Geen reden tot paniek na tussentijds vertrek van het halve college D 4 In de komende tien jaar zijn 100 tot200hectare aan kavels nodig Opinie De grootste hap van de 100 tot 200 hectare wordt gevraagd door be drijven in de logistiek, groothandel en industrie. Regionale bedrijven terreinen bieden nog voldoende ruimte om nieuwe bedrijven te huisvesten. Dat staat in een prog nose die de provincie heeft laten maken. Gemeenten en andere be langhebbenden zoals havenbedrijf North Sea Port hebben aan dat rap port meegewerkt. Of bedrijventerreinen nog bij de tijd zijn en voldoen aan de eisen die bedrijven stellen, meldt de prognose niet. Gemeenten kun nen in hun eigen bedrijventerrei nenprogramma aangeven of be staande terreinen moeten worden uitgebreid en/of opgepept. Daarbij kunnen ze eisen stellen om te zor gen dat bedrijven duurzaam te werk gaan. Zo kan een gemeente zonnepanelen op bedrijfsdaken verplicht stellen. Meer robots Vier grote trends hebben tot 2030 een forse invloed op regionale be drijventerreinen. Allereerst moe- ten bedrijven duurzaam en met groene energie produceren en werken. Een tweede trend is her gebruik van reststromen, dus pro ductie zonder afval. Een derde ontwikkeling in het midden- en kleinbedrijf is vergaande automa tisering en de inzet van robots. Daarnaast kopen mensen steeds meer via internet, waardoor er op bedrijventerreinen steeds grotere distributiecentra neerstrijken. De verwachting is dat dit soort XXL- verdeelcentra vooral de komende vijf jaar fors toeneemt. Regionaal zijn er wel verschillen. De Bevelanden zijn koploper als het gaat om de uitgifte van be- drijfsgrond, gevolgd door Zeeuws- Vlaanderen. Van 5 miljoen vier- kante meter vloeroppervlak bevin den zich er ruim 2 miljoen op de Bevelanden. Vooral logistiek en groothandel zijn er sterk vertegen- Op regionale bedrijventerreinen werken 41.200 mensen in3650 bedrijven woordigd. Het huidige aanbod is echter wat versnipperd. 'Concen treer grote distributiecentra op Tholen, dicht tegen de A4', is de boodschap. In andere regio's is het aanbod van bedrijfsgrond goed en voldoende. Zeeuws-Vlaanderen kent een iets hogere leegstand ten opzichte van bedrijventerreinen boven de Westerschelde. North Sea Port Op regionale bedrijventerreinen werken 41.200 mensen in 3650 be drijven. Dat is bijna een kwart van de Zeeuwse beroepsbevolking. Bijna een derde van wat de BV Zeeland verdient, komt van de 199 droge bedrijventerreinen die Zee land telt. Overigens zijn ze nauw verbonden met de zeehaventerrei nen van North Sea Port, want veel toeleveranciers van grote bedrij ven in de havens zitten op regio nale bedrijventerreinen. e grapjes zijn niet van de lucht nu binnen drie maanden tijd twee Goese wethouders heb ben aangegeven hun biezen te pak ken. 'Nu moet André van der Reest nog ergens burgemeester zien te wor den', klinkt het gekscherend, verwij zend naar de enige Goese wethouder die op z'n post lijkt te blijven. Loes Meeuwisse (60) vertrok onlangs naar Noord-Beveland om haar bestuurlijke carrière daar van een mooi slot te voorzien en maandagavond werd dui delijk dat Derk Alssema (33) burge meester van Gilze en Rijen wordt. Spoortunnel Met het vertrek van het tweetal gaat veel kennis en kunde verloren, dat zullen weinig mensen betwisten. Meeuwisse en Alssema hadden bo vendien niet de minste projecten on der hun hoede. Denk on der meer aan de grote in- frastruc- turele aan passingen (de nieuwe af slag van de A58 en de spoortunnel), de vele woningbouw projecten en de uitbreiding van het bedrijventerrein naar de andere kant van de Deltaweg. Veel van deze zaken staan inmiddels op de rails of zijn zelfs afgerond. Dat neemt niet weg dat er nog ge noeg uitdagingen liggen. Het afvalbe leid, om maar eens iets te noemen. Veel Goesenaren voelden zich in het pak genaaid toen onlangs het basista rief van de afvalstoffenheffing om- hoog ging, terwijl ze juist zo goed hadden gescheiden. De gemeente verzachtte de pijn door de verhoging te beperken en eenmalig een verlies van 170.000 op de afvalverwerking te accepteren. Maar die vlieger gaat vol gend jaar niet meer op. Voor de nieuwe VVD-wethouder Cees Pille wordt het een uitdaging om een haast onvermijdelijke nieuwe tariefsverho ging beter te verkopen. Kwakkelend Omnium Ook de nieuwe CDA-wethouder hoeft zich niet te vervelen. Die mag zich (ervan uitgaande dat hij of zij de portefeuille van Alssema overneemt) straks buigen over onder meer de stij gende kosten voor de jeugdzorg en het kwakkelende Omnium. Dat laat ste overigens samen met Pille, die de financiën onder zijn hoede heeft. Desondanks kun je niet stellen dat de nieuwe bestuurders in Goes op een dikke stapel hoofdpijndossiers stui ten. Daar komt bij dat de financiën op orde zijn en het politieke klimaat sta biel is. De kersverse wethouders stappen bepaald niet in een slangenkuil vol haat en nijd. Dit alles maakt dat het tussentijds vervangen van het halve college zonder pijn moet kunnen ver lopen. De kersverse wethouders stappen niet in een slangenkuil vol haat en nijd woensdag 5 februari 2020 Vraag naar bedrijfsgrond groeit De vraag naar kavels op regio nale bedrijventerreinen in Zee land blijft de komende tien jaar groeien. Er is zo'n 100 tot ruim 200 hectare nodig. Dat is 9 tot 17 hectare per jaar. Frank Balkenende Middelburg Rob Paardekam Goes De vervanger van Loes Meeuwisse (VVD) is krap twee weken aan het werk en nu kondigt Derk Alssema (CDA) zijn vertrek aan. Het verloop is plots groot in het Goese college van burge meester en wethouders. Toch is er weinig reden tot zorg. Derk Alssema. Loes Meeuwisse. ARCHIEFFOTO'S MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36