M 9 Nieuwe aanklacht helikopterzaak een overschot hebben aan zon of wind, zetten we dat om in gas. Dat slaan we op en zetten we weer om in stroom in windstille periodes. Als gasnatie hoeven we hier bijna geen investeringen voor te doen; al onze elektriciteitscentrales zijn al aange sloten op het elektriciteits- én het gasnet. We hoeven naast de centrales alleen een zwembad aan brandstof cellen te bouwen en een vat CO2 dat meeademt. De Gasunie sponsort ons onderzoek, eind dit jaar moet een eerste proefopstelling draaien.'' ,,We ontwikkelen een warmtebatte- rij voor huishoudens. Samen met TNO onderzoeken we materialen zo als een simpel zout, waarin je heel ef ficiënt warmte kunt opslaan. Verge lijk het met een heatpack, dat door sporters wordt gebruikt om li chaamsdelen op te warmen. In zo'n batterij slaan huishoudens in de toe komst overtollige warmte van bij voorbeeld hun zonnecollectoren in op. Ze neemt veel minder plaats in dan een boiler: in een warmtebatterij formaat wasmachine kan een gezin genoeg warmte opslaan om een maand mee te douchen en te verwar men.'' ,,Nee, ik raak erdoor gemotiveerd. Ik ben ervan overtuigd dat we het pro bleem aankunnen. Maar dan moeten we ons nu wel richten op de oplos- CO2-uitstoo singen die de meeste CO2-winst op leveren. In Nederland staan moderne kolencentrales, die pas tien jaar oud zijn. Daar kunnen we de CO2-uit- stoot zo van afvangen, die techniek is beschikbaar. Ik ben daar een groot voorstander van. Hier is het helaas ta boe, maar in Noorwegen gebeurt dat gewoon. Of je kunt de kolencentrales laten overschakelen op gas. Is ook zo gepiept, en je hebt directe milieu winst.'' ,,Ik zou beginnen met onze gasvel- den in de Noordzee. Daar kunnen we nog dertig, veertig jaar mee vooruit. En we zouden de EEG weer moeten invoeren: een Europese Energie Ge meenschap. De overgang naar duur zame energie is bij uitstek iets wat we Europees moeten regelen. De mil jardensubsidies die Nederland nu uitgeeft aan biomassa, kunnen veel beter worden gebruikt om oude ko lencentrales in Polen te sluiten. Die zijn véél vervuilender dan de onze.'' ,,Ik doe mijn best om hier en daar wat bij te sturen, maar politiek en weten schap zijn toch echt twee verschil lende takken van sport.'' Bij het begin van het hoger be roep in de zogeheten helikop terzaak werd gisteren bekend dat het Openbaar Ministerie zeven van de negen aanklach ten heeft gewijzigd. Hoewel de verdenkingen hetzelfde blij ven, heeft justitie meer varian ten toegevoegd, volgens de ad vocaat-generaal om het ge rechtshof juridisch meer 'ma noeuvreerruimte' te bieden. Het OM beschuldigt de man nen ervan dat ze in 2017 crimi neel Benaouf A. uit de gevange nis van Roermond wilden be vrijden met behulp van een ge kaapte helikopter. De advocaten van een deel van de verdachten maakten be zwaar tegen de wijzigingen. Ze vonden onder meer dat het OM hier te laat mee kwam. Het ge rechtshof ging hier niet in mee en stond de wijzigingen toe. Het OM heeft onder meer bij vier aanklachten medeplichtig heid bij de poging tot helikop terkaping en medeplichtigheid bij poging tot bevrijding van een gevangene toegevoegd. Het OM ging in beroep tegen door de rechtbank opgelegde straf fen. Van de negen verdachten waren er twee op de zitting aanwezig. We hopen en verwachten dat dit de eerste van vele vluchten is Timmermans: groen zijn voor veiligheid Als Nederland en Europa niet snel werk maken van een groene economie, 'zullen inter nationale spanningen expo nentieel toenemen', vreest eurocommissaris Timmer mans. Hij denkt dat een strijd zal losbarsten om schaarse grondstoffen als we daar niet zuinig op zijn. Een circulaire economie is volgens hem ook een 'veiligheidsproject'. Als we niet zuinig zijn, 'zullen de machten strijden wie de beste toegang heeft tot grondstoffen'. 'Meer vaart in zaak Poch' Celstrafklant opgepakt Woningen voor leraren dinsdag 4 februari 2020 GO Aan welke spannende nieuwe kli maatoplossingen werken uw on derzoekers nog meer? Maakt u zich zorgen over klimaat verandering? Hoogleraar energie systemen David Smeul- ders. foto koen verheijden kg /GigaJoule Bio- Steen- Aard- massa kool gas Waar moet al dat gas vandaan ko men, als we stoppen met de win ning in Groningen? Uit Rusland? U bent lokaal actief voor Groen Links, maar die partij ziet bijvoor beeld niks in CO2-afvang en op slag. Heeft u nooit behoefte om het in de politiek hogerop te zoe ken? Als wetenschapper staat u wat betreft het klimaatbeleid toch aan de zijlijn. AMSTERDAM VN-coördinator Lise Grande over de hervatting van medi sche vluchten vanuit Jemen. DEN HAAG KROKODILLENTRANEN -== In de Palurivier zwemt al jaren een zielige krokodil, die gevan gen zit in een autoband rond zijn nek. De Indonesian Natural Resources Conservation Agency (BKSDA) heeft nu een belo ning uitgeloofd voor degene die de krokodil bevrijdt. foto epa DEN HAAG Minister Grapper- haus (Justitie en Veiligheid) moet vaart zetten achter een onderzoek naar de gang van zaken rond de Argentijns Nederlandse piloot Julio Poch, vindt Tweede Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma (D66). Het onder zoek loopt al een jaar, en er is geen termijn voor gesteld. Sjoerdsma: ,,We zijn een jaar verder, ik begin wat ongedul dig te worden." MAASTRICHT Een man uit Maas tricht (35) die werd gezocht omdat hij nog een celstraf van bijna vier jaar moet uitzitten, is vrijdag aangehou den. Het is hem gelukt twee jaar uit handen van de po litie te blijven. AMSTERDAM Amsterdam gaat de regels voor het bou wen van huurwonin gen versoepelen, waardoor in de ko mende vijf jaar 10.000 huizen voor middeninkomens beschikbaar moe ten komen. Gisteren tekenden de ge meente en project ontwikkelaars een intentieverklaring. De nieuwe wonin gen zijn onder meer bedoeld voor lera ren en mensen die in de zorg werken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9