NIEUWS 15 Aartsvijanden Iran en Saoedi-Arabië loeren hier naar elkaar Vlogger de fout in met seks EU ziet niets in 'vredesplan' Herdenking van 'Jalta' Met de arrestatie van de Iraniër Eisa S. uit Delft komt er goed zicht op een web van politieke intriges, spionage en geweld in Europa. Hoe aartsvijanden Saoedi-Arabië en Iran heimelijk oorlog voeren via een tv- zender in Rijswijk. Al maandenlang loopt de Iraniër Eisa S. (40) uit Delft rond met een alarmknop. Als hij vreest voor zijn veiligheid, kan hij met één druk op de knop direct de politie waarschu wen. De reden daarvoor: Eisa is vanuit Nederland actief voor de ASMLA, een beweging die streeft naar de afscheiding van de regio Ahwaz van Iran. En er zijn overdui delijke signalen dat Iraanse spion nen interesse in hem hebben. Afgelopen maandag spoedt de politie zich inderdaad naar Eisa S Niet om hem te redden, maar om hem te arresteren. De Nederlandse justitie verdenkt hem van het voor bereiden van een aanslag en deel name aan een terroristische organi satie m Iran. Vrijwel tegelijkertijd worden in Denemarken drie Iraanse kennissen van de Nederlan der opgepakt. De verdenking tegen hen: spionage voor Saoedi-Arabië, de aartsvijand van Iran. Opeens is Eisa S. niet langer een potentieel slachtoffer, maar verdachte. Of mis schien wel allebei tegelijk. Met zijn arrestatie wordt weer een draadje zichtbaar in een bijna onuitpluisbaar web van politieke intriges, (contra)spionage en ge weld. De voedingsbodem is de strijd om de macht in het Midden Oosten, hoofdrolspelers zijn Iran en Saoedi-Arabië. Dat die strijd ook op een industrieterrein in Rijswijk of in woonhuizen in het Deense Ringsted wordt uitgevochten, wordt de laatste jaren steeds duide lijker. Moord Het eerste draadje van het web glinstert al in 2015. Dan wordt de Iranïer Ali Motammed doodge schoten voor zijn woning in Al- mere. Er lijkt geen enkele aanlei ding voor die moord: Ali Motam- med is een keurige elektricien die met vrouw en kind een normaal le- ven leidt. Later blijkt Ali in werke lijkheid Mohammed Samadi te he ten en in de jaren 80 in Iran tot de dood te zijn veroordeeld voor een bomaanslag waarbij 73 doden vie len. Jaren later kreeg hij op een valse naam asiel in Nederland. Een tweede slachtoffer valt in 2017 in Den Haag. Daar wordt de Iraniër Ahmed Molla Nissi voor zijn woning geliquideerd. Nissi is de op- W Justitie vermoedt dat opgepakte Iraniër een aanslag aan het voorbereiden was richter van de afscheidingsbewe ging ASMLA. Nissi heeft asiel ge kregen in Nederland en zet hier vandaan zijn strijd voort. Totdat een kogel daar een einde aan maakt. In januari 2019 ontploft een poli tieke bom. De ministers Blok en Ol- longren stellen, op basis van infor matie van inlichtingendienst AIVD dat 'er sterke aanwijzingen zijn dat Iran betrokkenheid had bij de moorden'. Met andere woorden: de liquidaties in Almere en Den Haag werden besteld in Teheran. De Ne derlandse inlichtingendienst AIVD stelt 'een breder beeld te willen krijgen van de Iraanse inmenging in Europa'. De reactie van Iran is fel: beseft Europa wel aan wie het gastvrijheid biedt? De Iraniërs houden de gewa pende tak van ASMLA en aanver wante groeperingen verantwoor delijk voor tal van aanslagen. Waar onder eentje op een militaire pa rade in 2018, waarbij 25 doden vie len. Europa verschaft deze organi saties onderdak, en Saoedi-Arabië ondersteunt ze financieel, tieren de Iraniërs. Hoe de Iraanse inmenging in Eu ropa in zijn werk gaat, wordt eind vorig jaar weer een beetje duidelij ker. In Zweden wordt een Irakees veroordeeld voor spionage voor Iran. De man deed zich voor als fo tojournalist en deed verslag van de monstraties en bijeenkomsten van Iraanse activisten in Nederland en Denemarken. Maar de Deense po litie treft nog veel meer foto's bij hem aan: van de woningen, auto's en wifi-routers van de activisten zelf. Informatie die hij verkocht heeft aan Iran. Een van de huizen waar de nep- journalist