Marjan Berk In nieuw seizoen verlaten de Meilandjes Frankrijk NIEUWS 17 Bauers geven laatste zetje aan verhuizing Het is altijd de poëzie die mij gaande houdt Het is de week, of de maand, of het jaar van de poëzie. Voor mij persoon lijk is het altijd de poëzie die mij gaande houdt. Dat zit niet in een maand of een jaargetijde. Maar een beetje aandacht voor de Nederlandse taal, dat kan geen kwaad in een tijd dat onze moedertaal onder druk staat. Klimatologisch is het nog te vroeg voor de Mei van Gorter, dus kies ik vandaag bijna van zelfsprekend voor een van onze grote levende dichteressen, Judith Herzberg. En dan kies ik ook meteen maar als thema de LIEFDE. Ik pik uit haar bundel 27 Liefdesliedjes (Amsterdam 1971) een van de mooiste: Mijn liefste is zo bijzonder als een appelboom los in het bos. Beschut tegen de zon zit ik in de schaduw er onder zijn appels zoet in mijn mond. Ik ga met hem naar het feest zijn liefde is als een vlag als een vlag over me heen. Geef me gauw iets te eten een appel, een koek, want ziek ben ik, ziek van verlangen. O, dat ik in zijn armen lag één onder mijn hoofd één over me heen en dat ik zijn ogen boven mij zag! Ik zeg jullie met klem Jerusalemse meisjes zet niet tot liefde aan laat haar vanzelf ontstaan. Drie jaar geleden stroomden de tranen over de wangen van Na- tasja de Winter (49). Op de Argen tijnse televisie zag zij tijgers en leeuwen in verschrikkelijke om standigheden vechten voor hun leven. In te kleine kooien zochten de dieren naar schaduw en voed sel. Tevergeefs. Het was hartje zo mer en in de gesloten dierentui nen keek niemand meer naar ze om. Ze besloot in actie te komen. ,,Mijn hart brak. Ik moest iets doen'', vertelt de in Leiden opge groeide Natasja. Sinds 1998 woont zij in Buenos Aires. Ooit emi greerde ze voor de liefde naar het land van de tango. Ze bleef er han gen en zette zich, naast haar werk als journaliste en onderneemster, in voor dierenrechten. Sinds een paar maanden heeft ze haar eigen organisatie Wildlife Advocates Foundation waarmee Natasja 'spookdierentuinen' afstruint op zoek naar tijgers en leeuwen om die vervolgens vrij te laten leven. Volgens Natasja zijn dat er mo menteel zo'n 150, zowel in dieren tuinen, maar ook bij mensen thuis. ,,Argentinië wordt momen teel getroffen door een economi sche crisis. Dat betekent dat dieren altijd op de tweede plaats komen. Hun leefomstandigheden zijn vaak erbarmelijk.'' Maar toen stonden onlangs Frans en Mariska Bauer opeens met een hele tv-ploeg op de stoep voor hun populaire reispro gramma De Bauers in Argenti- nië. ,,De productie was op zoek naar bijzondere verhalen van Ne derlanders in Argentinië'', zegt Natasja, die de afgelopen jaren al twee tijgers en vijf leeuwen be vrijdde. Voor de 14-jarige tijger Colón, in de recent gesloten die rentuin van de stad La Plata, was ook alles al geregeld. Er zat zoveel werk en liefde in dat wij graag het laatste zetje wilden geven Natasja: ,,Haar papieren waren in orde en de vliegkooi was klaar. Maar door de verkiezingen trok de gemeente op het laatste moment haar financiële steun voor de over tocht - zo'n 15.000 euro - weer in.'' De overtocht zou leiden naar een wildpark in Zuid-Afrika waarmee Natasja al jaren samenwerkt. Daar krijgen de dieren ten minste één hectare met bomen, gras en een grote kuil als zwembad, maar ook noodzakelijke medische verzor ging. Een paradijs vergeleken met de hel waarin ze nu vaak