Turken moeten vanaf2021 verplicht inburgeren NIEUWS 3 Het is het lot dat elke onverzekerde zzp'er vreest: ernstig ziek worden. Het overkwam Jolanda Lakeman (38). Ze heeft borstkanker en meteen ook financiële malaise. Je gaat maar door, ook als je je niet goed voelt. Dat is kwalijk Hoorn Jolanda Lakeman uit Hoorn kreeg de laatste anderhalfjaar al meer voor haar kiezen dan een vrouw in haar hele leven hoopt mee te ma ken. In september 2018 ging haar man bij haar weg en afgelopen no vember kreeg ze ook nog eens te ho ren dat ze borstkanker heeft. Binnen kort volgt een borstbesparende ope ratie. Het is genoeg om van in de put te raken, maar tot overmaat van ramp werkte Lakeman (38) tot november ook nog eens op zzp-basis als rij- instructrice. Financiële ruimte om zich te verzekeren tegen ziekte of ar beidsongeschiktheid had ze niet. Daardoor heeft ze nu geen recht op een WW-uitkering of bijstand. ,,En werken gaat echt niet meer. Ik ben als instructrice verantwoordelijk voor de veiligheid van mijn leerling en medeweggebruikers. Dan kun je niet in de auto gaan zitten als je che motherapie krijgt.'' Lasten Nu moet ze het doen met een bij standslening van de gemeente van 530 euro, alimentatie en toeslagen. ,,Er is een kans dat die lening wordt omgezet in een gift, maar dat weet ik nog niet zeker. Sowieso: ik ben een paar dagen bezig geweest om alle pa pieren te verzamelen die ik bij de ge meente moest inleveren om de bij stand überhaupt te krijgen. Dat kun je er eigenlijk niet bij hebben als je zo ziek bent.'' Intussen lopen de vaste lasten - de huur van haar nieuwe huisje, het contract voor de auto die ze als instructrice gebruikte - ge woon door. Geen fijne gedachte. Lakeman deed maandag vanaf haar ziekenhuisbed - ze was ziek gewor den door een ontsteking, maar mocht gisteren weer naar huis - een Facebookoproep aan de politiek om de situatie voor zzp'ers te verbeteren. Die werd al zo'n vierduizend keer ge deeld. „Zoveel mensen hebben hier mee te maken. Er moet echt iets ge beuren voor al die zzp'ers die geen geld hebben om zich te verzekeren. Daardoor ga je maar door, ook als je je niet goed voelt. Dat is kwalijk. Het wordt tijd dat Den Haag wakker wordt. Er moet een menselijk vang net komen voor al die hardwerkende schilders, stratenmakers en ga zo maar door.'' Onlangs adviseerde een commissie onder leiding van Hans Borstlap al om verplichte verzekeringen in te voeren voor zzp'ers. Hoe meer zelf standigen eraan meedoen, hoe lager de premie wordt, is de gedachte. Van avond debatteert de Tweede Kamer over de toekomst van de arbeids markt. De Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid vindt dat heel werkend Nederland dezelfde ba sisverzekering voor arbeidsonge schiktheid moet krijgen. Niet te betalen ,,Voor mij was zo'n verzekering ge woon niet te betalen'', zegt Lakeman. ,,Toen ik nog samen met mijn ex- man was, hadden we uitgerekend dat we het net zouden kunnen opvangen als ik zonder werk zou raken. Maar toen ik alleen kwam te staan, hoopte ik constant dat er niets met me zou gebeuren. Uiteindelijk heb ik de knoop doorgehakt om op een vaste baan te solliciteren: mensen met een zorgvraag thuis begeleiden. Op de dag dat ze belden dat ik was aangeno men, kreeg ik ook een telefoontje van het ziekenhuis met de uitslag van de mammografie. Het was zo'n cynisch toeval.'' Ze heeft één geluk: als ze straks be ter is - zover is het nog lang niet - dan mag ze alsnog aan de slag bij de zorginstelling waar ze solliciteerde, is haar beloofd. Niet als zzp'er, maar 'gewoon' met een contract. ,,Zó bij zonder. Er zijn toch nog goede men sen op de wereld.'' Het mag gerust een doorbraak heten: wie vanaf 1 januari naar Nederland komt voor bijvoor beeld gezinshereniging, moet in Turkije eerst een basisexamen afleggen voor taalvaardigheid en kennis van de Nederlandse sa menleving. Eenmaal hier moe ten zij voor het zwaardere inbur- geringsexamen slagen om een permanente verblijfsvergunning te krijgen. Ook het sterk geste gen aantal Turkse asielzoekers dat vlucht voor de regering van president Erdogan, is vanaf 1 ja nuari 2021 in Nederland inburge- ringsplichtig. Volgens minister Wouter Koolmees (Sociale Zaken) maakt zijn nieuwe inburgeringswet het mogelijk Turkse nieuwkomers op dezelfde wijze tot inburge ring te dwingen als migranten uit bijvoorbeeld Marokko of India. Doordat in die wet meer rekening wordt gehouden met het niveau van de inburgeraar en de wenselijkheid van integratie, wordt de juridische belemme ring weggenomen die verplichte Nederlands leren en aan de slag komen mag voor niemand vrijblijvend zijn inburgering voor Turken sinds 2011 verhindert. Toen oordeelde de rechter dat Turken vanwege een verdrag uit 1963 niet anders behandeld mogen worden dan Europese burgers, voor wie de plicht niet geldt. Turken werden vrijgesteld, tot frustratie van een groot deel van de Tweede Kamer. Regeringspartij VVD vindt het wel slap dat Koolmees Turkse vluchtelingen komend jaar zelf de keuze laat om in te burgeren, terwijl dwang al kan. Kamerlid Bente Becker: ,,Nederlands leren en aan de slag komen mag voor niemand vrijblijvend zijn. Ook andere asielzoekers vragen we in te burgeren.'' woensdag 5 februari 2020 GO Chris van Mersbergen - Jolanda Lakeman Alle Turken die naar Neder land komen, moeten vanaf 2021 alsnog verplicht inbur geren. Regeringspartij VVD vindt dat echter te lang duren en eist dat Turkse vluchtelin gen nu alvast worden ge dwongen Nederlands te leren. Laurens Kok Den Haag -Bente Becker, VVD Ernstig zieke zzp'er: 'Zorg voor menselijk ngnet'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3