9 woensdag 5 februari 2020 Vrijwilligers ontsmetten een stationshal in Changsha. In Tin Shui Wai wordt van reizigers de temperatuur gemeten, evenals van een vrouw in Hongkong. fotos epa, afp reuters MKan ik nog veilig aan boord van een cruiseschip gaan? Cruise-organisatoren hebben voor zorgsmaatregelen genomen. Ameri kaanse maatschappijen verbieden zo iedereen die de laatste twee weken in China was in te schepen. Noorse maatschappijen nemen voor vertrek de temperatuur op van alle reizigers. Aanlegplaatsen in China en Hong kong zijn tijdelijk van het reispro gramma geschrapt. I Waarom heeft het virus I nog geen echte naam? De weinig sexy naam '2019- NcoV' die de WHO aan het virus gaf, is tijdelijk. Pas in oktober stelt een commissie de definitieve naam vast voor deze epidemie. Dat is een gevoe lig proces: de naam mag geen nega tieve associaties oproepen met namen van mensen, plaatsen, dieren en voedingsmiddelen, omdat men sen die uit angst dan misschien gaan vermijden. De technische aandui ding 2019-NcoV is een combinatie van het jaar waarin het virus de kop opstak en de Engelse afkorting voor Nieuw Corona Virus. Het is familie van al langer bekende coronavirussen als Sars en Mers. Als je het onder een elektronenmicroscoop bekijkt, heeft het uitsteeksels met een bolletje erop. Dat ziet er een beetje uit als een kroon. De Latijnse naam voor kroon is corona - vandaar de familienaam. Met het gelijknamige Mexicaanse biertje heeft het in elk geval niets te maken - alle complottheorieën ten spijt. Het nieuwe virus staat inmid dels ook bekend als 'Wuhan corona virus' - sommige media gebruiken het populaire Wu Flu (Wuhan griep). I Kan ik het virus oplopen 1via een pakketje dat ik heb besteld in China? Kunnen huisdieren het virus op lopen? Kun je nog Chinees eten? Kortste antwoorden zijn respectieve lijk: nee, nee en ja. Het virus kan niet via de post worden bezorgd, afgaande op hoe vergelijkbare virussen als Sars en Mers zich gedroegen. Het virus valt buiten een lichaam snel uit el kaar en kan dan niet overleven. Zeker niet op karton, verpakkingsmateriaal of andere spullen. Andere corona virussen verspreiden zich niet op deze manier en we hebben geen re den om aan te nemen dat dit voor dit nieuwe coronavirus anders is. Er is van dit virus wereldwijd nog geen geval bekend van besmetting via pro ducten die uit China zijn opgestuurd. De kans dat het virus overslaat van een mens naar een huisdier is ex treem klein, zeggen specialisten. Zo lang je je huisdier niet meeneemt naar een Chinese vismarkt is er geen reden tot zorg. Chinees eten is in Ne derland geen probleem. Ten eerste omdat het meeste eten niet uit China komt, ten tweede wordt veel eten verhit en behandeld en dat doodt het virus. W Hoe beïnvloedt het de A (Chinese en wereld- _l_ 9 wijde) economie? Ook als de omvang van het coronavi rus vergelijkbaar blijft met de vorige Sarsepidemie (2002-2003) zal de eco nomische schade veel groter zijn, omdat de Chinese handel inmiddels een veel groter aandeel heeft in de wereldeconomie, schat de Rabobank in een analyse. De Nederlandse eco nomie zou hoofdzakelijk indirecte schade kunnen ondervinden al zou den specifieke sectoren (scheeps bouw, machinebouw en chemie) rechtstreeks getroffen kunnen wor den. En wat kunnen Neder landse bedrijven die zakendoen met óf in China? Nu Valentijnsdag met rasse schreden dichterbij komt, groeit de bezorgd heid, merkt bijvoorbeeld Evofenedex. De vereniging behartigt de handels- en logistieke belangen van ruim vijf tienduizend bedrijven. Omdat veel luchtvaartmaatschappijen hun pas- sagiersvluchten van en naar China hebben opgeschort en zij normaliter ook vrachtladingen meenemen, dreigt daardoor een capaciteitspro bleem. Bij FME, de ondernemersclub voor technologische industrie, opende vrijdag een meldpunt voor ondernemers die mogelijk in proble men komen. De afgelopen dagen heeft een aantal Nederlandse bedrij ven personeel verboden af te reizen naar het land en soms wordt er ook personeel teruggehaald. I Hoe zal het nu verder gaan? De verwachting is dat het aantal besmettingen komende weken nog blijft stijgen. De komende maan den zullen zeker in China de gezond heidsdiensten er hun handen vol aan hebben, maar ook in steeds meer an dere landen. ,,Nu het aantal gevallen elke vijf dagen verdubbelt, hebben we te maken met een marathon, niet met een sprint'', zei bijvoorbeeld de Britse gezondheidsminister Matt Hancock. Optimisten hopen dat alle »De schade aan de wereld economie zal groter zijn dan tijdens de uitbraak van Sars W Meteen circuleren complot- verhalen: zo zou het virus expres zijn losgelaten quarantainemaatregelen effect heb ben en het virus de wereld uit hel pen. Zo ging het immers met het ver gelijkbare virus Sars in 2003. Maar dan is het wachten op het volgende virus, stellen diezelfde onderzoekers. De omstandigheden waaronder dit soort virussen kunnen gedijen zijn op veel plaatsen aanwezig. Welke complottheo- J9 rieën doen zoal de ronde? Genoeg. Zo zouden er al 200.000 be- smettingsgevallen zijn. Een video van 'verpleegster' Jin Hui uit de pro vincie Hubei (hoofdstad: Wuhan) doet de ronde op Facebook. Vertaling van haar tekst klopt niet. Bovendien blijkt ze een uniform te dragen dat niet wordt gedragen in de provincie Hubei. Nepnieuws, volgens factchec- kers bij de BBC. Het virus zou een bi ologisch wapen in ontwikkeling zijn dat ontsnapte uit een laboratorium complex in Wuhan? Dit is gebaseerd op de interpretatie van een complot denker van een artikel uit 2017 in het magazine Nature over een nieuw on derzoekscentrum naar gevaarlijke vi russen in Wuhan. Het blad kwam daar zelf op terug: ,,We hebben geen bewijs dat dit klopt, wetenschappers beschouwen de dierenmarkt als be langrijkste bron van het coronavirus'. Andere kolder: farma ceutische bedrijven hadden al een se rum klaar en hebben bewust het vi rus losgelaten in Wuhan; president Trump heeft in de strijd tegen het vi rus Coronabier in de ban gedaan. In diverse Aziatische landen zijn inmid dels arrestaties verricht wegens het verspreiden van nepnieuws. Dat laat ste is wel waar. GO veel zorgen maken?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9