Man die Chiel (16) doodreed vol meelij met zichzelf gRpo^^S 14 VERENIGDE STATEN VOORVERKIEZINGEN Van 'Sleepy Joe' tot 'Sloppy Steve'. Donald Trump strooit graag met bijnamen. Als geen ander brandmerkt hij er tegenstanders en rivalen mee. 'Mini' Mike Bloomberg is zijn laatste slachtoffer. dairwle Sl eepy£rt*py 0| oomben rUmtin QbawA Donald Trump houdt van confronta tie en in zijn politiek van het ge strekte been spelen bijnamen daarbij een rol die niet moet worden onder schat. Zijn aanhang smult ervan en mensen die hij op korrel neemt, la chen als een boer met kiespijn. Door de bijnamen stelselmatig te gebrui ken, plakt de Amerikaanse president zijn mikpunten een stempel op, pro beert hij van hen karikaturen te ma ken. In de komende verkiezingscam pagne zal Trump van de bijnamen opnieuw een wapen maken. Zoals hij ook deed in de strijd om zijn eerste termijn als president. Zijn Democra tische opponent, 'Crooked' (onbe trouwbare) Hillary Clinton, had meer last van deze bijnaam dan ze ooit heeft willen toegegeven. Vooral toen de bijnaam telkens werd uitge sproken in combinatie met de leuze 'Lock her up!' (zet haar achter tralies). ,,Ik heb voor iedereen een bij- naam'', zei de president zondag te genover zijn favoriete tv-zender Fox News in de aanloop naar de Super Bowl, de finale van het American Football. ,,En al die bijnamen zijn raak'', voegt hij er lachend aan toe. Een rondje langs de velden in Trumps bijnamenland leert dat hij niemand spaart. Hij zal zijn rivalen er de rest van hun leven mee lastigval len. Ook voormalige medewerkers liggen onder vuur als zij hem in de steek laten. Neem zijn oude adviseur Steve Bannon, die een belangrijke rol speelde in zijn race om het president schap. Toen de vriendschap over was en Bannon zich na zijn vertrek uit het Witte Huis laatdunkend uitliet over Trump, noemde de president hem 'Sloppy' Steve Bannon. Sloppy staat voor slordig. Maar Trumps belangrijkste doel witten zitten natuurlijk in het kamp van de Democratische oppositie. Daarbij wordt niemand gespaard, ook zijn voorgangers Barack Obama en Bill Clinton niet. Trump noemt hem De rechtbank in Almelo legde de verdachte in november 2018 een halfjaar op, waarvan de helft voor waardelijk met reclasseringstoe- zicht, plus een rijverbod van twee jaar. Hij had met een snelheid van tussen de 84 en 93 kilometer per uur gereden toen hij in januari een jaar eerder op de jongen met zijn fiets botste op de Windmolenbroeks- eweg in zijn woon plaats. Ter plekke geldt een limiet van 50 km per uur. Chiel overleed ter plekke. Terwijl de man al veel te hard reed, zou hij ook nog hebben ge- facetimed met zijn vriendin, maar daar zag de rechtbank te weinig bewijs voor. De verdachte zei voor het hof dat hij zodanig lijdt onder wat er is gebeurd dat hij vindt dat hij al vol doende is gestraft. Hij heeft een ei gen bedrijf waar hij mee verder wil en heeft daar zijn rijbewijs voor no- dig. Familie en vrien den van Chiel, met tientallen naar de zit ting gekomen, toonden zich verontwaardigd. „Kun je je voorstellen hoe dit is voor de nabe staanden?", vroeg een lid van het hof. „Het gaat allemaal over jezelf. Niet over de mensen die achter je zitten. Kun je je voorstellen dat ze vinden dat je wel naar de gevange nis moet?" De verdachte begon over een brief die hij had gekregen en waarin hij werd uitgemaakt voor