Polman haalt hard uit naar Visser Zeeuwse landbouw kopje onder zonder zoet water ZEELAND 3 OPENHEID VAN STAATSSECRETARIS Is binnen de muren van het ministerie van Defensie in het geniep een plan voor een marinierskazerne buiten Vlissingen op papier gezet? Is Zeeland in slaap gesust met de mededeling dat de inspraakprocedures voor de mariniers nu eenmaal veel tijd kosten? Zeeland eist dat de staatssecretaris per direct openheid van zaken geeft. Staatssecretaris Barbara Visser (Defensie, VVD) gaf vorige week maandag tegenover de Zeeuwse bestuurders toe dat in Den Haag over alternatieve locaties gedacht wordt. Maar het artikel in de Te legraaf suggereert dat het om veel meer gaat. De genoemde voorde len van Nieuw Milligen zijn niet verrassend. Mariniers hoeven niet te verhuizen, er zijn oefen terreinen in de buurt en je hebt minder slaapplaatsen nodig om dat er nu eenmaal meer mensen in de buurt wonen. Allemaal ar gumenten die bij het nemen van het besluit om in Vlissingen te bouwen al bekend waren. Toen was weliswaar Nieuw Milligen zelf niet in beeld, maar doordat deze plaats op slechts 45 kilome ter afstand van Doorn ligt, zijn de voordelen ten opzichte van Vlis singen vergelijkbaar. Het artikel in de Telegraaf joeg gisteren bestuurlijk Zeeland voor een tweede keer in korte tijd in de gordijnen. ,,Als dit zo zou zijn, dan zou er sprake zijn ge weest van een soort geheime mi litaire operatie", zei commissaris van de koning Han Polman. Irritatie Niet alleen in Zeeland heerst irri tatie over het optreden van de staatssecretaris. Ook in Den Haag groeit het ongemak. SGP-Kamer- lid Chris Stoffer zei gisteren tij dens het wekelijkse vragenuurtje in de Tweede Kamer het gevoel te hebben achter spoken aan te ren nen. Met die spoken doelde hij op de strategische lekken naar de pers: over massaal vertrek van mariniers (bleek bij andere elite eenheden niet anders te zijn), over vervuilde grond (was al in 2012 bekend), over de kosten (ter wijl het wachten nog is op de of fertes) of over alternatieve plan nen (eerst niet, toen weer wel). Staatssecretaris Visser zei 'te ba len van het proces'. Ze herhaalde nog maar eens dat het kabinet pas eind maart de knoop doorhakt. Visser kampt met een dilemma. Wat weegt zwaarder? De belan gen van de mariniers of die van Zeeland? GroenLinks-Kamerlid Bram van Ojik vroeg haar wan neer dat dilemma was ontstaan. Zijn collega Kees van der Staaij (SGP) wist het antwoord. In 2018 gooide een aantal mariniers - van hoog tot laag - de kont tegen de krib. ,,Toen was dat dilemma er al. Waarom zo getreuzeld met dit dossier?" De staatssecretaris vroeg de Kamer nog even geduld te hebben. Maar de Zeeuwse bestuurders zijn het zat. Ze eisen dat de staats secretaris nog deze week al haar kaarten op tafel legt. Gedepu teerde Dick van der Velde: ,,Wat is de stand van zaken? Wat er is gedaan aan onderzoek? Wat is de status van dit dossier? Dat willen weten vóór we een volgende stap gaan zetten in de zin van toch nog realisatie of anders compen satie. Dat is het tweede plan. We kunnen niet verder met het stil zwijgen van het ministerie en de geruchten in de pers." MIDDELBURG Voor het eerst heeft commissaris van de koning Han Polman in het openbaar hard uit gehaald naar staatssecreta ris Barbara Visser. Aanlei ding is een publicatie in De Telegraaf, dat Defensie al in november heeft be sloten de marinierska zerne niet in Vlissingen te bouwen. Han Polman: ,,Als dit zo zou zijn, dan zou er sprake zijn geweest van een soort geheime militaire operatie. En dat is natuurlijk abso luut niet de manier waarop je als overheden met elkaar omgaat. Wij proberen niet te reageren op berichten in de pers, ook al zijn die heel erg concreet. We noemen dat beleefd nog steeds geruch ten." ,,We verwachten op zeer korte termijn van de staatssecretaris volledige openheid over