijden te hoop tegen het kabinetsplan. ,,Wij zijn groot voorstander van het leren van de Nederlandse taal en normen en waarden. Maar we hebben de erva ring dat verplichting niet werkt, het is beter mensen te motiveren vol waardig burger te worden. En waarom verplicht je Turken wel, en Roemenen en Bulgaren niet? Die ko men dan wel uit EU-landen, maar de Turken doen het helemaal niet slecht in Nederland.'' Baran ziet de nieuwe eisen vooral als een 'belemmering' voor nieuwko mers. Ahmed Cöl, bestuurslid van de Turkse moskee Yeni Camii in Breda, is het met hem eens. ,,Die verplich ting is echt dikke onzin. Andersom is het toch ook niet zo? Als jij naar Tur kije gaat, word je ook niet verplicht inburgeringsexamen te doen. Ik ben al veertig jaar in Nederland, maar stel dat iemand van mijn leeftijd zijn vrouw verliest en met een nieuwe vrouw uit Turkije wil trouwen. Hoe gaat iemand op die leeftijd nog Nederlands leren dan?'' Het 'halen' van een huwelijkspart ner uit Turkije gebeurt overigens steeds minder vaak, blijkt uit CBS- cijfers: in 2001 vond 60 procent van de Nederlandse Turken een bruid of bruidegom in Turkije, in 2012 was dat gedaald naar 15 procent. Uit cijfers van het CBS blijkt ook dat het aantal Turken dat naar Neder land komt, de afgelopen jaren wel flink stijgt: van 3500 in 2006 naar 7200 in 2017 en 9600 vorig jaar. Die stijging hangt samen met de poli tieke situatie in Turkije. Het aantal Turkse asielzoekers (voornamelijk Gülen-aanhangers) dat naar Neder land kwam, steeg van 480 in 2017 naar 1300 in 2019. Vanwege die stij ging drongen regeringspartijen CDA en D66 er bij Koolmees op aan ook Turken te verplichten in te burgeren. Liever mensen motiveren burger te worden Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 5 dagen Londen en Kent 5/8 dagen Bohemen en Praag 8 dagen Krakow en omgeving 10 dagen Pittoresk Vrsarjstrië 10 dagen Aan de oevers van het Lago Maggiore 12 dagen Barcelona all-inclusive en Andorra donderdag 6 februari 2020 In de bijlage Z van zaterdag 1 februari ('De Profeet kreeg haar er niet onder') is bij de foto van demonstranten ten onrechte de indruk gewekt dat het leden van de sekte Ge meente Gods zijn. De perso nen op de foto protesteren juist tegen de sekte. GO Supermarkten stunten weer meer met vlees. Dat blijkt uit de stuntmonitor van stichting Wak ker Dier. Het aantal kiloknallers in de elf grootste supermarkten steeg in 2019 van 8103 naar 8395. Sanne Schelfaut Amsterdam Cyril Rosman Breda -Zeki Baran, IOT FOTO RAMON MANGOLD Mehmet Karabacak, eigenaar van de Turkse supermarkt Mesut in Breda. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ANVR Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrek: apr /mei/juni juli /aug/sept /okt Vertrek: apr /mei/juni/ juli aug/sept okt. Vertrek: apr/mei/ juni/juli/aug/ sept Vertrek: juni/juli/aug/sept. I Vertrek: apr /mei /juni /sept /okt. Vertrek: apr mei /juni juli /aug/sept /okt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10