moordenaar. De moeder van Chiel reageerde dat die brief niet van de familie komt. Toen de vader van de ver dachte opmerkte dat dit te hopen is, liepen de emoties zo hoog op dat het hof om bijstand van de parket politie vroeg. Hoe kon hij in hoger beroep gaan? vroeg de familie zich af. „Een klap in mijn gezicht", zei de moe der van Chiel. „We zijn verbijsterd. Door het hoger beroep kreeg rouw geen ruimte. We hebben een zwaar jaar achter de rug." De vader: „Het is niet te begrijpen. Hierdoor kon den we het niet afsluiten." Hij noemt het geen ongeval waardoor zijn zoon is omgekomen. „Dat je daar zo hard hebt gereden, maakt het doodslag." Een broer van Chiel sprak over zijn slapeloze nachten. Hij gelooft niet in de spijt van de verdachte. „Vergiffenis moet je verdienen. Met oprechtheid. Met het nemen van verantwoordelijkheid. Dat probeert hij te ontlopen." Hij hoopt op rust na de uitspraak in het hoger beroep. Andere nabestaanden in de zaal huilden met het gezin mee. De aanklager in hoger beroep eiste de straf die de officier van jus titie bij de rechtbank ook eiste: een halfjaar cel en een rijverbod van twee jaar. Hij benadrukte dat de verdachte niet heeft gereageerd op uitnodigingen van de reclassering. Verder haalde hij nog eens aan dat de verdachte nog maar net zijn rij bewijs had en dat hij de weg goed kende. Uitspraak over twee weken. RocketiMfli^ jeffZucker 'Cheatin' Obama, omdat hij in zijn ogen de Amerikaanse kiezers heeft bedrogen. 'Wild' Bill Clinton wordt aangesproken op zijn losbandigheid. Maar dit jaar zullen vooral de De mocratische presidentskandidaten het te verduren krijgen. Van senator Elizabeth 'Pocahontas' Warren die trots is op haar indiaanse afkomst, 'Crazy' Bernie Sanders die volgens Trump zo links is dat hij wel gek moet zijn, 'SleepyCreepy' Joe Biden (slaapverwekkend en griezelig) tot 'Mini' Mike Bloomberg. De voorma lige burgemeester van New York, vele miljarden rijker dan de president, draagt de bijnaam sinds zijn bekend making dat hij in de race om het pre sidentschap stapt. Mensen worden gekleineerd omdat zij kleiner zijn dan hij. Trump meet 1,90 meter, Ik heb voor iedereen een bijnaam. En al die bijnamen zijn raak Bloomberg 1,73 meter. Tot de slacht offers in de categorie klein hoort ook 'Little Jeff Zucker', de eigenaar van ka belnetwerk CNN, in Trumps ogen een van de kampioenen op het ge bied van fake news. Ook buitenlandse leiders blijven niet buiten schot. De Syrische presi dent heet in het Witte Huis 'Animal Assad' omdat hij zich beestachtig ge draagt tegenover zijn volk. De be kendste is natuurlijk 'Rocketman' Kim Jong-un, de wispelturige Noord-Koreaanse leider. Maar het kan ook verkeren. Tijdens de verkiezingscampagne heette Trumps Republikeinse rivaal uit Texas, Ted Cruz, nog 'Lyin Ted'. Maar na de verkiezingen werden zij weer vrienden en draagt Cruz Trumps bij naam 'Beautiful Ted'. dinsdag 4 februari 2020 Hoe Trump zijn rivalen een voor een met bijnamen kleineert Hans van Zon Rotterdam/ Washington Hij wil een lagere straf, de 22-ja- rige inwoner van Almelo die begin 2017 de 16-jarige Chiel Meesters doodreed. Tot verbijs tering van de nabestaanden, maar ook van de leden van het gerechtshof in Arnhem waar hij in hoger beroep stond. Raymond Korse Almelo Chiel Meesters. 3fllA.IA.01A. -Donald Trump

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14