Wie wil er wandelende takken? Longkanker zorgt voor de meeste sterfgevallen, huidkanker is in opmars Kopen of verkopen? Dichter Stefaan van den Bremt Volleyballers AVC'87 De provincie dubt over aandelen Sloecentrale voelt meer lucht in Koudekerke zitten in een heerlijke flow Patrick Maat uit Goes begon met tien wandelende takken. Voor hij het wist, waren het er tweehonderd. En nu wil hij er vanaf. Dat blijkt uit cijfers van de Neder landse Kankerregistratie. Het Inte graal Kankercentrum Nederland maakt deze vandaag bekend in het kader van Wereldkankerdag. Het aantal nieuwe gevallen van kanker groeit, ook in Zeeland, al ja ren. Dat komt vooral door de groei van de bevolking en de vergrijzing. Tussen 2008 en 2017 nam het aantal nieuwe diagnoses in Zeeland toe van 2370 naar 2770. In 2018 steeg het ineens naar 2930. Vorig jaar is het weer iets gezakt, naar 2900. Opvallend is de forse stijging van het aantal nieuwe Zeeuwse geval len van longkanker: van 290 naar 340. De afgelopen 10 jaar lag dat ge middeld op 270. Akke Albada van het Integraal Kankercentrum zegt dat daar niet direct conclusies uit mogen worden getrokken, omdat het gaat om relatief kleine getal len. ,,Je moet echt naar de trend over meerdere jaren kijken om de betekenisvolle verschillen te zien." Landelijk lijkt het aantal gevallen van longkanker zich te stabiliseren. De ziekte zorgt voor de meeste sterfgevallen. Vijf jaar na de dia- gnose is nog maar 1 van de 5 patiën ten in leven. Eerder ontdekt Het aantal gevallen van darmkan ker daalde vorig jaar in Zeeland: van 340 naar 290. Dat past in de lande lijke trend. Na de invoering van het bevolkingsonderzoek darmkanker, in 2014, werd de ziekte eerder ont dekt. Daardoor steeg het aantal dia gnoses sterk, om daarna weer af te nemen. Huidkanker, de meest voorko mende soort, is ook in Zeeland de laatste jaren met een opmars bezig: van 400 gevallen in 2012 naar 640 in 2018. Afgelopen jaar waren er op nieuw 640 meldingen. In de meeste gevallen is huidkanker goed te be handelen. Prostaatkanker wordt ook steeds vaker geregistreerd. Dat komt mede door de komst van de PSA-test, Het Integraal Kankercentrum brengt de cijfers in hetkadervan Wereldkankerdag waardoor de ziekte in een eerder stadium kan worden opgespoord. Vorig jaar kregen 350 Zeeuwse mannen de diagnose, het hoogste aantal in jaren. Het aantal gevallen van borstkanker, vorig jaar 340 in Zeeland, is over langere termijn be keken redelijk constant. Vanwege Wereldkankerdag zijn er vandaag en komende dagen di verse activiteiten in de provincie. Zo delen vrijwilligers van het Pa- lazzolihuis op verschillende plek ken in Zeeland doorgeefrozen uit. Dat gebeurt onder meer bij de zie kenhuizen in Vlissingen en Ter- neuzen. Ook houden de Palazzolihuizen in Middelburg, Oostburg en Hulst open dag. Verder bieden masseurs en massagetherapeuten van het Netwerk Massage bij Kanker een gratis behandeling aan voor men sen die ziek zijn. Meer informatie is te vinden op wereldkankerdag.nl/evenemen- ten. It I dinsdag 4 februari 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND4 ZEELAND 10 ZEELAND 8 FOTO MARCELLE DAVIDSE 2900 keer diagnose kanker Dagelijks krijgen gemiddeld 8 Zeeuwen te horen dat ze een vorm van kanker hebben. In to taal ging het vorig jaar om 2900 mensen. Dat zijn er iets minder dan in 2018, toen het aantal dia gnoses in Zeeland een piek be reikte. Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33