wat ge beurd is. We moeten el kaar weer in de ogen kun nen kijken. Dat kan alleen als er ook openheid en eer lijkheid is. Het laatste be richt van de staatssecreta ris was: geef me tijd om in overleg te gaan met de me dezeggenschap van de mi litairen. Daarna heeft ze ons niet geïnformeerd over de resultaten. Het enige wat wij krijgen is een af schrift van een brief aan de Tweede Kamer dat er een dilemma is. De Telegraaf berichtte gisteren dat in 'interne defensiedocumen ten' te lezen is dat Nieuw Milli gen bijApeldoorn een betere plaats is om een kazerne voor het Korps Mariniers te bouwen dan Vlissingen: „Vergeleken met Vlissingen zouden bouw en ex ploitatie hier tientallen miljoe nen goedkoper uitvallen. Vrijwel alle nadelen van Zeeland gelden niet voor deze locatie." In novem ber zou binnen Defensie daarom al een streep zijn gehaald door het project in Vlissin gen. Zonder voldoende water dreigt de Zeeuwse landbouw op de lange duur kopje onder te gaan. De Rabo bank noemt het gebrek aan land- bouwwater in combinatie met een verziltende bodem een gevaar voor agrarisch Zeeland. En niet alleen voor boeren, maar ook voor toeleve- ranciers en afnemers. De bank uit die zorg in een gisteren verschenen rapport over de uitdagingen voor voedselproducenten in Zeeland en West-Brabant. Dat verhaal is een voorschot op het Rabo Food Forward-pro- gramma waarmee 'wordt gebouwd aan een wereld waarin er genoeg gezond voedsel is voor iedereen'. Rabobank wil 'samen' oplossingen zoeken voor een landbouw die ook over 50 jaar nog vitaal is. Ze zoekt daarom samenwerking met onder nemers, consumenten, beleidsma kers, wetenschappers en allerlei an dere betrokkenen uit de regio Zee land en West-Brabant. De Zeeuwse landbouw is voor zoet water vooral afhankelijk van regen. Slechts voor 200 van de 6000 hectare is zoet water in de buurt be schikbaar. De provincie wil dan ook de uitbreiding van zoetwatervoor- Rabobank wil 'samen' oplossingen zoeken voor een landbouw die ook over 50 jaar nog vitaal is zieningen onderzoeken. In een hete en droge zomer, zoals in 2018, kwam het gebrek aan zoet water pijnlijk aan het licht. Twee derde van de uien ging verloren. Ook de aardappeloogst viel 10 tot 20 pro cent lager uit. Aan de ene kant moet Zeeland de zoetwatervoorziening verbeteren. Wat betreft landbouw organisatie ZLTO moet de voorge nomen verzilting van het Volkerak- Zoommeer van tafel, ook al is die uitgesteld tot 2032. Voor Tholen is van belang dat er zoet water uit de Brabantse rivieren blijft toestro men. Zout-tolerante rassen Daarnaast is het noodzakelijk te kij ken naar alternatieven zoals het vasthouden van regenwater en de opvang van zoet water dat nu op de Westerschelde wordt geloosd. Boe ren kunnen nagaan of zout-tole- rante rassen uit andere streken een oplossing betekenen. Ook kunnen ze hun bodem gezond houden door er koolstofdioxide in vast te leggen. Dat is mogelijk door meer groenbe- mesters te zaaien. Het helpt het kli maat en tegelijk de bodem die na melijk zo langer water vasthoudt. De Rabobank ziet ook het tekort aan vakmensen als een bedreiging voor de landbouw. Kansen zijn er ook. Zoals de teelt van peulvruch ten, want de bodem is er uitermate geschikt voor. Neem de veldboon, die kan die nen als veevoer voor rundveebe drijven en ook als grondstof voor vleesvervangers. Dat past in de kringlooplandbouw die landbouw minister Carola Schouten propa geert. woensdag 5 februari 2020 i het geheim al lang uit beeld? Theo Giele Middelburg/Den Haag Verzilting van de bodem en lang durige droogte vormen de groot ste bedreigingen voor de land bouw in Zeeland. Zoet water is er nauwelijks en het wordt over vijftien jaar nog schaarser als het kabinet toch besluit het Vol kerak-Zoommeer zout te maken. Frank Balkenende Colijnsplaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35