Arts die alarm sloeg over coronavirus, nu zelf besmet Ambtenaren vreesden proces Wilders 'te worden ingetrokken' 5 Zeven patiënten in het ziekenhuis waar Wenliang als oogarts werkte, waren geveld door een mysteri euze ziekte. De arts waarschuwde op 30 december 2019 in een chat- groep zijn medestudenten genees kunde. 'In quarantaine op de spoedafdeling', schreef hij over en kele patiënten. 'Beangstigend, is Sars terug?' reageerde iemand. De Chinese gezondheidsinspectie in Wuhan pakte de arts in het holst van de nacht op en riep hem tot de orde over de informatie die hij had gedeeld. Nog zeven anderen wer den op 31 december aangehouden voor het 'verspreiden van geruch ten'. De gezondheidscommissie van Wuhan zag zich verplicht om die zelfde dag bekend te maken dat er 27 mensen besmet waren met een atypische vorm van longontste king. Maar de ziekte was 'te voor komen en te controleren', klonk het nog. Volgens The New York Times hebben de autoriteiten kostbare tijd verloren in die eerste weken tussen het moment dat het coro navirus uitbrak en de drastische beslissing op 22 januari om de mil joenenstad Wuhan in quarantaine te plaatsen. De overheid wilde pa niek bij het volk voorkomen. Oogarts Li Wenliang ging na zijn reprimande weer aan het werk. Op 10 januari behandelde hij een besmette vrouw. Ook Wenli- ang raakte geïnfecteerd. Vanuit zijn ziekbed pleit hij voor meer openheid en transparantie. voor de bouw van het zie kenhuis Huos- henshan ('Vuur God Berg') in de mil joenenstad die sinds de uitbraak van het coronavirus kampt met een groot tekort aan zieken huisbedden. Indrukwekkende beelden van de tientallen graaf machines, bulldozers en andere grondverzetmachines die in re cordtijd een bouwplaats van 8 hectare klaarmaakten, gingen de hele wereld over. Via een live- stream op de Chinese staatstele visie was te zien dat zelfs mid den in de nacht vrachtwagens vol bouwmaterialen arriveer den. Zevenduizend timmer mannen, loodgieters, elektri ciens en andere bouwvakkers, voorzien van bouwhelmen en mondkapjes, werkten in ploe gendiensten aan het prestige project. D'Hooghe: ,,Ze haastten tegen de klok om levens te red den. Ze zworen om tegen het vi rus te vechten.'' Zondag werd het gebouw van twee verdiepingen - zo'n 60.000 vierkante meter - opgeleverd. Het bestaat uit prefab containers waar steeds twee bedden in staan, voor in totaal duizend pa tiënten. De luchtdruk in de con tainers wordt laag gehouden, zo dat het gevreesde coronavirus er niet uit kan ontsnappen. Be halve een hightech ventilatie- waar het autoritaire, hiërar chisch georganiseerde Chinese regime toe in staat is, zegt D'Hooghe. ,,De Partij heeft de macht om dingen voor elkaar te krijgen. Als president Xi Jinping de strijd tegen het coronavirus de hoogste prioriteit geeft, werkt dat door naar alle lagere autoriteiten.'' Dat de regels dan opzij worden geschoven, heeft echter ook een keerzijde. ,,Men- sen hebben weinig keuze als er een beroep op hen wordt ge daan. In Nederland lopen grote bouwprojecten vaak enorme vertraging op door alle regels. Maar als ze eenmaal af zijn, is doorgaans iedereen tevreden. In Wuhan is het bijvoorbeeld maar de vraag of iedereen die bij het project betrokken is daarvoor wordt gecompenseerd.'' De uitbraak van het coronavi rus heeft ook een schaduwzijde laten zien van de hiërarchische Chinese staatsstructuur, zegt Stijn Deklerck, Chinadeskun- dige aan de KU Leuven. ,,Aan- vankelijk heeft die de bestrij ding van het virus enorm ver traagd. Artsen die erover wilden rapporteren, werden tegenge werkt. Lokale bestuurders en partijleiders durven geen slecht nieuws te rapporteren aan ho gere autoriteiten, uit angst daar voor te worden gestraft. Die cul tuur van censuur leidde ertoe dat veel te lang is gewacht met ingrijpen. Dat had veel sneller gekund.'' systeem is het noodhospi taal voorzien van meer mo- derne snufjes. Via dubbelzij dige kasten kan personeel de patiën ten eten en medicijnen bezorgen zonder de kamer te betreden. Infraroodscanners meten of medewerkers ziekte verschijnselen vertonen. Via een videoverbinding kunnen artsen overleggen met specialisten in Peking. Gisterochtend om 10.00 uur lokale tijd opende het zieken huis zijn deuren voor de eerste patiënten. Zij worden