14 Steps? Dat was toch in de jaren 80? Welnee, bij diverse sportscholen gaan ze er nog gewoon mee door. De steppers vormen een kleine familie. ,,Het is mijn lust en mijn leven.'' Amsterdam De agenda van schrijver Adriana Pingas (66) is druk en onregelmatig, maar er is één onverzetbare afspraak waar ze alles omheen plant: de steps- les voor gevorderden van instructeur Devon Ress, elke woensdagavond bij sportschool Splash in Amsterdam. Pingas: ,,Als ik moet reizen, zorg ik dat ik donderdagochtend vertrek of dinsdagavond terugkom. Ik móet hier zijn op woensdag.'' Maar o, als ze even mag onderbreken - ze moet nu echt bij de deur gaan staan. De les gaat zo beginnen en als ze nu niet po sitie inneemt, heeft ze straks geen goede plek in de zaal. Het is 19.00 uur stipt, iedereen pakt een step van de stapel en hup, daar beginnen de eersten al stevig door te stappen, de step op en af. Instructeur Ress is een knap en fit type met staal blauwe ogen en een kort broekje dat hij telkens nog een beetje omhoog trekt. Niemand is vandaag voor het eerst, dus kan Ress zonder instructies de warming-upmuziek aanzetten en al snel stappen, hupsen en draaien de deelnemers in vliegende vaart over de step. Ress brengt intussen het microfoontje van zijn headset naar zijn mond om met kermisgalm een 'It's mSmbo-timeee' de zaal in te slingeren. Dit is steps: blije muziek in ver- snellinkje drie en dan op zo veel mo- Je bentzo gefocust op je pasjes, dat er niets anders in je hoofd bij past gelijk manieren die step over. De ze ven mannen en dertien vrouwen in Ress' les voeren met een aansteke lijke flair en gemak de meest inge wikkelde choreografieën uit op een remix van dancekraker Pump It Up. ,,Bijna iedereen doet dit al tien jaar, of langer'', vertelt een vrouw van rond de veertig in een van de weinige rustpauzes tijdens het steppen. ,,De sfeer is zo goed hier en het is zó leuk om te doen. Devons muziek is ook al tijd geweldig.'' Later zal sportschool eigenaresse Astrid Robert (54) vertel len dat ze vermoedt dat Ress zijn muziek elke week laat mixen door een professionele dj; zijn geheim prijsgeven doet hij niet. Steps is een 'conditionele les met als basisprincipe het op- en afstap pen van een stepbankje', zo vertelt de definitie op de site van Splash Health Centre. Steps ontstond in de jaren 80 als onderdeel van aerobics en sinds dien prijkt de stepsles bij veel sport scholen vast op het lesrooster. Nu nog heeft de stepsles dat on miskenbare retro-aerobicsgevoel. Misschien is het de combinatie van danspasjes op de opgevoerde muziek en de vrolijke, in hun handen klap pende mensen. Heel wat anders dan de serieus zwoegende lijven bij een hitt-workout of crossfit-sessie. Na het stepshoogtepunt in de jaren 90 en jaren 0, kwamen de grote bud getketens opzetten in fitnessland. Daarmee verdween steps veelal van het programma. Omdat instructeurs elke week moeten zorgen voor nieu we muziek en een choreografie, is steps bewerkelijker in de voorberei ding dan een lesje bodypump of spinning. De steppers van vanavond zeggen dat het in Amsterdam alleen hier bij Splash of bij Medico Vision in het Olympisch Stadion nog goed kan. Splash-eigenaar Robert ziet ook dat het aanbod door de jaren heen steeds verder is afgezwakt. ,,Kijk naar Sports World in Oost, dat vorig jaar is overgenomen door Trainmore. Sindsdien zijn de stepslessen daar verdwenen. Niet omdat de leraren er niet meer zijn of omdat de mensen het niet meer leuk vinden, maar om dat het niet in het concept past van die ketens.'' Zo is de stepsles vanzelf een bij zonderheid geworden, iets wat Ro bert graag aanpakt om Splash mee te kunnen onderscheiden. ,,Je kunt bij ons vijf dagen in de week lessen vol gen, waaronder een les voor gevor derden en een extra lange les van an derhalf uur. Mensen komen er spe ciaal voor.'' Knuffel Opeens staat Robert op van haar kruk. ,^eve Carla! Ik kom je even een knuffel geven.'' Een dame met een bontgekleurde lange winterjas komt op Robert af, ze is al 27 jaar vaste klant bij Splash en heeft net meegedaan met de stepsles. Wat het steppen voor haar betekent? ,,O, mijn lust en mijn leven, echt waar. Het maakt me helemaal blij en gelukkig, daar kan geen psychiater tegenop.'' Na afloop van de les zeggen haar medesteppers hetzelfde. ,,Het is de enige manier waarop ik écht loskom van de zorgen van thuis en van werk'', vertelt de Spaanse Araceli Gil (44). ,,je bent zo gefocust op de pas jes, dat er niets anders in je hoofd bij past. Ik loop met een opgeruimd hoofd weer naar buiten'', vult Adri- ana Pingas aan. Ze stept drie, vier keer in de week. Al snel blijkt dat deze woensdag- avondgroep wat meer interactie heeft dan de gemiddelde sportschoolklas. Ze hebben een Facebookgroep met z'n allen, Stepaholics genaamd, waarin ze foto's en informatie uit wisselen. Elk jaar is er een gezamenlijk eten tje of een barbecue, jarigen nemen taart mee naar de les en na afloop blijft de groep zomaar een uur han gen om nog wat na te kletsen. Ook in slechte tijden zorgt de groep voor el kaar. Splash-eigenaar Robert: ,,Af en toe word ik geappt: 'Astrid, we mis sen Charles al een tijdje in de les.' Dan ga ik als een soort moeder-over ste op onderzoek uit en na een bel letje blijkt dat Charles zijn midden voetsbeentje heeft gebroken. Dat laat ik de groep dan weer weten en ver volgens sturen ze hem met z'n allen een kaartje. Toen hij maandag weer voor het eerst in de les was, kreeg hij spontaan van iedereen een hug en een applaus.'' Het woord familie keert vaak terug deze woensdagavond. ,,We zorgen allemaal een beetje voor elkaar, heel warm'', zegt vaste stepper Carla. Even later pakt Robert de ansicht kaart erbij die ze van Carla kreeg, als dank voor het nieuwjaarsfeest een paar weken geleden. Ze schrijft: 'Ik weet niet of je het weet, maar Splash is voor mij mijn tweede huis. En niet alleen voor mij, hoor.' woensdag 5 februari 2020 GO instructeur Devon Ress voor de stepsgroep bij Splash op de Lijn baansgracht in Amsterdam. FOTO JAKOB VAN VLIET Zij zijn nog lang niet uitgestept Jette Pellemans -Araceli Gil, stepper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14