'Iraniër uit Delft plande terroristische aanslag in Iran' 7 Onderzoek van spelersvakbond VVCS en tv-programma EenVandaag Boeing maakt noodlanding bij Madrid De club straffen heeft geen nut, aangezien de supporters dan toch niet worden gestraft. De volgende wedstrijctdoen ze het weer m.mm 't m Onder de 28 aanvoerders zijn er tien die met regelmaat zelf mee maken dat teamgenoten racistisch bejegend worden. Vier aanvoer ders stellen zelfs dat dat bijna we kelijks gebeurt. Aan de andere kant zijn er ook vijftien aanvoer ders die zeggen dat het nooit of bijna nooit voorkomt. Drie aan voerders zeiden het niet te weten of er geen mening over te hebben. De overige tien aanvoerders vul den de vragenlijst niet in. Als er racisme is, komt dat in alle gevallen vanaf de tribune. De aan voerders maken geen melding van discriminatie door tegenstanders, trainers of teamgenoten. Het onderzoek werd gehouden naar aanleiding van de nationale ophef over het verdriet van Excel- sior-speler Ahmad Mendes Mo- reira in de uitwedstrijd tegen FC Den Bosch, op 17 november. Hij werd uitgemaakt voor kankerne ger, kankeraap en katoenplukker, zo vertelde hij na de wedstrijd in stadion De Vliert. Vorige week moest de Brabantse club voor de tuchtcommissie van voetbalbond KNVB verschijnen. Het was al een tijd geleden dat ra cisme de aanleiding vormde voor zo'n zitting, maar volgens de aan voerders zou dat dus vaker voor kunnen komen. Dat het niet vaker tot een zaak leidt, lijkt mede het gevolg van een gebrek aan afspraken. Van de 28 aanvoerders zijn er maar vijf die mBaÊSÊmmm Mi KsCh^}r>n WmM BgfeöKS m' 1 1 Étl ïffiWilfi A een plan hebben voor het geval dat een teamgenoot uitgescholden wordt, bijvoorbeeld samen van het veld stappen. Dat is een optie die veel spelers effectief lijkt. ,,We zijn een eenheid, dus ik denk dat we op dat moment vanuit onszelf zeggen: we stoppen", stelt een van hen in het onderzoek, waarin de aanvoer ders anoniem hun zegje deden. Toch is dat in Nederland nog nooit gebeurd. Sommige aanvoer ders stellen zelfs dat racistische in cidenten eenmaal terug in de kleedkamer geen onderwerp van gesprek meer zijn. Een aantal spe lers vindt dat de bal in eerste instantie bij de overheid en de KNVB ligt. ,,Er is nog steeds ra cisme in en buiten het voetbal. Er moeten duidelijke regels komen en harde maatregelen worden geno men." Camera's Dat is precies wat de voetbalauto riteiten willen gaan doen. Zater dag presenteren het kabinet en de KNVB een plan. Als het aan de aan voerders ligt, staat daarin dat wed strijden bij racistische incidenten meteen gestaakt worden. Van de 28 aanvoerders denken er 22 dat dit werkt. Ook het installeren van ca mera's met gezichtsherkenning wordt gezien als een zeer effectief middel, net als het strafrechtelijk vervolgen van supporters die over de schreef gaan. De spelers zien niet veel in het bestraffen van de club waar een in cident plaatsvindt, via bijvoorbeeld een boete of strafpunten op de ranglijst. ,,Dat heeft geen zin, dan worden de supporters niet gestraft en doen ze het de volgende wed strijd weer. Je moet de daders aan pakken met duidelijke herkenning en een zware straf." Die oliestaat verkeert op voet van oorlog met Iran, en werkte volgens de politie in Denemarken samen met de Iraanse oppositiegroep ASMLA, die vanuit Europa wordt gerund. In het plaatsje Ringsted ar resteerde de Deense politie giste ren in dit onderzoek drie handlan- gers van