0) \^m 18 INTERVIEW ARTHUR VAN SCHAYK Miljoenen woningen moeten energieneutraal worden gemaakt. Dat wordt nog een helse opgave, voorspelt Arthur van Schayk, directeur van Remeha, fabrikant van verwarmingsketels en warmtepompen. Kort Chinese staalfabrieken trappen op de rem Staalfabrieken in vier Chinese provincies hebben de productie met 30 procent ver laagd, meldt China Metallurgical News. De achttien fabrieken schroeven hun dagelijkse productie terug vanwege het coronavirus. De staalfabrieken hoeven nu minder staal te vervoeren, wat de verspreiding van het coro navirus helpt tegengaan. Ook willen de pro ducenten de verstoorde markt stabiliseren en de winstmarges beschermen: doordat de vraag naar staal is gedaald, is de prijs ook la ger. China geldt als 's werelds grootste staal producent. In 2018 werd meer dan de helft van alle staal in China gemaakt. VK wil eerder af van auto's met verbrandingsmotor Groot-Brittannië wil de verkoop van nieuwe auto's die op benzine of diesel rij den al vanaf 2035 verbieden. Dat is vijfjaar vroeger dan in eerdere plannen van de Britse overheid. Het verbod moet ook gel den voor hybridevoertuigen. De versnelde plannen werden door Boris Johnson (foto) aangekondigd omdat het VK volgens de Britse premier snel iets aan de CO2-uitstoot moet doen. ,,We moeten de manier waarop we onze economie aandrijven, huizen bou wen, bewegen en ons voedsel verbouwen volledig herzien'', aldus Johnson. De Britse autosector is niet blij met zijn uitspraken: ,,Een datum zonder plan zorgt er alleen maar voor dat auto's nu al minder waard worden'', zei voorman Mike Hawes van brancheorganisatie SMMT. Carlsberg voert omzet op Carlsberg, in grootte de vierde brouwer ter wereld, heeft het afgelopen jaar iets meer bier verkocht. Vooral bij de speciaalbieren was sprake van een stevige groei: plus 16 procent. Verder werd ook meer alcoholvrij bier (plus 7 procent) aan de man gebracht. Het gewone bier liet een lichte daling zien. Carlsberg voerde de omzet afgelopen jaar met 5,4 procent op tot 8,8 miljard euro. Altice Europe Galapagos Arcelor Mittal KPN Voor 2050 moeten alle huizen in Nederland van het aardgas af. Een enorme op gave, vooral als het gaat om de bestaande woningen. Daar zit nu nog zo'n 90 procent met een gas- aansluiting voor koken en verwar men. Het wordt tijd voor actie, meent Remeha-baas Arthur Van Schayk. ,,Daar is geen gemakkelijk ant woord op te geven. Bij nieuwbouw is 100 procent elektrisch haalbaar. Die huizen kun je meteen goed isoleren. Algemeen kun je stellen dat van de bestaande woningen grofweg de helft niet geschikt is om alleen elektrisch te verwarmen en te koken. Nu gebruikt zo'n 90 procent van de bestaande bouw aardgas, 2 procent is elektrisch en ongeveer 8 procent zit op een warmtenet aangesloten. Wij ver wachten dat in de toekomst zo'n 15 procent op een warmtenet is aangesloten, dat een kwart van de huishoudens alleen elektriciteit gebruikt en de rest op groen gas zit.'' ,,Daarmee bedoelen we waterstof. Daar tendeert de overheid ook naar. Maar dat moet beter gecom municeerd worden. Verduurza ming begint bij de bron, dus wind en zonne-energie en waterstofgas. Wij denken dat waterstofgas een grote rol gaat spelen. Niet alle hui zen zijn geschikt om volledig elek trisch verwarmd te worden. Bo vendien heb je waterstof nodig voor de opslag van energie. Wat doe je met de stroom die geprodu ceerd wordt op momenten dat er weinig vraag naar is? Batterijen zijn goed voor hooguit een paar dagen elektriciteit. Dat is geen al ternatief voor energieopslag. Je kunt stroom veel beter omzetten in waterstof. Waterstof is voor Ne derland een van de meest interes sante opties.'' Waarom is dat? ,,We hebben hier al een unieke gas-infrastructuur. Er ligt voor miljarden aan gasleidingen in de grond. Die kunnen we gebruiken om waterstof te vervoeren. Ik pleit er dan ook voor die gasleidingen niet op te ruimen. Bij nieuwbouw kun je kiezen voor gasloos bou wen, de bestaande huizen hebben bijna allemaal een gasaansluiting. Nu gebruikt zo'n 90 procent van de bestaande bouw aardgas, de rest is elektrisch of zit op een warmtenet Een deel van die huizen heeft ook in de toekomst gas nodig.'' ,,Nee, alleen elektrisch is voor een deel van de bestaande woningen niet haalbaar. We willen dat huis eigenaren een goede keuze kun nen maken. Dat kan een ketel zijn die op waterstof werkt, een elek trische warmtepomp of bijvoor- beeld hybride warmtepompen en ketels. Zo'n pomp loopt op elektriciteit, maar als het nodig is, kan de ketel op gas bijsprin gen. Bijvoorbeeld als je gaat douchen en in een keer veel warm water nodig hebt, of als de buitentemperatuur onder de 4 graden zakt. En het gaat niet om het verkopen van ke tels. We zijn ook de grootste fa brikant van warmtepompen." ,,Die onzekerheid is een punt. Je weet niet wat de energieprijzen gaan doen in de toekomst. Daar naast is je huis verduurzamen een grote investering. Dat kan zomaar 30.000 euro kosten. Haal je die kosten er ooit uit? Dat weet je niet. Voor het ene huis kan dat een prima renderende investering zijn, voor een ander niet. Een hybride warmtepomp of ketel kost misschien een paar duizend euro. Dat is een veel minder grote investering. Maar het is ook belangrijk dat de over heid duidelijkheid geeft waar het naartoe gaat. De vraag is bijvoor beeld of bepaalde subsidies blij ven.'' Het idee is toch dat warmte pompen veel goedkoper worden nu er meer geproduceerd gaan worden? ,,De prijs van warmtepompen gaat niet drastisch omlaag. Zo'n pomp bestaat uit twee componenten, een binnendeel en een buitendeel. Het binnendeel is veelal gelijk aan een verwarmingsketel. Daarvan worden er al miljoenen gemaakt. Hetzelfde geldt voor de buiten kant, een soort compressor. Daar worden er ook al miljoenen van gemaakt. De prijs van die compo nenten zal dus niet structureel da- POGING OM PRIJS TE STUTTEN BRANDSTOF GROEI BIJ SPECIAALBIEREN O woensdag 5 februari 2020 GO Het kabel- en telecomconcern kreeg een ad viesverhoging van Exane BNP Paribas. De biotechno- loog schoot gis teren uit zijn slof Het staalconcern was één van de grootste stijgers in de AEX. Het telecomcon- cern was de enige daler in de AEX. o 'Waterstofis 75% voor Nederland een van de beste opties' Peet Vogels Apeldoorn Hoe gaat die energietransitie er uitzien? Groen gas? Wat is dat? We moeten toch juist allemaal aan de elektrische warmte pomp? Willen jullie je ketel op waterstof verkopen? Hoe kan een huiseigenaar wijs worden uit dit aanbod?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18