Tienduizenden lege huizen lossen de woningnood niet op ^njoyhotels.nl Alles inclusief hotels m EUWS 11 www.enjoyhotels.nl of bel 020-225 48 81 De bijna 71-jarige Amsterdammer, die opgroeide in Amsterdam-Oost als zoon van een banketbakker en een huisvrouw, wijdde zijn leven aan de strijd tegen kanker. Hij schopte het tot hoogleraar en beëindigt nu zijn actieve loopbaan als voorzitter van het belangrijkste kankerinstituut. Het gaat volgens Huijgens bij art sen om hun mentaliteit. ,,Dokters moeten een kankerpatiënt bij z'n lur ven grijpen en door het traject heen sleuren. Zij moeten zeggen: 'Ik houd hem vast of ik draag hem over aan ie mand die dat op dezelfde manier doet'.'' Hij benadrukt dat ziekenhuizen meer in netwerken moeten samen werken aan goede oncologische zorg. ,,Waar dat kan moeten mensen dicht bij huis worden behandeld en zij moeten naar een specialistisch cen trum als dat nodig is. Om samenwer- Marktwerking is in de hele zorg waardeloos, maar in elk geval in de kankerzorg is het onzin en belemmerend king te stimuleren moet je ook speci alisten van streekziekenhuizen uit ruilen met academische ziekenhui zen. Maar dan loop je er tegenaan dat de ene 2,5 a 3 ton verdient en een be ginnend specialist in een academisch centrum tussen de 70.000 en 80.000 euro.'' Huijgens bleef altijd in loondienst en noemt zijn eigen salaris van meer dan een ton 'vorstelijk'. ,,Ik vind dat specialisten die niet in loondienst zijn te veel verdienen. Het moeten niet de elitaire mensen zijn die niet weten wat een brood bij de Jumbo kost. Je kunt geen goed gevoel heb ben bij je patiënten als je net bruin gebakken terugkomt van je derde va kantie.'' ,,Er zijn verschillen per postcode. Ie mand die minder mondig is, zenuw achtig, misschien alleen een fiets heeft of een wankel autootje, speurt minder makkelijk op internet. Ik ken mensen uit provinciestadjes of die driehoog achter wonen die niet ver der komen dan de eerste dokter die ze tegenkomen. Dat is natuurlijk niet noodzakelijk de beste.'' ,,Je hoort mij niet zeggen dat dat goed is. Uit onze statistieken blijkt ook dat maar de helft van patiënten met sar- comen op een plek terechtkomt waar de artsen weten hoe die patiënt ge opereerd moet worden. Het gaat niet alleen mis bij die zeldzame vorm van kanker aan het bind- of spierweefsel, maar er zijn meer groepen waarbij je denkt: dat kan echt beter. Veel pa tiënten met zeldzame tumoren en schildklierkanker komen niet terecht bij een team dat dat echt in de vin gers heeft. Ook zijn we nog steeds niet in staat om die mensen goed op te pikken. Hoe snel komt die patiënt met een bobbel in zijn nek tot de juiste diagnose? Veel te langzaam.'' Hoeveel mensen komen nu ver keerd terecht? ,,Met 120.000 nieuwe kankerpatiën ten per jaar spreek je zeker over dui zenden mensen die niet onmiddel lijk goed terechtkomen.'' Gaat het om tienduizenden patiën ten? ,,Misschien is dat zo. Ik vind het moeilijk om een getal te noemen, want dan staat er direct een kop in de krant: 'Huijgens beweert dat er tien duizenden mensen niet goed behan deld worden.' Ik denk alleen dat het veel beter kan.'' ,,Ik begon in de tijd dat leukemie nog je doodvonnis was. Veertig jaar gele den overleefde 4 a 5 procent. Nu is dat zo'n 60 procent. Dat zijn mooie cij fers, maar het is niet één heroïsche vernieuwing of een fantastische Pe ter Huijgens die iets nieuws bedacht heeft. Ik denk dat genezingspercenta ges kunnen verdubbelen als je de or ganisatie van de zorg beter maakt. Wat ik geleerd heb is: teamwork, teamwork, teamwork en nog eens teamwork. Het is gewoon samen mierenneuken voor het beste resul taat. Toch gaat 40 procent van de mensen die ik een hand heb gegeven gewoon dood en die gaan dan in jouw handen dood.'' Om iedereen gelijk maar uit de droom te helpen: 90.000 lege hui zen gaan niet helpen de woning nood in Nederland op te lossen. ,,Was dat maar zo", zegt woning marktonderzoeker Frans Schilder van het Planbureau voor de Leef omgeving. ,,Een gemiddelde leeg stand van 1 procent is niet veel, zeker niet als je ziet dat leegstand in gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen, Limburg en Groningen hoger is, oftewel: die is niet gespreid over het hele land." Tussen 1 januari 2016 en 1 januari 2019 was het aandeel leegstaande woningen ongeveer constant, na melijk 1 procent van het totaal. Tus sen de 30 en 40 procent daarvan stond langdurig leeg, zo becijfert het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS), dat gisteren de leeg- standscijfers publiceerde. Het per centage leegstaande woningen was het grootst bij huurwoningen die niet in het bezit zijn van woning corporaties. ,,Bij een gezonde huizenmarkt hoort zo'n 2 tot 3 procent leeg stand", aldus Frans Schilder. ,,Dat is geen gouden regel, maar je moet je voorstellen dat het wel zo