Kleine zaken 77^0 Herdenking ramp krijgt Moluks tintje 'Compenseer Zeeland met tolvrije tunnel' 2 MARLEEN BLOMMAERT Column Hoe vroeg ik ook op sta en hoe laat ik ook ergens moet zijn, overal kom ik de laatste maanden hijgend net te laat aan. Ik ken de tips: gebruik de timer op het koffiezetapparaat, leg je kleding klaar, zet de wekker eerder, douche 's avonds. Maar ik had dat allemaal niet nodig, ik had mijn partner. Ik realiseer me nu hoezeer we één op elkaar afgestemd systeem waren geworden. Hij vroeg me 's avonds: 'Hoe laat moet je morgen in Mid delburg zijn?'. En 's ochtends als ik boven de krant hing, zei hij: 'Je moet nu echt gaan, Marleen!'. Hij bracht rust en orde in mijn och tend. Het is wonderlijk om te mer ken dat een verlies zoveel zaken verandert. Die grote impact die ver wacht je wel. Maar het zijn al die duizend kleine dingen die er het meest inhakken. dat ook zij haar vader in allerlei kleine dingen tegenkomt. Ze voelt het verdriet als ze in de winkel de yoghurt ziet die hij altijd voor haar kocht. De herinnering en daarmee het verdriet liggen steeds op de loer om je onverhoeds te besprin gen. Het zit in al die kleine dingen: in een boek, een pak melk, een paar schoenen, een vogel of een terloopse opmerking. ochtend is nu, vóór alle andere dingen: water voor de hond en de katten klaarzetten. Iets waar ik me nooit druk over maakte, dat ge beurde altijd 'vanzelf'. Ze hebben de eerste week vermoedelijk wel wat dorst gehad. Net als de plan ten. In die zin is het alsof ik op nieuw op 'eigen benen' leer staan. Zo heeft de kop koffie met een scheut melk die hij mij standaard op bed bracht, 's ochtends plaats gemaakt voor een modern koffie zetapparaat. Moeiteloos maakt het espresso's en cappuccino's. Hoe wel dat luxueuzer klinkt, voelt het niet zo. Wie nadenkt over grote gebaren voor zijn geliefde of zijn kinderen, zou ik adviseren eens na te denken over de kleine zaken. De verbinding zit veelal daarin. Bij voorbeeld in de kop koffie met een scheut melk die u 's ochtends voor hem of haar maakt. Het zijn al die duizend kleine dingen die er het meest inhakken DE STELLING Vandaag: Ik ben trots op Shirin van Anrooij Oneens Eens Toos Henk Paul Kusters FEBRUARI Jongen bedreigd met vuurwapen en beroofd Spookrijder met drank op gepakt BRESKENS Drie gewonden bij vechtpartij Symbolisch voor de onlosmakelijke band met de Zeeuwse bevolking en ter herinnering aan de hulp die de Ambonezen destijds hebben gele verd. Het is iets waar niet over wordt gesproken. ,,En waarom niet?" Wai- risal haalt zijn schouders op. ,,Mis- schien omdat andere mensen hel pen binnen onze gemeenschap zo vanzelfsprekend wordt gevonden. Waarom moet je het er dan over hebben, dat je dat hebt gedaan?" Peetvader Wairisal, predikant in Oost-Sou burg, stuitte zelf zes jaar geleden op deze geschiedenis. Zijn peetvader vertelde, kort voor zijn overlijden, over de inzet van voormalige KNIL- militairen die in 1951 naar Zeeland waren gekomen. ,,Ze mochten niks. Niet werken, voelden zich mede daardoor verschrikkelijk ontheemd en worstelden daar enorm mee. Daarom vind ik het zo mooi dat ze na het doorbreken van de dijken ge lijk zijn gaan helpen." Ook in materiële zin, haalde bur gemeester Gerard Rabelink aan in zijn toespraak tijdens de plechtig heid. Het loon dat werd uitbetaald voor de inzet op de dijken, werd af gestaan voor de getroffenen. ,,Toen ik het verhaal van mijn peetvader hoorde, is het bij mij gaan borrelen", verklaart Wiarisal de bijdrage van de Molukse ge meenschap aan de herdenking 67 jaar later. ,,Ik voelde dat het belang rijk was om er nu iets mee te doen en ook dit verhaal te blijven vertel len. En daarmee tegelijkertijd de andere kant van de Molukkers be lichten, dan het beeld rond die ka pingen in Drenthe." Evert Meijers, universitair hoofddo cent stedelijke