Ruim 17.400 mensen zijn inmiddels besmet met het coronavirus. Het aantal doden is de 350 overstegen. Wat is er precies bekend over deze nieuwe epidemie? Een stand van zaken in twintig veelgestelde vragen. 7 DOSSIER CORONAVIRUS 1 Weten we nu waar dit virus vandaan komt? De belangrijkste infectiebron lijkt de Huanan vismarkt in Wuhan. Bijna de helft van de eerste 99 patiën ten werkte daar, twee anderen had den er boodschappen gedaan. Vleer muizen zijn de hoofdverdachte: onder deze vliegende zoogdiertjes waren veel virussen rond die aan het nieuwe coronavirus 2019-nCoV gere lateerd zijn (zoals Sars en Mers). Vleermuizen kunnen daarmee leven, voor mensen is het gevaarlijker. In China worden vleermuizen gegeten, soms vanuit oud bijgeloof dat dat geluk brengt. Maar omdat op de be ruchte markt tijdens de besmettings periode geen vleermuizen zijn aan getroffen, en de dieren in deze tijd van het jaar in winterslaap zijn, ver moeden wetenschappers dat dit nieuwe virus naar mensen is overge sprongen via een andere wilde dier soort die op de markt werd verkocht. Zo werden mensen in 2002 via civet katten besmet met het Sarsvirus en het Mers-virus sprong over via dro medarissen. Beide dieren werden verkocht op de Huanan vismarkt. 2 Hoe ziek word je als je het virus krijgt? Dat verschilt nogal. De meeste patiënten hebben koorts en lucht wegklachten. Van de eerste 99 sinds 1 januari onderzochte patiënten in Wuhan had driekwart ontstoken longen.Van die groep waren er op 25 januari 11 overleden en 31 naar huis gestuurd. 57 patiënten lagen nog in het ziekenhuis. De symptomen bij deze Wuhanezen: vooral koorts (83 procent), hoesten (82 procent), kort ademigheid (31 procent), spierpijn (11 procent), verwardheid (9 procent), hoofdpijn (8 procent) en keelpijn (5 procent). Van alle bij instanties be kende patiënten met het nieuwe co ronavirus heeft ongeveer een kwart ernstige tot zeer ernstige klachten. 3 Wie zijn het vatbaarst voor het virus? Mannen van middelbare leef tijd lopen de grootste kans om ziek te worden als ze in contact komen met het Wuhan-coronavirus. Vooral als ze al iets onder de leden hadden. Onder de eerste 99 patiënten waren 67 man nen en 32 vrouwen. Hun gemiddelde leeftijd was 55,5 jaar. Ruim de helft had een chronische ziekte zoals dia betes, hart- oflongproblemen. De eerste twee doden - mannelijke zesti gers - hadden weliswaar geen chroni sche ziekte, maar waren beiden ver stokte rokers. Vrouwen en kinderen lijken minder vatbaar voor het virus. 4 Het gaat nu zo hard, is de uitbraak een pandemie (wereldwijde epidemie)? Het aantal besmettingen neemt sterk toe, en daarmee het aantal doden. Dat is logisch, want volgens virolo- gen verkeert de epidemie nog in het beginstadium. En één patiënt besmet vaak vele anderen. Hoe be smettelijk het coronavirus is, durft de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) nog altijd niet te zeggen. 5 Waarom maken we ons meer zorgen over het coronavirus dan over de griep? Kijk je naar de sterftecijfers tot nu toe, dan valt de corona-uitbraak in het niet bij een normale winter- griep in Nederland. Zo kostte de griepgolf van twee jaar geleden al leen al hier 9444 mensen het leven. Net als bij dit coronavirus (vooralsnog nul doden in Neder land) zijn de slachtoffers vooral ouderen en mensen met een ver zwakte gezondheid. Het coronavi rus is echter geen gewoon griepvi rus. Omdat het voor het eerst uit de dierenwereld naar mensen is overgesprongen, is er nog weinig over bekend. Er is nog geen vaccin of specifiek medicijn als behande ling voorhanden. Het enige wat artsen kunnen doen vooralsnog is het tegengaan van symptomen, zoals extra zuurstof toedienen aan patiënten die benauwd zijn. De hamvraag is natuurlijk: hoe dode lijk is dit virus? RIVM schat de sterfte op 2 procent. De rigoureuze maatregelen die China heeft geno men om te voorkomen dat het Snelle verspreiding virus zich verder verspreidt, zoals het isoleren van zo'n vijftig miljoen mensen rond Wuhan - voeden de verbeelding. En de angst. 6 Waarom geldt er een inter nationale noodtoestand? Een virus uit de dierenwereld, dat afwijkt van wat we al kennen, kan zich in uitzonderlijke gevallen als een lopend vuur over de wereld ver spreiden. Dat risico is de laatste jaren toegenomen doordat mensen veel meer reizen en de bevolkingsdicht heid enorm is toegenomen. Het doemscenario is een pandemie van een zeer dodelijk virus zoals ebola in arme Afrikaanse landen, waar veel mensen onder slechte hygiënische omstandigheden dicht op elkaar ge pakt leven in grote steden. 7 Hoe kun je je tegen het virus beschermen? De verspreiding gebeurt door uitgeademde druppeltjes met virus deeltjes. Als een besmet persoon hoest in je omgeving kun je het virus oplopen, mondkapje of niet. Wie bij voorbeeld een besmet voorwerp aan raakt en daarna zijn gezicht aanraakt kan zichzelf besmetten. Handen was sen na een bezoek aan openbare ruimtes is belangrijker dan een kapje. Het RIVM. adviseert: 1. Was je han den regelmatig. 2. Hoest en nies in de binnenkant van je elleboog. 3. Ge bruik papieren zakdoekjes. woensdag 5 februari 2020 GO Annemieke van Dongen Bob van Huët Medisch personeel brengt patiënten naar het in tien dagen gebouwde noodziekenhuis Huoshenshan in Wuhan. foto epa Wat weten we over het coronavirus... Mensen met de jaarlijkse griep besmetten gemid deld 1,3 andere mensen. Bij het Corona-virus ligt dat getal rond de 2,6. Aantal patiënten Corona- na vijf besmet- virus tingsrondes bij 368 vijf bronpatiënten 300 patiënten 200 100 1 2 3 4 5 besmettingscyclus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7