Weg uit China Kankerexpert: verbied zonnebanken fK JOL 'Nu van het gas af, zorgt juist voor meer CO2-uitstoot' Troostmeisjes vulden oorlogskas Laadpaal aangevraagd? Dan kun je lang wachten 'Belachelijk idee dat 'een lekker kleurtje' gezond is' Walcheren Hoogleraar David Smeulders ziet aardgas juist als deel van de oplossing P8 Boek belicht leed van half miljoen vrouwen die misbruikt werden door Japanse leger P12 Het kan tot een jaar na aanvraag duren voor die laadpaal er eindelijk staat De bestuurder van het kenniscen trum voor kanker vindt dat de Ne derlander anders moet gaan den ken over het krijgen van een zonge bruinde huid. ,,We moeten af van de opmerking: 'lekker kleurtje', als iemand op vakantie is geweest'', be toogt de kankerexpert. Hij stond ja renlang aan het hoofd van kanker onderzoek in het VU Medisch Cen trum en is emeritus hoogleraar. ,,Roodharigen weten dat ze niet te veel in de zon moeten gaan, maar eigenlijk geldt dat voor alle andere blanke mensen ook.'' De vooraanstaand kankerexpert, die na zes jaar vertrekt als voorzitter van de raad van bestuur van het kankercentrum, pleit daarvoor nu bekend is geworden dat het aantal Nederlanders met huidkanker de laatste jaren explosief is gestegen. Bijna 73.000 mensen kregen afgelo pen jaar de diagnose huidkanker. Het aantal nieuwe huidkankerpa tiënten is vergelijkbaar met het aantal inwoners van de steden Mid delburg en Vlissingen. Volgens Huijgens moeten we af van 'het belachelijke idee dat bruin worden gezond is voor een blanke'. „Zonnebanken kunnen we het be ste verbieden.'' Hij uit forse kritiek op minister Hugo de Jonge van Volksgezondheid, die eerder bij Ji- nek bekende om de week onder de zonnebank te gaan. ,,Een bruinge brande minister is een slecht voor- beeld. Dat is de beste reclame om het gebruik van de zonnebank NIET naar beneden te krijgen'', be nadrukt de kankerexpert, die een campagne wil 'tegen het bruinge brande zonnebank-imago'. Het ministerie van Volksgezond heid doet de zonnebankbezoekjes van de CDA-bewindsman af als 'een privékwestie'. Nederlandse dermatologen hebben de CDA-vi- cepremier na zijn bekentenis ook al dringend geadviseerd om de zon nebank af te zweren. De Vereniging voor Dermatologie en Venereologie (NVDV) pleit al jaren voor een ver bod op de zonnebank. Ook het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM) attendeerde de bevolking afgelopen jaar met het 'Zonkracht Actieplan' op de nade lige effecten van zon en uv-straling. Een woordvoerder van staatsse cretaris Paul Blokhuis van Volksge zondheid, Welzijn en Sport, wijst erop dat voor zonnebanken veilig heidseisen en -voorschriften gel den en een leeftijdsgrens. „Daarbo venop onderzoeken we - via het RIVM - dit jaar ook of en hoe we meer kunnen doen aan voorlich ting over zonnebanken en het risico op huidkanker.'' »P10 dinsdag 4 februari 2020 Nieuwsmedia ZEELAND2 Met de snelle verspreiding van het corona virus zoeken steeds meer toeristen een veilig heen-komen buiten China. Tegelijkertijd roept de WHO op om niet in paniek te raken. Twintig Fransen die met een evacuatievlucht meegingen, blijken toch niet besmet. P4 A Passagiers uit Wuhan in China krijgen op de luchthaven in Batam Indonesië de volle laag met een desinfecte rend middel tegen het coronavirus. foto reuters Verbied zonnebanken in Neder land en stap af van 'het belache lijke idee dat bruin worden ge zond is voor een blanke'. Die op roep doet vertrekkend bestuur der van het Integraal Kanker centrum Nederland (IKNL) Peter Huijgens vandaag in een inter view in deze krant. Marcia Nieuwenhuis Utrecht 7°C Stevige buien trekken over het land pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1