li v> Waakhond wil toezicht op kunstmatige intelligentie NIEUWS 3 Fout erkend met tweet over 'Marokkanen die zijn vriendinnen lastigvielen' Thierry Baudet geeft toe dat hij 'te snel en te stevig' met een tweet kwam dat Marokkanen vriendinnen van hem hadden lastiggevallen in een trein. Maar de alom geëiste excuses klinken niet. Terwijl Forum-leider Baudet gisteren al op weg was naar Rome voor een bij eenkomst voor 'conservatieve den kers' in Europa, liet hij gistermiddag toch nog even een Facebookbericht achter. Voor zijn lezing van het 'trein- incident' maakt hij geen excuses. Wel wilde hij erin kwijt dat hij te 'haastig' was door te zeggen dat Marokkanen vriendinnen van hem zouden hebben geïntimideerd. De vrouwen, 'ernstig overstuur' volgens Baudet, werden volgens de NS niet lastiggevallen door Marokka nen, maar benaderd door drie con ducteurs en een agent in burger die de vervoersbewijzen controleerden. De vrouwen weigerden aanvankelijk mee te werken aan de controle. Baudet zag een groeiende groep cri- tici tegenover zich, onder wie een keur aan collega-Kamerleden, maar ook bijvoorbeeld de NS zelf én de po litie. Hoewel hij zich het hele week end stilhield, kwam gisteren dan toch het hoge woord eruit. Hij had te snel conclusies getrokken. ,,Daarbij heb ik de kwestie te haastig in een bredere politieke context getrokken: de con text namelijk van de gevolgen van de massale immigratie.'' En: „Uiteraard heb ik niemand willen beschuldigen die geen blaam treft.'' Conducteurs Overigens schrijft hij ook dat het voor zijn vriendinnen onduidelijk was dat de mannen in kwestie conducteurs waren. Dat hij ten onrechte Marokka nen beschuldigde, laat hij onbespro ken. Net als zijn toevoeging dit week end: ,,Oh lieve, kinderlijk naïeve Ne derlanders! Stem nou toch eindelijk voor verandering. Breek los uit poli tiek correct gelul! Red dit land!'' Sterker, Baudet merkt op dat de vrouwen meermaals 'wapengerei werd getoond', dat er sprake was van 'intimiderend verbaal en non-verbaal gedrag' en dat de mannen op agres sieve wijze hun 'legitimatie' toonden. De NS haastte zich te zeggen dat con ducteurs geen 'wapengerei' hebben. Bovendien is het maar de vraag of Baudet de geest in de fles heeft na deze verklaring. De Landelijke Een heid van de politie onderzoekt of Bau det zich met zijn uitspraken niet straf- PROVINCIE Een valse beschuldiging en een valse verontschuldiging baar heeft gemaakt. ,,Experts kijken naar alle juridische aspecten van het voorval, en dan beslissen we of er re den is om aangifte te doen'', aldus po litiewoordvoerder Ed Kraszewski. Voor collega-FvD'er Theo Hiddema toont alle ophef vooral aan 'waarom hij een hekel heeft aan Twitter'. ,,Je ziet het vaak: na een zoveelste geweld- incident in het weekend reageren po litici daarop zonder te weten wat er precies is gebeurd.'' Toch is dat geen kritiek, zegt hij. ,,Je kunt het ook zo zien: dankzij Baudet is maar aange toond dat niet alle relletjes iets te ma ken hoeven te hebben met de mis lukte multiculturele samenleving.'' Achteloos Andere collega-Kamerleden zullen er vandaag minder achteloos mee om gaan, is de inschatting. Fractievoorzit ters van alle coalitiepartijen eisen 'echte' excuses. ,,Valse beschuldiging en een valse verontschuldiging'', smaalt PvdA-leider Lodewijk Asscher. De fractie van Denk gaat zelfs een de bat aanvragen in de Tweede Kamer. Baudet zal dat van afstand meekrij gen, overigens. Op zijn programma in Rome staan vandaag spreekbeurten van de Hongaarse premier Ortón en de Italiaanse Lega Nord-leider Matteo Salvini gepland. Vraag is wel of een dag afwezigheid van het Binnenhof de ophef kan bezweren. Dat zegt de nieuwe directeur hoofdinspecteur Angeline van Dijk van Agentschap Telecom in een in terview met deze krant. ,,Hoe zit ten de algoritmen van kunstmatige intelligentie in elkaar, hoe meet je de kwaliteit van de berekeningen? We willen kijken of we ons daar als toezichthouder pro-actief mee be zig moeten houden." Van Dijk wijst erop dat steeds meer bedrijven en organisaties kunstmatig intelligente software gebruiken of daarmee experimen teren. ,,Vandaar dat we een verken ning naar de mogelijkheden zijn begonnen." In Nederland zijn on der meer TomTom, Randstad, ABN Amro, Shell, Picnic en Unilever hiermee bezig. Tegelijk groeit het aantal voorbeelden waarbij de on derliggende algoritmen in intelli gente software tot onwenselijke uitkomsten leiden. Bij sollicitaties leidde dat al tot het uitsluiten van vrouwen of al lochtone kandidaten. Zo stelde een sollicitatierobot van Amazon vrou welijke kandidaten steevast achter. Gezichtsherkenningssoftware van Google herkende gezichten van zwarte mannen aanvankelijk als gorilla's. En slimme sensoren en ca mera's in zelfrijdende auto's blijken mensen met lichtere huid beter te herkennen, constateerden Ameri kaanse onderzoekers. Oftewel: donkere mensen lopen meer kans te worden aangereden. Privacy Inmiddels klinkt een wereldwijde roep om regels en toezicht rond ar tificiële intelligentie. Zo werkt de Europese Commissie aan regels die ervoor moeten zorgen dat bedrij ven kunstmatige intelligentie op een ethisch verantwoorde wijze ge bruiken. De privacy van burgers dient eveneens te worden geres pecteerd. Ook techgigant Google zelf pleit voor toezicht. Zo stelde Sundar Pichai, ceo van Google, vo rige maand dat kunstmatige intelli gentie 'te belangrijk is om niet te re guleren'. Pichai noemde in een opiniestuk in de Financial Times ge vaarlijke toepassingen als het mani puleren van videobeelden (deepfa- kes) en het inzetten van gezichts herkenning om de verkeerde rede nen. Mensen moeten er daarnaast van op aan kunnen dat hun privacy geborgd is als zij medische data de len met allerlei slimme apparaten. Economie: 'We zijn hard op weg de digitale autoriteit te worden' dinsdag 4 februari 2020 GO Baudet was 'te snel', maar maakt geen Thierry Baudet: te snel met twitteren. *4 Tobias den Hartog Den Haag —Lodewijk Asscher, PvdA Forum voor Democratie is se rieus in beeld om mee te besturen in het Brabantse provinciebestuur. Een coalitie van FvD, CDA en VVD is in Brabant een van de meest seri euze opties om uit de bestuurscrisis te komen. CDA en Forum willen graag, de VVD maakt binnenkort bekend of ze ook rechtsaf wil slaan. Het provinciebe stuur in Noord-Bra bant verkeert al maanden in crisis. Die ontstond toen het CDA en de co alitiepartners ver strikt raakten in het landbouwbeleid. Agentschap Telecom onder zoekt of het toezicht kan hou den op kunstmatige intelligen tie. De waakhond wil actie on dernemen als de algoritmen in intelligente software tot onwen selijke, onethische of mogelijk discriminerende uitkomsten lei den. David Bremmer Groningen Angeline van Dijk. FOTO DANIELLA VAN BERGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3