Warme winter lokt ooievaars eerder terug naar het Zwin IN DE REGIO 6 Oppepper voor CZAV-terrein MIJN DORP, MIJN STAD Sven Dekeyser, directeur-eigenaar van Key-Tec Rental, spreekt van 'een logische stap over de grens'. Het bedrijf is van oudsher gevestigd in Kruisstraat, gemeente Moerbeke, op steenworp afstand van Zeeuws- Vlaanderen. ,,We kampen daar met ruimtegebrek", zegt Dekeyser, ,,om- dat we de laatste zes jaar zo sterk zijn gegroeid, jaarlijks met dertig procent. Axel biedt ons ook een mooie springplank voor de Neder landse markt." Dekeyser heeft eerst onderzocht of het mogelijk was een filiaal te openen in Moerbeke, op de locatie van de vroegere suikerfabriek. De- keyser: ,,Dat terrein ligt in Moer- beke-centrum. We werken ook wel 's nachts. Dat kan voor trammelant met omwonenden zorgen." Busremise Al snel is Dekeyser over de grens gaan kijken. Zijn oog viel eerst op de voormalige busremise aan de Kin derdijk in Axel, maar ook daar staan dichtbij huizen. Zo kwam het CZAV-terrein in beeld, waar geen bewoning in de nabije omgeving is. Dekeyser kan er bovendien een halve hectare landbouwgrond ko pen die hij nodig heeft om er te doen wat hij wil. ,,Het is ook maar 5,5 kilometer rijden van Kruisstraat, veel beter kan het niet worden." Key-Tec Rental is gespecialiseerd in de verhuur en verkoop van onder meer hoogwerkers, kranen, hef trucks en dumpers. Het bedrijf doet veel zaken in de havens van Ant werpen en Gent. ,,Vanuit Axel kun nen we ons ook richten op de Rot terdamse haven", legt Dekeyser zijn kaarten op tafel. Hij heeft er een Ne derlandse dochterfirma voor opge richt, Key-Tec Nederland. De verhuurtak is voor het bedrijf belangrijker geworden. Zelf materi aal aanschaffen is er steeds minder Vanuit Axel kunnen we ons ook richten op de Rotterdamse haven bij. Tachtig procent van de omzet komt uit verhuur en het daarbij ho rende onderhoudswerk, aldus De- keyser. De nieuwe vestiging in Axel is al in bedrijf. Machines zijn opge slagen in de 'oude' CZAV-loodsen. Dekeyser wil er ook nieuw bouwen, een werkplaats van vierduizend vierkante meter en een drie verdie pingen groot kantoorpand. Hij ver wacht hiervoor eind dit jaar alle ver gunningen binnen te hebben en be gin 2021 met de bouw te kunnen be ginnen. De helft van de vijftig werknemers van Key-Tec gaat in Axel aan de slag. Dekeyser: ,,In eer ste instantie bestaand personeel, maar we zullen zeker ook mensen in de omgeving gaan werven." Ooievaars zijn veelgeziene gasten in het Zwin en omliggend gebied. Ze komen er vooral broeden. Het Zwin Natuurpark heeft daarom vorig jaar fors geïnvesteerd in acht nieuwe palen waar de ooievaars een nest kunnen bouwen. Het park heeft nu 33 nestplaatsen, waarvan er 21 kunstmatig zijn. Ooievaars zijn gewoontedieren, ze gebruiken het liefst elk jaar hetzelfde nest en broeden meestal met dezelfde partner als het jaar ervoor. De eer ste eieren duiken waarschijnlijk eind maart op. Inmiddels zijn elf overwinter aars weer terug in het Zwin Na tuurpark. In de koude maanden verblijven de meeste in het zuiden van Spanje, sommige verkiezen Noord- Afrika. ,,Ze zitten daar vooral in de buurt van vuilnisbelten, omdat daar het meeste voedsel te vinden is", zegt Sandro Delaere van de pro vincie West-Vlaanderen. Vorig jaar zijn drie jonge dieren uitgerust met een zendertje, die de overwin tering duidelijker in kaart brengen. De ooievaars Emily en Hadewijch verblijven in Marokko, Reinout zit in Zuid-Spanje. Het Zwin Natuur park gaat dit jaar meer vogels van een gps voorzien. Snelste terugkeerders Ooievaars zijn een van de snelste terugkeerders onder de trekvogel soorten, maar nu zijn ze wel erg vroeg, twee weken eerder dan vo rig jaar. De warme winter speelt een rol. ,,Ze zouden niet terugke ren als we nu nog met guur win terweer te maken zouden heb ben." Nu al een nest maken in het Zwin is overigens een grote gok, zegt Delaere. Het kan nog tot ver in maart vriezen. Desondanks heeft de provincie de laatste jaren geen noemenswaardige sterfte