de Delftse verdachte. De vanuit Nederland opere rende terreurverdachte is hoogst waarschijnlijk Eisa S., de 40-jarige penningmeester van Awzahna, een op Iran gerichte tv-zender die is gevestigd op industrieterrein Plaspoelpolder in Rijswijk. Hij is tevens een strijder voor de mili taire tak van ASMLA, aldus het Openbaar Ministerie. Deze bewe ging strijdt voor een onafhankelijk Ahwaz, een regio in Iran waar veel Arabieren wonen. De opgepakte man woonde vol gens de woordvoerder van het OM al enige tijd in Nederland. De wo ning van de man is doorzocht. Daarbij zijn telefoons en andere 'gegevensdragers' in beslag geno men. Tot nu toe leek ASMLA, met een hoofdkantoor op een woonadres in Den Haag Zuidwest, een politieke beweging, die vooral slachtoffer was van de 'lange arm van Iran'. Zo werd in 2017 Ahmed Mola Nissi vermoord in de hofstad. Hij was een van de leiders van de bewe ging. Dat gebeurde volgens de Ne derlandse regering in opdracht van Iran. Nu blijkt dat de 'politieke tak' van de vrijheidsbeweging in Ne derland zelf dus ook op oorlogspad was. Wat voor aanslagen precies beraamd werden, kan justitie nog niet zeggen. Dat de Deense autoriteiten nu bewijs lijken te hebben van sa menwerking van ASMLA met de Saoedische overheid, is ronduit brisant. Iran verdenkt het land er al jaren van dat het achter de opposi tiebeweging zit, en nu beaamt de Deense politie dat 'sinds 2012 in opdracht van de Saoedische inlich tingendienst in meerdere landen spionage is verricht, op zoek naar Iraanse personen en bedrijven in Europa'. De verdachten die in Denemar ken zijn opgepakt, komen morgen voor de rechter. ,,Op verzoek van de officier van justitie achter geslo ten deuren", zegt de Deense jour nalist Jens Beck Nielsen. Zowel Nederland als Denemarken heeft de ambassadeur van Saoedi-Arabië op het matje geroepen. Bij het tv- station in Rijswijk en ASMLA werd gisteren geen gehoor gegeven aan een verzoek om een reactie. MADRID Een Boeing 767-375 van Air Canada met technische problemen is gisteravond veilig geland op de luchthaven van Ma drid. Vanuit het toestel, met 128 mensen aan boord, werd melding gemaakt van een motorprobleem en een geklapte band. Het vliegtuig vloog bijna vijf uur rondjes boven de Spaanse hoofd stad om brandstof kwijt te raken. Een F-18-straaljager van de Spaanse luchtmacht escorteerde het toestel tot vlak voor de noodlanding. De Boeing landde omstreeks 19.15 uur op baan 32L. Die is ingericht voor noodgevallen. De hulpdien sten stonden paraat. dinsdag 4 februari 2020 GO Aanvoerders betaald voetbal: meer racisme dan jullie weten Racisme vanaf de voetbaltribu nes haalt vaak de publiciteit niet. Dat stelt het merendeel van de aanvoerders van Neder landse betaaldvoetbalclubs in een onderzoek van tv-pro- gramma EenVandaag en spe lersvakbond VVCS: 21 van de 28 ondervraagde voetballers zeggen dat er vaker racisme is dan nu in het nieuws komt. Sander van Mersbergen Hilversum reactie van een aanvoerder vV"v'* Ï-" agar p -7 Bü /j.7, <- j '>-.V t' - M Spelers van Oranje vormen een cirkel als een statement tegen racisme. foto knvb Vanuit een Rijswijks kantoor en een woning in Delft zijn volgens justitie terroristische aanslagen in Iran beraamd. De 40-jarige Iraniër die hiervoor gisteren is opgepakt, werkte waarschijn lijk samen met de inlichtingen dienst van Saoedi-Arabië. Jan Willem Navis Carel van der Velden Delft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7