Wat betekenen al die keur merken? 'Soms is de melk witgeel, dan weer zit er een blauwe zweem in of juist een tintje oranje of groen' 9 de melk lang houdbaar. Nederlanders zitten daartussenin met 11 procent.'' Ongepasteuriseerde melk is vanwege gezondheidsrisico's alleen bij de boer zelf verkrijgbaar. Nieuwe smaken In grotere supermarkten vind je melk van andere koeienrassen of melk die geselecteerd is op bepaalde smaak- eigenschappen. ,,Het geeft boeren meer mogelijkheden om een boter ham te verdienen'', aldus De Groot. Deze soorten smaken niet alleen anders, ze zijn ook vaak net even an ders van kleur. ,,Kijk maar eens goed. Soms is de melk witgeel, dan weer zit er een blauwe zweem in of juist een tintje oranje of groen.'' A2-melk A2-melk kan een uitkomst zijn voor mensen met een intolerantie voor het bèta-caseïne eiwit dat in melk zit (niet te verwarren met lactose-into- leratie). De caseïne, die bij sommige mensen tot klachten leidt, is afkom stig van koeien met het A1A2-gen. Sommige koeien hebben een ander gen, namelijk A2A2. Vooral bij oude koeienrassen zie je dit gen vaker. De Groot is voorzichtig met conclusies over A2-melk: ,,Het wetenschappelijk bewijs is wat mij betreft nog niet overtuigend genoeg." Lactosevrije melk Aan deze melk is een enzym toege voegd dat de lactose afbreekt. ,,Het heet ook wel 'melkdrank'. Hij ruikt naar toffees, heel zoet.'' ElkeMelk en Mijn Melk ,,Bij ElkeMelk en Mijn Melk krijg je melk van één koe in het pak. Een heel leuke ontwikkeling.'' ElkeMelk geeft een koe haar eigen productielijn, binnen vijftien minuten na het melken zit de witte vloeistof in de fles. Op die fles staan de naam van de koe en de voedingswaarden van de inhoud. Beter Leven Baristamelk Baristamelk, is dat hetzelfde als kof fiemelk? Niet echt. De Groot: ,,Melk van sommige koeien, zoals die van het jerseyras, heeft van nature een hoog vet- en eiwitgehalte en is daar mee heel geschikt om op te schui men voor op een cappuccino. Ideaal voor barista's en koffiebarren.'' Mijn Melk bottelt de melk in 'fami lies', bijvoorbeeld melk van Cootje 1 t/m 135. Deze koeien zijn daadwerke lijk bloedverwanten van elkaar. De twee pakken die voor dit artikel zijn aangeschaft, komen van Elkje 4 en Bleske 29. De melk van Elkje 4 heeft meer lactose, die smaakt daardoor wat zoeter. De Groot: ,,Op het etiket staat wanneer de koe gemolken is. In de meeste bedrijven 'mogen' koeien drie keer per dag naar de melkrobot. Ze gaan daarheen omdat ze gemol ken willen worden, maar ook omdat ze dan wat lekkers krijgen, brokken krachtvoer.'' De verpakking De verpakking heeft invloed op de smaak, weet De Groot. ,,Een glazen fles is het meest smaakneutraal, kar tonnen verpakkingen hebben ook weinig invloed op de smaak. Maar zit melk in een fles van hard plastic, dan is dat merkbaar. Ik proef het gelijk, en vind het niet lekker.'' Melk in jerry- can-achtige kannen van zacht plastic vindt hij het viest. Verpakkingen van nieuwe melk- soorten zijn soms net iets kleiner, merkt De Groot. ,,Dat is slimme marketing. Deze pakken zijn even duur als een literpak, maar bevatten minder melk, bijvoorbeeld 0,8 liter. Dat staat weliswaar keurig op de verpakking, maar je kijkt er makke lijk overheen.'' GO ZATERDAG 1 FEBRUARI 2020 Echte BOERDERIJ k x.ZUIVEL Dit logo is herkenbaar aan het blaadje met de Europese sterretjes op een groene achtergrond, ECO Het is een Europees keurmerk voor biologische producten en de opvolger van het oude Nederlandse ECHTE BOERDERIJZUIVEL Deze melk is verpakt op de boerderij zelf. ,,Dat geeft een ambachtelijk gevoel.'' PLANETPROOF EKO-logo. BIOLOGISCH Hiervoor moet de koe minstens 180 dagen van acht of twaalf uur (afhankelijk van het keurmerk) buiten lopen. Ook moet de koe in de wei eten, zo wordt minder krachtvoer gebruikt. Bas de Groot: ,,De lekkerste melk die ik dronk, was biolo gisch. De slechtste ook. Die laatste boer voerde zijn koeien bij met aardappels. Zet meel hoort wat mij betreft niet in een koe.'' Een keurmerk van Stich ting Milieukeur. Staat voor duurzamere land- en tuin bouw. FrieslandCampina werkt hiermee. De kleine let tertjes in het logo zeggen On the way to PlanetProof. Zoiets als: 'we zijn er nog niet, maar het is een begin'. DEMETER Een keurmerk voor biolo- gisch-dynamische voeding die koeien krijgen, gebaseerd op de antroposofische principes van Rudolf Steiner. De eisen zijn strenger dan Eco, zo mogen koeien niet worden onthoornd. Demeter-producten zijn te koop bij natuurvoedings winkels en Ekoplaza. ,,De beste melk in prijs-kwaliteitverhouding.'' Opgesteld in samen werking met de Dieren bescherming, wordt ook voor vlees gebruikt. Hoe meer sterren, hoe beter de leefomstandigheden van de dieren. BETER LEVEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 81