waarge nomen door een verlate winter. Het weer speelt sowieso een grote rol in het gedrag van te rugkerende ooievaars. Normaal vliegen ze gezamenlijk in zweef vlucht, maar de regen en wind van de afgelopen tijd bemoeilijken dat. Daardoor komen de meeste ooi evaars nu alleen aan. ,,De voorbije jaren zaten in het park dertien of veertien broedparen en enkele 'single' ooievaars, dus we verwach ten nog wel een aantal vogels", zegt Delaere. Een klein gedeelte van de ooi evaars blijft overigens 's winters gewoon in het Zwin. Die populatie bestaat voornamelijk uit oudere vogels, die het 'oude' Zwinpark nog kennen van toen vogels in de win ter werden bijgevoerd. Dat gebeurt nu niet meer, maar toch kunnen ze eten vinden. Dat komt ook omdat sommige omwonenden ooievaars bijvoeren in de tuin. Openbare vergadering Lezing Rouwzorg Regio 0114 Broeder Dieleman in Scheldetheater dinsdag 4 februari 2020 Vlaams bedrijf naar Axel Een dubbelklapper voor Axel: het Vlaamse kraanverhuurbe drijf Key-Tec Rental opent op be drijventerrein Drieschouwen een vestiging. Daarmee krijgt gelijk ook het al jaren verlaten terrein van landbouwcoöperatie CZAV een nieuwe invulling. Harmen van der Werf Axel - Sven Dekeyser, Key-Tec Rental Overwinterende ooievaars keren weer terug in het Zwin. Dat is twee weken eerder dan normaal. Vermoedelijk komt dat door de warme winter. Al over wintert een deel van de vogels het liefst dicht bij huis. Bob Maes Knokke-Heist ZUIDDORPE Het bewonersplatform Leefbaar Zuiddorpe houdt morgen vanaf 19.30 uur een openbare vergadering in dorpshuis 't Kaaike. Op de agenda staat onder meer een brief van woningcorpo ratie Woongoed over de sloop van huurwoningen aan de Ter Hagenstraat en de Romerswaal- estraat. Woongoed wil de vrijkomende grond aanbieden aan project ontwikkelaars. Verder geeft Myriam Hamelink een presentatie over hartreanimatie en het gebruik van een AED. HULST Op uitnodiging van Rouwzorg Regio 0114 verzorgt Sindy Helsen vandaag een lezing met als thema De dagen... Ze komen en gaan... In gol ven over je heen. Sindy Helsen is klinisch psychologe en contextuele gezins- en relatietherapeute. De le zing vindt vanavond om 20.00 uur plaats in de- Truffinozaal van WZC De Blaauwe Hoeve. De toegang is gratis. Aan melden telefonisch via 06-41322776 of door een mail te sturen naar kvdwiele@zeelandnet.nl. Broeder Dieleman. foto mechteld jansen TERNEUZEN De Zeeuwse troubadour Broeder Dieleman doet tijdens zijn theatertour woensdag het Schelde- theater aan. Moeiteloos neemt hij het publiek mee in zijn mystieke we reld en voor je het weet zing je erover mee, in Zeeuws-Vlaamse dia lect. Aanvang 20.00 uur, entree 18,50 euro. AARDENBURG Kaai- plein, 08.00 uur: Weekmarkt; AXEL Het Warenhuis, 12.30 uur: Open; De Halle, 10.00 uur: Samen wandelen; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten; 't Kasteeltje, 13.30 uur: Creatieve activi teiten; 19.00 uur: Bingo; GRAAUW Dorpshuis, 13.00 uur: Kaarten; HEIKANT Brasserie Du Commerce, 13.30 uur: Kaarten; HULST De Lieve, 13.30 uur: Prijskaar ten; 't Kruispunt, 13.30 uur: Repair café; Den Dullaert, 13.30 uur: Beweeg- programma voor kwetsbare ouderen; Bibliotheek, 10.30 uur: Taalcafé; KLOOSTERZANDE De Binnendeur, 13.30 uur: Handwerkclub (openbaar), Taalcafé, beter Nederlands leren spreken en be grijpen; WZC Anto- nius, 14.00 uur: Sjoe len, kaarten en rum- micub; Hontenisse- hal, 09.00 uur: Galm, bewegen voor oude ren; OSSENISSE Hof ter Nesse, 19.30 uur: Bodyfit bewegings- programma; SAS VAN GENT Kei zer Karelplein, 8.30 uur: Weekmarkt; TERNEUZEN De Veste, 10.00 uur: For mulierenbrigade; Porgy Bess, 20.00 uur: Lezing Stephan Enter; Bibliotheek, 09.30 uur: Klik en Tik, wegwijs op de computer en tablet; SLUISKIL Het Meu- lengat, 13.30 uur: Kaarten; VOGELWAARDE Bij Dorpscentrum12.30 uur: Weekmarkt; WESTDORPE De Kirke, 19.00 uur: Dan sen. vfj VX mm\ .IJ Htf'ÏL De ooievaars zijn weer te zien in natuurgebied het Zwin. foto boaz timmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53