O Snelle winst in de badkamer Klusvrouw Hieke Grootendorst 11 N-TtSCHE Zo vind je op de landenpagina van Zweden onder het kopje 'woon- en leefomstandigheden' dat veel gemeentes een eigen makelaarservice hebben met betaalbare koop- en huurhuizen - toch handig om te weten. Toelatingstest Voor de Europese Unie geldt vrij verkeer van werknemers: je kunt als Nederlander juridisch gezien zonder problemen aan de slag in Frankrijk, Spanje of Italië. Buiten de EU ligt dat anders, weet Hiltemann. ,,Je kunt je daar niet zomaar vestigen; je moet een test doen voordat je een visum krijgt en de selectie-eisen zijn hoog. Zo maak je in Australië weinig kans als je ouder bent dan 45 jaar. En als je niet kunt aantonen dat je Engels goed genoeg is, scoor je ook minder pun ten.'' Voor begeleiding van die tests en het aanvragen van visa, kun je terecht bij Nederlandse bedrijven als Visa4you of VisaVersa. Andere zaken waar je op moet let ten: schrijf je op tijd uit bij de Belas tingdienst, kijk of je een overbrug gingsverzekering moet afsluiten voor je ziektekosten, denk aan het korten van de AOW in de tijd dat je in het buitenland zit en kijk of je beroep in het buitenland erkend wordt. „Kortom: maak je klaar voor een kleine bureaucratische operatie'', zegt Hiltemann lachend. Sociale contacten Hoe leg je contact? Nico Visser uit Zweden zegt dat je ter plekke bereid moet zijn om zelf de eerste stap te zetten. „Zweden zijn sympathieke 10.000euro jaar voorbereiding, mensen, maar een stuk introverter dan wij.'' Zelf heeft hij dat voortva rend aangepakt; hij zit bij de visclub, in het bestuur van het dorpshuis en nodigt met een clubje buitenlanders telkens een Zweed uit om de taal te leren. ,,Ik kan wel zeggen dat ik vrienden heb hier. Met wat mensen van ons buurtschap staan we aan het meer, met een zelfgestookt vuurtje en een biertje in de hand. Dan heb je de mooiste gesprekken.'' Nog een laatste tip van Hiltemann: zoek Nederlandse community's op in het land van emigratie, via sites of op Facebook. Die zijn vaak bereid te helpen. Nico en Mieke Visser kochten na een jaar in een caravan te hebben gewoond uiteindelijk ook een huis van Nederlanders. ,,Dat is toch het makkelijkst.'' DEEL 3 GEDULD Door een rugoperatie van zijn vrouw staat de emigratie niet op de korte termijn op de planning. ,,Maar ik hoop op de Emigratiebeurs toch een plannetje te kunnen maken voor overeen jaar of drie misschien?'' Weg met schimmel Lostrekken Schuin afsnijden Afplakken Gladstrijken KOKEN \©ete« Hieke Grootendorst geeft elke week klustips en een inkijkje in haar leven als klusvrouw. Vandaag: kitranden vervangen. GO ZATERDAG 1 FEBRUARI 2020 Emigratiedeskundige Paul Hiltemann. FOTO FRANKJANSEN GRAPHIC MARK REIJNTJENS EN THIJS UNGER alstublieft In Canada en de VS heb je een buffer nodig van minimaal Reken op een om alle vergun ningen en verze keringen te regelen. In 2019 waren Spanje, Italië, Frankrijk, Oostenrijk en Portugal de populairste bestemmingen voor Nederlandse emigranten. ,,Nou, het is niet zo een-twee-drie geregeld'', zegt Ron Gerritsen uit Utrecht na het lezen van alle tips in dit artikel. ,,Een huis, al je persoons gegevens - je moet goed beslagen ten ijs komen.'' De Internationale Emigratiebeurs is op 8 en 9 februari in de Expo Houten van 10.00 tot 17.00 uur. Tickets vanaf 12,50 euro. Ik kom vaak in huizen waar de badkamer in prima staat is, maar niet meer zo fraai oogt. De klant wil dan vaak een gloednieuwe badkamer, maar met een paar kleine ingrepen krijg ik in veel gevallen de huidige badkamer weer als nieuw. Boosdoeners zijn vaak de beschimmelde kitranden langs de tegels. Ik hoor regelmatig van klanten: 'Alle middeltjes heb ik gepro beerd, maar ik krijg die viezig heid gewoon niet weg!' Mijn antwoord is: 'Laat me eerst de kit eens vervangen en dan kijken we verder'. Kitranden aanpakken moet je zien als terugkerend onderhoud, om de paar jaar. Zo blijft je badkamer (of andere ruimte in huis) er fris uitzien en voorkom je bovendien lekkage. Snelle winst toch? Zit er schimmel in de kitranden? Dan is vervangen de enige oplossing. Alleen schoonmaken heeft geen zin. Gebruik voor een waterdichte afwerking in de badkamer altijd siliconenkit. Kies de juiste kleur, want in tegenstelling tot acrylaatkit is siliconenkit niet overschil- derbaar. Gebruik een breekmesje om oude kit te verwijderen. Houd het breekmesje plat op de ondergrond en haal het langzaam langs de kanten waar de kit vastzit, dan trek je die er zo uit. Maak de ondergrond daarna droog, stof- en vetvrij. Nu is het tijd om een kitspuit, een spuit met afwerkzeep (voor kitwerk), een kit- spatel en wat vellen keukenrol klaar te leggen. Snijd het mondje van de kitspuit schuin af, zodat je de kit netjes kunt aanbrengen (maak de opening niet te groot, dan gebruik je te veel kit). Aan het papier veeg je het gereedschap af. Let op: siliconenkit is moeilijk te verwij deren als die er eenmaal zit. Ben je onervaren? Plak dan de boven- en onderkant van de kitrand af met afplak- tape en kit kleine stukjes per keer. Spuit vervolgens ruim nat met de afwerkzeep. Dan afstrijken met een kitspatel en de tape direct verwijderen. Spuit afwerkzeep op je vinger en strijk de opstaande randjes voorzichtig voor een laatste keer glad. Blijf niet modelle ren; zodra de kit ook maar iets begint te drogen, kan het alleen nog maar mis lukken. ILLUSTRATIES TJITSKE SLUIS De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 83