De elfde keer EGBERT JAN Als zijn kinderen verhuisden, hielp Egbert Jan altijd. Ineens hoeft dat niet meer. daarop komt het loon van allebei. Daar van storten we maandelijks 150 euro op onze eigen rekeningen. Mike rookt van zijn 150 euro en ik geef het meestal uit aan spulletjes voor Lynn. Ik wil niet zien hoeveel hij uitgeeft aan roken en Mike wil niet zien hoeveel dingetjes ik koop.'' Mike: ,,We storten maandelijks 100 euro op Lynns rekening, voor later.'' Franka: ,,De meeste spullen voor Lynn en voor de inrichting bestellen we online. We kopen nooit tweedehands. Mike en Lynn lopen in merkkleding. En mama loopt de koopjes af.'' Mike: ,,Ik geef minimaal 2000 euro per jaar uit aan kleding. Franka misschien maar 200." Franka: ,,Ik vind het prima dat jij merkkleding koopt, we kunnen het ons permitteren.'' Mike: ,,We hebben ook een spaarreke ning, we sparen onder meer om op nieuw naar Amerika te gaan.'' Franka: ,,New York en Las Vegas heb ben we al gezien. Geweldig! Je wilt niet weten wat je dan uitgeeft, we hebben daar zoveel geshopt.'' Mike: ,,Toen we de bonnetjes nog eens bekeken, schrokken we wel. We hebben er voor 1000 euro gekocht. Aan gokken waren we ook nog 500 euro kwijt.'' Franka: ,,Wat heeft die week Las Vegas ons gekost? 3000 euro?'' Mike: ,,Ik denk wel 4500 euro.'' Franka: „Boodschappen bestellen we meestal online, bij Albert Heijn. We bestellen elke maand ongeveer het zelfde.'' Mike: ,,We zijn in totaal 400 euro per maand aan boodschappen kwijt. We kopen veel vlees.'' Franka: „Vlees is Mikes specialiteit als kok.'' Mike: ,,We hebben allebei een auto. Die van mij hebben we in augustus gekocht en kostte 2750 euro.'' Franka: ,,De mijne is ouder.'' Mike: ,,Ik rijd maandelijks 2000 kilo meter.'' Franka: ,,Het is twintig kilometer naar mijn werk, dus ik heb een auto nodig. Ook omdat ik nachtdiensten draai. En ik ben niet dol op fietsen.'' Negen maal had ik mijn twee kinderen al helpen verhui zen. Busje huren, laden, rijden, lossen. Ook omwille van de borstklopperij natuurlijk: kijk mij eens met die spullen sjouwen, trappen op en af, en dat zonder enig eigenbelang. Zo ontwikkelde zich bij mij, gedurende die negen transacties, het idee dat ik er gewoon bij hoorde te zijn. Ze barstten van de vrienden, die twee, maar waar waren die als er gesjouwd moest worden? Dat deed ik als 60-plus- ser dan wel. Ook de tiende keer zou deze taaie geweldenaar de ziel zijn van het project. wat moeite met tillen en trap lopen, last van de knieën, snel buiten adem. Ongemerkt liet ik het merendeel over aan mijn zoon en de vader van zijn vrien din - aan wie ik trouwens zag dat ook hij een zeker gewicht ontleende aan zijn taak. Toen kwam de elfde keer, twee maanden geleden. ,,Nee'', zei m'n dochter. ,,Dan loop jij te zuchten en te steunen. Die knie, dat zit niet goed. Je rug." ,,Ik kan rijden.'' ,,Dat doet mama, die vroeg daar specifiek om. Misschien kan jij, eh Zwijgen. ,,...mijn kleren naar de kringloopwinkel brengen, vijf vuilniszakken.'' moet jij eens goed luisteren Vriend Jonas, gescheiden, raast door over zijn dochter, 32 jaar. Hij heeft haar 'eens goed de waarheid gezegd', zes maanden geleden, en sindsdien is het con tact verbroken. ,,Zelfingenomen dat ze is, en eisen stellen! Eisen stellen! Als het om mij gaat is ze alleen op geld uit'', zegt hij, de blik vertroe beld. Ook als het nest leeg is, gaat voor ouders het leren door - ten minste, als het goed is. Ben je uit elkaar, dan ligt het allemaal nog iets gevoeliger. Wat had ik de ziekte in: 'buiten gesloten', die elfde keer. Moest ik er iets van zeggen? Maar, bedacht ik, die tien keer dat de moeder vanaf de zijlijn toekeek dan? Haar had ik daarover niet gehoord. Heel wat waardiger dan waarop ik nu liep te broeien. En zo zei ik niets. Gelukkig maar. Bijna had ik de eigen benepen verongelijktheid boven het belang van het volwas sen kind gesteld. Fouter kan bijna niet. Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@dpgmedia.nl ,,Ik zeg tegen haar: nu Egbert Jan Riethof (65) is journalist. Hij heeft een dochter (27) en een zoon (25). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. Dat gebeurde ook. Wel had ik ZATERDAG 1 FEBRUARI 2020 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 95