leven. Aangetrokken door het lot van de tijger brachten Frans en Ma- riska Bauer een bezoek aan Colón. Veel konden ze op dat moment niet doen, maar er kwam hulp uit onverwachte hoek. Op het vlieg veld van Buenos Aires raakten ze in gesprek met twee andere Ne derlanders. Een van hen bleek Erik Zevenbergen, directeur van Dier gaarde Blijdorp, die een congres in Buenos Aires had bezocht. Zevenbergen: ,,Frans zat nog steeds vol van dat verhaal. Het raakte hem enorm dat alles voor de tijger was geregeld, maar dat er uiteindelijk toch geen geld be schikbaar was. Hij deed meteen een beroep op ons. Maar ja, wij richten ons op soortbehoud van tijgers en eigenlijk nooit op indivi duele gevallen.'' Ook bij Zevenbergen bleef het verhaal in zijn hoofd zitten. Een maal terug in Nederland belde hij met Natasja. Blijdorp ging over stag. ,,Frans komt al jaren bij ons in de dierentuin en heeft een warm gevoel bij Blijdorp. Bij hoge uit zondering hebben wij daarom be sloten om de overtocht van tijger Colón naar Zuid-Afrika te finan cieren. Er zat al zoveel werk en liefde in dat wij heel graag dat laat ste zetje wilden geven.'' De totale reis duurde uiteinde lijk ongeveer 65 uur voor de tijger. Glimlachend geeft Natasja een up date over Colón, die overigens van Frans en Mariska een nieuwe ko ninklijke naam - met Argentijnse link - heeft gekregen, zo is mor genavond te zien in De Bauers in Argentinië. ,,Ze maakt het goed. Al wilde ze de eerste dagen amper eten, omdat Colón gewend was aan het Argentijnse supermarkt vlees. In Zuid-Afrika krijgt ze vers vlees. Frans en Mariska zijn nog steeds erg betrokken bij de tijger en vragen geregeld hoe het met haar gaat.'' Dat smaakt naar meer, hè lezers? Dat kan, wanneer u zich opgeeft voor de gedichtenlijn: elke werk dag bij uw ontbijt een gedicht, bekend of onbekend. Uit liefde voor de poëzie en de Neder landse taal. Hier volgt het e-mail- adres waar u zich kunt opgeven, geheel gratis: coster@high5.nl woensdag 5 februari 2020 GO Liefde Klinkende kijkcijfers en een Gouden Televizier-Ring: een vervolg op Chateau Meiland kon niet uitblijven. Dat er een derde seizoen zou komen, was al duide lijk. Nu is ook bekend wat er in de reality- soap op SBS 6 gaat gebeuren om de kij kers vast te houden. Het kasteel gaat in de verkoop, de familie keert terug naar Nederland. Kasteelheer Martien Meiland (foto) krijgt dus te maken met 'wijnen-wij nen-wijnen' en andere beslom- meringen, maar er volgt dit jaar ook verhuisstress. Meer wil het gezin er nu niet over kwijt. Het bericht dat de familie Frankrijk gaat verlaten, zorgde meteen voor lichte pa niek onder hun gas ten. Dat hoeft niet: de Meilandjes blijven nog een heel seizoen in Frankrijk. 'Heb je voor dit jaar gereser veerd? Wij zijn er, dus kom ge zellig langs', liet dochter Maxime weten. Meiland was in 2007 met zijn gezin voor het eerst te zien in Ik Vertrek. Nederlanders op de bres voor tijger Colón Al jaren zet de Nederlandse Na- tasja de Winter zich in voor ver weesde Argentijnse dierentuin- dieren. Bij het redden van tijger Colón krijgt ze hulp uit onver wachte hoek. Frans en Mariska Bauer brachten samen met Dier gaarde Blijdorp uitkomst. Peter Schouten Buenos Aires tiP; 'f Natasja de Winter ijvert al jaren voor verwaarloosde dierentuintijgers en -leeuwen. -Erik Zevenbergen, Blijdorp Colón moest in Zuid-Afrika wennen aan vers vlees.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17