verpleegd door zo'n 1400 artsen, verpleeg kundigen en ander medisch per soneel van het leger, van wie een deel ook betrokken was bij de bestrijding van de Sars-epide- mie in 2003. In Wuhan, het mid delpunt van de huidige corona virusuitbraak, opent morgen een tweede noodziekenhuis met 1600 bedden. In China wordt de razend snelle bouw van de moderne noodziekenhuizen gevierd als een politieke triomf van de over heid, die veel kritiek krijgt om dat de virusuitbraak te laat zou zijn aangepakt. ,,Onze mentali teit bij rampen wordt volwasse- ner'', schrijft staatskrant Beijing Daily. De razendsnelle bouw van de noodziekenhuizen laat zien Wilders claimt namelijk dat voor malig minister Ivo Opstelten druk zette op het Openbaar Ministerie om de PVV'er te vervolgen voor zijn 'minder Marokkanen'-uitspra- ken. Zo zou Opstelten hem politiek hebben willen uitschakelen. Hoe wel Opstelten dat, net als het OM, ontkent, moest Grapperhaus toch op zoek naar documenten van ambtelijke bemoeienis. Uit de vrijgegeven stukken blijkt vooral dat ambtenaren vreesden voor 'deze verdachtmaking'. ,,Ik denk dat het toch beter is om niet te reageren'', schreef een ambtenaar aan een collega. ,,Juist als we nu ac tief reageren, trekt hij ons erin en kan hij ons verwijten maken.'' De documenten tonen intensief contact tussen het Openbaar Mi nisterie en het departement van Opstelten over hoe en wanneer be kend zou worden gemaakt dat Wil- ders zou worden verhoord en ver volgd. Het gaat veelal over persbe- richten, waarbij ambtenaren voor stellen doen die ook lijken te wor den overgenomen, hoewel het OM zegt te beslissen over de inhoud en toon. Niettemin zijn aanbevelingen vanuit het departement later geho noreerd, blijkt wel. ,,Conform ons voorstel'', schrijft een ambtenaar. Als het gaat om het daadwerke lijke besluit om Wilders te vervol gen, staat steeds te lezen dat het OM dat zelf 'zal nemen'. Uiteindelijk Juist als we nu actief reageren, kan hij ons verwijten maken wordt Opstelten ook 'op de hoogte gesteld' van 'het feit' dat het OM heeft besloten. Een ambtenaar schrijft daarop dat hij die nota heeft gelezen en zegt: ,,Kan me er wel in vinden.'' Opstelten besprak de zaak welis waar in de ministerraad, maar kreeg vooral algemene informatie mee om daar zijn collega's te infor meren over de stand van zaken. ,,Zodat hij iets zinnig kan zeggen.'' De 'MP', premier Rutte dus, 'ver wacht dat van hem', staat in een e mail. Opmerkelijk is wel dat een amb tenaar nog schrijft dat volgens hem 'vervolging geen schijn van kans' maakt. Saillant is verder dat uit eveneens vrijgekomen documenten blijkt dat minister van Justitie Hirsch Ballin zich in 2008 wel actief bemoeide met de vraag of Wilders vervolgd moest worden. Dat blijkt uit docu menten waar de Volkskrant om vroeg. Die draaien om het eerste proces Wilders, dat uitmondde in vrijspraak. Het OM wilde toen niet vervol gen, maar Hirsch Ballin vroeg tot drie keer toe een onafhankelijk ex pert naar dat besluit te kijken. Het OM hield vol: het vervolgde niet. Toch moest het dat later alsnog doen, toen het gerechtshof dat af dwong, maar het OM vroeg vrij spraak, wat werd gehonoreerd. De documenten die draaien om de huidige zaak tegen Wilders zul len morgen ter sprake komen in de rechtszaal, als de zaak verdergaat. dinsdag 4 februari 2020 GO Li Wenliang is een van de acht klokkenluiders die in december waarschuwden voor het nieuwe coronavirus. Hem werd 'het ver spreiden van geruchten' en 'ille gaal gedrag' verweten en hij moest een zwijgdocument on dertekenen. Even later bleek hij zelf besmet met het virus. Joeri Vlemings Rotterdam A Duizenden arbeiders werkten dag en nacht om van geschakelde containers een enorm noodzieken huis te bouwen. Het ziekenhuis is voorzien van medisch-technische hoogstandjes, fotosepa Ambtenaren van het ministerie van Justitie vreesden al dat Wil- ders hun en hun minister zou verwijten dat zij een 'politiek proces' tegen de PVV-leider voerden. Die vrees lijkt bewaar heid: gisteren moest minister Grapperhaus (Justitie) duizen den pagina's aan interne brief wisselingen en e-mails van het departement vrijgeven waarin Wilders' naam wordt genoemd. Tobias den Hartog Den Haag -justitieambtenaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5