0) \^m O 16 ECONOMIE L TOEZICHTTELECOM Door schaalvergroting en door technologische ontwikkelingen als 5G en the internet of things krijgt etherwaakhond Agentschap Telecom steeds meer taken op zijn bordje. Directeur Angeline van Dijk wil nu ook toezicht gaan houden op kunstmatige intelligentie. Kort VK wil niet in keurslijf EU De Britse premier Boris Johnson wil alleen een handelsdeal sluiten met de EU als zijn Verenigd Koninkrijk niet in een keurslijf wordt geperst. Johnson zei gisteren een deal te willen zoals Canada die heeft. Als dat er niet in zit, kiest hij voor de Australische va riant, ofwel geen handelsakkoord met Brus sel. Johnson hamerde in zijn speech op het protectionisme dat in zijn ogen opgang doet in verschillende landen en ook in de EU. ,,Er wordt met importheffingen gedreigd alsof het wapens zijn.'' Volgens de Britse premier is vrije handel juist iets goeds en zijn de spanningen die in de wereld zijn opgetre den als gevolg van allerlei tarieven, funest voor de wereldeconomie. Verder gaf J ohnson ook aan dat het VK de zeggenschap wil houden over de toegang tot zijn wateren voor de visserij. Hij stelde voor om daar jaar lijks opnieuw over te onderhandelen. Minder auto's verkocht De autoverkopen zijn in januari gedaald ten opzichte van een jaar terug. Volgens auto brancheorganisaties RAI Vereniging en Bo- vag hangt deze terugval samen met de hausse aan kentekenregistraties in de laatste maanden van 2019. In december waren vooral zakelijke elektrische auto's (Tesla's model 3) nog erg gewild omdat consumen ten de verhoging van de bijtelling vóór wil den zijn. In totaal werden er afgelopen maand 44.303 nieuwe personenauto's gere gistreerd, ofwel ruim 6 procent minder dan in dezelfde maand vorig jaar. AL 92 PROCENT AANDELEN IN ZIJN BEZIT Boels hengelt Cramo binnen De Nederlandse verhuurder van machines en gereedschappen Boels Rental doet zijn bod op zijn Finse branchegenoot Cramo ge stand. Het Limburgse bedrijf heeft 92,89 procent van alle aandelen binnen. Later deze week maken Boels en Cramo bekend hoe hoog het definitieve percentage aangemelde aandelen is. Boels biedt 13,75 euro per aan deel voor de aandelen Cramo. Dat bedrijf is aan de beurs van Helsinki genoteerd. Adyen Ahold- Delhaize Shell Het is een totaal nieuwe wereld waarin Angeline van Dijk (52) zich onderdom pelt. Onlangs was de nieuwe baas van Agentschap Telecom een dag met één van haar inspecteurs op pad, toen deze op het platteland een radiopiraat in het vizier kreeg. ,,Piet Piraat heette de illegale zen der, kun je het je voorstellen?" Even later zag Van Dijk haar in specteur een tientallen meters hoge mast met een snijbrander doormidden snijden. ,,Een in drukwekkend gezicht. Binnen no time stond het zwart van de men sen, die niet blij waren. Gelukkig was de politie snel ter plekke." De jacht op etherpiraten is voor Agentschap Telecom van afne mende importantie. Hield de toe zichthouder zich vroeger vooral bezig met radio- en andere tele communicatie, inmiddels is de waakhond verantwoordelijk voor tal van andere zaken, zoals cyber veiligheid. Zo waakt de toezicht houder over het snelgroeiende aantal apparaten dat 24/7 met in ternet verbonden is. Een inventa risatie leerde dit najaar dat 17 van de 22 onderzochte routers, slim speelgoed, wifi-camera's, slimme sloten, babyfoons en thermostaten eenvoudig gehackt konden wor den. Agentschap Telecom richtte daarop een speciaal meldpunt in. De toezichthouder controleert verder of digitale dienstverleners voldoende doen om incidenten, zoals de 112-storing in juni bij KPN, te voorkomen. ,,Onlangs hebben we zeventien mensen aangenomen, om het cybertoe- zicht goed vorm te geven." Elek tronica mag verder niet interfere ren met mobiele of radiocommu nicatie. Toen een deel van de led lampen en zonnepanelen dat wél bleek te doen, startte Agentschap Telecom een onderzoek. ,,Inmid- dels zijn we met fabrikanten en le veranciers van zonnepanelen in gesprek over maatregelen." Ondernemingsklimaat Van Dijk noemt verder de komst van 5G: de nieuwe generatie mo biel internet die ontwikkelingen als het internet der dingen, kunst matige intelligentie en zelfrij- dende auto's zal versnellen. ,,Het kabinet wil daaraan ruim baan ge ven en zorgen dat Nederland zijn gunstige ondernemingsklimaat behoudt. Het toezicht moet dan van hoge kwaliteit zijn." Al met al dekt de naam Agent schap Telecom de lading al lang niet meer. ,,Terwijl de energie transitie de meeste aandacht krijgt, is er een overgang naar een volledig digitale maatschappij gaande", doceert ze. ,,Die heeft grote gevolgen voor ons werk. Wij zijn hard op weg de digitale auto riteit te worden." Een totaal nieuw onderdeel waarop Van Dijk toezicht over- Hoe zitten algoritmen in elkaar? Wij willen kijken of we ons daar proactief mee bezig moeten houden weegt te houden is algoritmen, de vaak onnavolgbare software op ba sis waarvan kunstmatige intelli gentie besluiten neemt. Regelma tig leiden die algoritmen tot on wenselijke, soms discriminerende uitkomsten. ,,Hoe zitten die algo ritmen in elkaar, hoe meet je de kwaliteit van de berekeningen? Wij willen kijken of we ons daar proactief mee bezig moeten hou den." Het agentschap is daarom een verkenning begonnen. Na vijf maanden in functie voelt Van Dijk zich meer en meer in de materie thuis. De juriste/politico loge bezit dan ook ruime ervaring in het openbaar bestuur en het be drijfsleven. In de jaren 90 werkte ze onder meer bij vliegveld Lely stad, dat ze moest omvormen tot zakenvliegveld. En bij de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) droeg ze zeven jaar de verantwoordelijk heid voor de bijna dertig gevange nissen. Drukker dan ooit Dit jaar wordt het drukker dan ooit voor Agentschap Telecom. Het moet toezicht houden op het telecommunicatieverkeer bij het songfestival, de Formule 1 in Zandvoort en het EK voetbal, dat deels in ons land wordt gehouden. Belangrijkste evenement is ech ter de 5G-veiling die namens het ministerie van Economische Za ken wordt georganiseerd. Over en kele maanden gaan de banden van 700, 1400 en 2100 Mhz in de ver koop. Bedoeling is dat de veiling het kabinet zeker 900 miljoen euro oplevert. ,,De voorbereidin gen zijn in volle gang", vertelt Van Dijk. ,,Zo zijn we druk bezig met het testen van de digitale veiling omgeving en de software." De vei- JOHNSON HEKELT PROTECTIONISME ANDERE BIJTELLING-REGELING O dinsdag 4 februari 2020 De biotechno- loog had een prima dag op de beurs gisteren. Het betaalbedrijf klom na overna menieuws in de sector. Het supermarkt concern kon geen potten bre ken. Het olie- en gas- concern sloot de rij in de AEX. o GO Waakhond moet steeds vaker b David Bremmer Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16