en regionale ontwik keling aan de Technische Universi teit Delft, betoogde dat zaterdag in Trouw. Nu de marinierskazerne aan Vlissingen voorbij dreigt te gaan, moet Zeeland 'zich ter compensatie niet laten afschepen met een paar banen hier en daar'. Hét probleem van Zeeland is de bereikbaarheid, schrijft Meijers: lange treinreis, cruciale wegverbin dingen die eenbaans zijn, weinig investeringen van het Rijk. ,,Een verbetering van de verbindingen met de Randstad, Brabant en Vlaanderen brengt een veelvoud aan extra banen binnen bereik." Welkome oppepper Als 'grootste pijnpunt' noemt hij de tol voor de Westerscheldetunnel. Het Rijk zou de NV Westerschelde- tunnel moeten compenseren tot het bedrag dat nodig is voor onder houd, beheer en afbetaling. ,,Een maatregel die niet alleen de arbeids markt en economie van Zeeland een welkome oppepper geeft, maar ook een einde maakt aan het wijd verbreide ongenoegen over de als onrechtvaardig ervaren tolheffing." hoteldeal.nl/K02031 2 of 3 dagen Noord-Brabant in luxe 4*-kasteelhotel maandag 3 februari 2020 Eén van mijn dochters vertelde Mijn belangrijkste routine in de Reageer op pzc.nl Weekend: Nederland moet er alles aan doen om de Olympi sche Spelen bin nen te halen 1263 reacties WEL GOEIS &AT ZE ER OOIT VOOR HEBBEN GEKOZEN OM ER C>E KORTSTE MAANb VAN TE MAKEN, MIDDELBURG Een 17-jarige jongen uit Den Haag is in de nacht van zaterdag op zondag mishandeld, met een vuurwapen bedreigd en vervolgens beroofd op de Lange Delft in Middel burg. De jongen liep rond 04.00 uur over straat, toen hij door twee man nen werd benaderd. Een van hen trok een vuurwa pen, waarmee hij het slachtoffer bedreigde. De twee mannen dwongen het slachtoffer zijn bezit tingen af te staan. Het slachtoffer is daarna weggerend, de Kanaal- weg op. MIDDELBURG Een automobilist is in de nacht van vrijdag op za terdag aangehouden, omdat hij op de Schroe- weg tegen het verkeer in reed. Hij bleek onder in vloed van alcohol achter het stuur van een over volle auto - zeven passa giers - te zitten. De politie kreeg een mel ding van een asociaal rij dende bestuurder. Hij reed onder meer door rood. De auto kon bij de Torenweg worden ge stopt; de man reed bij de verkeerslichten tegen het verkeer in. De bestuurder kreeg een rijverbod, een proces verbaal en een bekeuring. Drie mannen zijn in de nacht van zaterdag op zondag rond 05.45 uur gewond geraakt bij een vechtpartij op de Wa- lendijk in Breskens. Een van hen is daarbij zwaargewond geraakt. Hij werd bewusteloos afgevoerd naar het zie kenhuis. De politie meldde gisteren dat de man buiten levensge vaar is, maar hij nog wel zwaargewond is. De vechtpartij was ont staan na onenigheid tussen twee groepen. Inmiddels hebben twee van de drie betrokkenen aangifte gedaan van mishandeling. Na 67 jaar werd zaterdag tijdens de herdenking van de waters noodramp toch weer een nieuwe voetnoot in die geschie denis bijgeschreven. Namens de Molukse gemeenschap in Zee land legde Ruland Wairisal een bloemenkrans bij het nationaal monument in Ouwerkerk. Marcel Modde Ouwerkerk Ruland Wairisal (l) en Paul Te- lussa leggen na mens de Molukse gemeenschap in Zeeland een bloemstuk bij het watersnoodmo nument. foto MARIEKE MANDEMAKER Kijk op de site bij /video Molukkers bij herdenking watersnoodramp Het kabinet moet Zeeland com penseren door te investeren in de bereikbaarheid van de pro vincie. Dat kan door ervoor te zorgen dat de Westerschelde- tunnel tolvrij wordt. Rolf Bosboom Vlissingen De Ruwenberg Hotel 1 of 2 nachten in de hotelvleugel van het kasteel 1 of 2 x ontbijtbuffet t.w.v. 16,00 p.p.p.d. V Gratis sport- en wellnessfaciliteiten^ V Overnacht in 14e-eeuws kasteel Tip! Bezoek Den Bosch of Tilburg hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur l 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2