handig is op het moment dat mensen gaan verhuizen." Ingewikkeld treintje Een voorbeeld: je verkoopt je huis, maar het nieuwe huis moet nog worden gebouwd. Tijdelijk moet je snel naar een ander huis verkassen en de koper van jouw eigen huis moet zijn of haar huis nog verko pen. ,,Het is een ingewikkeld treintje dat leegstand soms goed kan gebruiken." Dat fenomeen wordt door onder zoekers 'frictieleegstand' genoemd. Een ander verhaal hoort bij langdu- rige leegstand, die vaker voorkomt in gemeenten in zogenoemde krimpregio's, waar minder mensen wonen door verhuizingen of een hoger sterftecijfer. Frank Notten van het CBS wijst verder op het Groningse Lopper- sum, waar leegstand mogelijk heeft te maken met het stutten van hui zen die door aardbevingen zijn be schadigd. Onder de gemeenten met relatief veel langdurige leegstand vallen opvallend genoeg ook de drie grootste gemeenten: Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Het CBS heeft niet onderzocht hoe dat komt. ,,We zien wel dat het in veel geval len om woningen gaat die niet door corporaties worden verhuurd. Een mogelijkheid is dat ze te duur zijn, dat er behoefte is aan een ander type woning of dat er met wonin gen wordt gespeculeerd." De leeg stand onder huurhuizen is het grootst bij woningen met een WOZ-waarde boven de 250.000 euro. Frans Schilder van het Planbu reau voor de Leefomgeving noemt nog een reden dat een huis van een belegger leeg kan staan: ,,Dan wordt een huis opgekocht en grondig ver bouwd. Op dat moment woont er niemand in." Verder wijst hij erop dat in abso lute aantallen de meeste leegstand koopwoningen betreft. ,,Het kan zijn dat er een te hoge prijs voor wordt gevraagd, maar vaak staan die huizen op de verkeerde plek. Een huis in Kerkrade is geen optie voor iemand die in Amsterdam op zoek is naar een huis." Enjoyhotel Bottler Moezelstreek - Veldenz Moezel €199, Hotel Riche Valkenburg Limburg dinsdag 4 februari 2020 GO M Zonnen verhoogt de kans op huidkanker. foto anp Hebben armen of laagopgeleiden minder kansen? Pas bleek dat tientallen mensen met zeldzame kankers alleen in een streekziekenhuis zijn behan deld. Hoe blikt u terug op uw loopbaan? De afgelopen jaren stonden elke dag zo'n 90.000 huizen leeg. Dat klinkt veel, maar het gaat om slechts 1 procent van de to tale voorraad. Bovendien: die huizen staan niet altijd op de juiste plek. Stefan ten Teije Den Haag Bij huurhuizen met een waarde boven de 250.000 euro is de leegstand het grootst. Vergis a niet. Wij zijn de enige echte. 95 p-p- Aankomstdata en prijzen 2020 17,21,25 maart199,95 p.p. 2, 6,10,14, 26 april239,95 p.p. 8, 24 mei259,95 p.p. 5, 9,21, 25 juni259,95 p.p. Inbegrepen bij uw 5-daagse all-in vakantie v4 hotelovernachtingen Ontvangst met een warme lunch of koffie/thee met gebak Dagelijks ontbijtbuffet, warme lunch of lunchpakket en 3-gangen keuzediner Dagelijks alle consumpties gratis, van 17:00 tot 24:00 uur Frisdranken, vruchtensappen, bieren, wijnen, jenevers en apfelkorn NIEUW! Koffiecorner: de gehele dag gratis koffie en thee Iedere avond entertainment, o.a. livemuziek, wandeling en wijnproeverij Hierbij wordt regelmatig een bittergarnituur geserveerd Gratis mooie dagtocht per luxe touringcar door de Moezelregio Kortingskaartjes boottocht over de Moezel (april - oktober) Optioneel: leuke huifkartocht door de regio met lunch Gratis diverse auto-, fiets en wandelroute's inclusief lunchpakket Breng ook een bezoek aan het nabij gelegen Luxemburg Gratis gebruik alle hotel faciliteiten en versnellingsfietsen Gratis uitstapjes boekje t.w.v. 6,95 en gebruik infotheek Inbegrepen bij uw 5-daagse all-in vakantie Aankomstdata en prijzen 2020 13 april239.95 p.p. 19, 23, 27 april299.95 p.p. 24 mei299.95 p.p. 1, 5, 9, 21,25 juni299.95 p.p. 4 hotelovernachtingen Ontvangst met koffie en Limburgse vlaai Dagelijks uitgebreid ontbijt- en lunchbuffet of lunchpakket r' jul Dagelijks 3-gangen keuze diner met saladebuffet JJJ li v Dagelijks gratis consumpties tussen 17:00 en 24:00 Frisdranken, vruchtensappen, bieren, wijnen en jenevers Koffiecorner: de gehele dag gratis koffie en thee Avondvullende programma's met o.a live muziek Lekkere versnapering in de avonduren, zoals een bittergarnituur en een zoutje Gratis parkeren op ons eigen terrein, uw auto is immers ook op vakantie Gratis entree zwembad in Polfermolen Gratis entree Holland Casino Gratis diverse auto- en fietsroutes Korting voor diverse attracties Gratis stadsmap met plattegrond en pocketgids met uitgebreide tips Fietsen en scooters en E-bikes te huur via de receptie 4 Geen boekingskosten Geen aanbetaling ■4 Geen toeslag 1-persoonskamer Kijk voor informatie, aankomstdata en meer Enjoyhotels op Alle fouten voorbehouden en exclusief eventuele toeristenbijdrage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11