fotografeerde is de wo ning van Eisa S. in Delft, uitgere kend de man die eerder deze week is opgepakt. De spionagezaak rond de nepjournalist is een van de rede nen waarom Eisa S. al maanden met een alarmknop rondloopt: hij vreest eenzelfde lot als Nissi in Den Haag. Tegen de Deense politie ver telt Eisa S. dat hij in Iran twee keer in de gevangenis heeft gezeten, on der meer voor het hijsen van de vlag van de regio Ahwaz. In 2014, vertelt hij, belandt hij in Nederland en krijgt hij hier asiel. Waar de Iraanse spion ook foto's van maakte: een tv-studio op indu strieterrein Plaspoelpolder in Rijs wijk. Het is een tv-studio van de Stichting Ahwazna, die weer ver bonden is aan de ASMLA. Er wor den programma's gemaakt die (on der meer) gaan over de situatie in de provincie Ahwaz. Ook Eisa S. speelt een prominente rol bij de zender. Financiering Hoe de zender wordt gefinancierd, is niet duidelijk. Geruchten doen de ronde dat het geld uit Saoedi-Ara- bië komt, de aartsvijand van Iran. In Groot-Brittannië onthulde dagblad The Guardian in 2018 dat een daar gevestigde tv-zender, Iran Interna tional werd gefinancierd door een Saoedische zakenman die nauwe banden had met de koninklijke fa milie van Saoedi-Arabië. De zender werd, volgens een medewerker, 'een platform voor sektarische be wegingen in Iran'. Ook Eisa S. is in ieder geval één keer in Saoedi-Ara- bië geweest, zo blijkt uit zijn getui genverhoor bij de Deense politie. Het Nederlandse Openbaar Mi nisterie bracht afgelopen maandag een persbericht uit over de arresta tie van Eisa S. De beschuldiging is fors: het voorbereiden van een aan slag en deelname aan een terroris tische organisatie. Hoe concreet die aanslag was, kan justitie niet zeg gen. De Iraanse ambassade stelt de ar restaties in Nederland en Dene marken 'goed nieuws' te vinden. Een verdere reactie geeft de ambas sade niet. „Misschien moet je daar voor de Saoedi's bellen?'' De am bassade van Saoedi-Arabië rea geerde gisteren niet op een verzoek om commentaar. woensdag 5 februari 2020 LELYSTAD Vlogger You- ness O. (35) is gisteren door de rechtbank in Lely stad veroordeeld tot 240 dagen cel waarvan 193 voorwaardelijk, voor seks met een minderjarig meisje. Hij kreeg ook een taakstraf van 200 uur plus een con tactverbod. O. had in 2018 seks met een 15-jarig meis je uit Nijmegen. De vlogger bezat ook videobeelden waarop zij naakt te zien is, wat hem schuldig maakt aan het bezit van kinder porno. Omdat O. al ander halve maand in voorarrest zat, hoeft hij niet de cel in. BRUSSEL Het vredesplan van de Amerikaanse presi dent Donald Trump voor Israël en de Palestijnen is volgens de Europese Unie strijdig met internationale uitgangspunten. Alleen di recte onderhandelingen tussen beide partijen kun nen tot een blijvende vrede leiden, stelt EU-buitenland- chef Josep Borrell. Vooral het onderdeel op basis waarvan Israël delen van de Westelijke Jordaanoe- ver mag inlijven, baart de EU zorgen. De Palestijnen waren direct al tegen het plan, onder meer omdat ze Jeruzalem niet kwijt willen. MOSKOU De Russische president Poetin wil op 9 mei wereldleiders sa menbrengen op een top in Jalta voor het 75-jarige ju bileum van de Conferentie van Jalta. In februari 1945 maakten de drie gealli eerde leiders, Roosevelt (VS), Churchill (VK) en Stalin (Sovjet-Unie) in Jalta op de Krim afspraken over de situatie na de Tweede Wereldoorlog. Poetin wil de rol van de Sovjet-Unie bij het bevrijden van Eu ropa herdenken. Een bij eenkomst op de Krim zou omstreden kunnen worden, aangezien Rusland in 2014 het Oekraïense schierei land annexeerde. Het wes ten ziet dat als een bezet ting. Bloedig spionnenspel in de Hollandse polder Cyril Rosman Rijskwijk Grote consternatie in Den Haag: in 2017 wordt de Iraniër Ahmed Molla Nissi voor zijn woning geliqui deerd. FOTO JOS VAN LEEUWEN ■Jti resp pert Ahmad Mc ASMLA-sympathisanten in Den Haag, in 2017. foto @hawra nissi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15