12 ZEELAND MENINGEN VOETBALANALYSES De invloed van trainers op het voetbalveld wordt vaak overschat. Een goede selectie is de basis voor succes. Ook de factor geluk speelt een grote rol. De afgelopen weken kwam naar aanlei ding van het ontslag van Mark van Bom mel, ex-trainer van PSV, het aloude thema 'kwaliteit trainer versus kwaliteit selectie' weer eens veelvuldig aan bod. De meningen liepen zoals verwacht ver uiteen en niet alleen bij de analisten. Waren de slechte resul taten bij PSV de schuld van trainer Van Bommel of is de selectie van de club uit Eindhoven gewoon niet goed genoeg? Ik wil voor eens en voor altijd een einde maken aan deze discus sie. Het is namelijk niet zo moei lijk. Het is een kwestie van nuch ter analyseren en menselijke denkfouten vermijden. Als je aan trainers de vraag stelt wat een goede trainer is, zullen de meesten antwoorden: die trainer die het beste uit zijn selectie weet te halen. Dit is een veilig en ver standig antwoord, het biedt ruimte voor beide factoren. De kwaliteit van de selectie is natuur lijk van belang, maar ook de kwali teit van de trainer is in het geding. Maar hoe is de verhouding tus sen die twee factoren? Is de bij drage van de trainer voor het be halen van succes 50 procent, 20 procent, 10 procent of nóg minder? Het zou interessant zijn dit eens aan trainers te vragen. Ik ben dan wel benieuwd naar de uitkomsten. Wat zou het percentage bij Hid- dink, bij Advocaat of bij Van Gaal zijn ten opzichte van minder suc cesvolle trainers? Even ter verduidelijking: een goede trainer met een goede selec tie, dan is succes verzekerd. Even als het duidelijk is dat een slechte trainer met een slechte selectie geen kampioen zal worden. Maar hoe zit het met die twee andere combinaties, een goede trainer met een slechte selectie of een slechte trainer met een goede se lectie. Als je moet kiezen tussen die twee combinaties, kiezen ken ners voor de combinatie met de goede selectie. De kwaliteit van de selectie wordt belangrijker geacht dan de kwaliteit van de trainer. En terecht. De kwaliteit van onze betaaldvoetbaltrainers lijkt niet zo ver uiteen te lopen. Zij hebben bijna allemaal voetbaler varing, volgen dezelfde cursus, spreken hetzelfde jargon. Qua per soonlijkheid is de factor stabiliteit een belangrijke voorwaarde, want je kunt heel wat op je dak krijgen en dan is stressbestendigheid ver eist. Jaap Stam (ex-Feyenoord) kan daarover meepraten. Maar er is nog een factor die in Er wordt weleens gezegd 'geluk of mazzel kun je afdwingen', maar dat is kletspraat dit verband genoemd moet wor den. De factor geluk. Dan hebben we het over mazzel. Er wordt wel eens gezegd 'geluk of mazzel kun je afdwingen', maar dat is natuur lijk kletspraat. Een contradictie, je hebt geen invloed op mazzel. In het voetbal is het een sterk onder schatte factor. Hij wordt wel eens genoemd bij analyses, maar meestal tussen de regels door, een onbegrijpelijke onderwaardering. Van Gaal heeft eens gezegd dat hij de factor geluk bij wedstrijden tot nul zou willen reduceren. Deze ij dele trainer verkondigt met deze uitspraak natuurlijk grote onzin. Mazzel speelt altijd een rol, elke week zie je het gebeuren op de vel den. Hoeveel doelpunten komen er niet tot stand via een afgeketste bal, via een onbestemde voet, rug of hoofd, de doelman kansloos makend. Het zijn lang niet altijd mooi uitgespeelde aanvallen die leiden tot een treffer. Voorbeelden van mazzel uit het verleden kennen we genoeg: de kopbal van Kieft bij het EK in 1988, een duidelijk buitenspeldoelpunt, maar er was toen nog geen VAR. En uiteindelijk werden we Euro pees kampioen. Het land op zijn kop, maar geef nu eens toe: voor een deel toch mazzel. De bal op de paal van wijlen 'slangenmens' Rensenbrink in de finale van het WK 1978: een typisch voorbeeld van géén mazzel! Of het WK in Brazilië 2014, die prachtige zweef- kopbal tegen Spanje net voor rust van Van Persie, die ons in de wed strijd hield en uiteindelijk leidde tot de historische 5-1-winst. We werden onverwachts derde, feest en waardering alom. Alle Oranje- doelpunten zijn talloze malen her haald, maar de vele kansen die Spanje in de eerste helft miste, krijgen we nooit meer te zien. Ze ker vier tot vijf opgelegde kansen die er niet in gingen: mazzel! Mensen zijn beter in het ont houden van succesverhalen. Ons brein takelt met gemak glorieuze Wat zou er van trainer Rinus Michels zijn geworden zonder de talenten Cruijff, Keizer en Neeskens? momenten op uit de geheugenput, maar mazzelmomenten laten we collectief op de bodem liggen. Op de een of andere wijze willen we dit niet toegeven, terwijl het toch een objectief gegeven is. Ook trai ners bagatelliseren de factor maz zel in de analyse na een wedstrijd vaak. Niet allemaal, hoor. Dick Ad vocaat relativeert zijn huidige goede reeks bij Feyenoord wel de- gelijk: ,,Het zit ons niet tegen de laatste tijd." Een eufemisme voor mazzel, toch? Hij weet wel hoe de hazen lopen en is naarstig op zoek naar versterking, naar een betere selectie. Daar begint het mee. Soms wordt de mazzel je als trainer in de schoot geworpen, die voorbeelden zijn er ook genoeg. Je zult het maar treffen dat je net een contract hebt getekend en er die nen zich tegelijkertijd wat talen ten aan. Dan heb je mazzel en is de kans dat je voor de rest van je leven als trainer gewaardeerd wordt groot, zelfs als je later eens wat minder presteert, dat wordt je dan vergeven. Wat zou er van Rinus Michels zijn geworden zonder de talenten Cruijff, Keizer en Neeskens? Of van Van Gaal zonder Bergkamp, Kluivert en Davids? Dat voor de huidige bondscoach Koeman het zelfde verhaal geldt, behoeft geen verdere toelichting. Hij kwam op het juiste moment. Ik ken de volgorde van impact op succes wel: een goede selectie, mazzel en dande trainer. woensdag 5 februari 2020 Succes voetbalcoach hangt af van selectie én mazzel A Als dit doelpunt van Wim Kieft op het EK van 1988 tegen Ierland was afgekeurd wegens buitenspel, was Nederland misschien geen Eu ropees kampioen geworden. Mazzel? archieffoto arthur bastiaanse Jan Panis GASTOPINIE Jan Panis uit Etten-Leur is psycholoog en voetbalfan. r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 55