iedereen de beurs op kan Mogelijk subsidie voor vervangen loden leidingen Slimme deurbelapp schendt privacy Premies autoverzekering terloops verhoogd Coronavirus niet in foe yong hai en postpakketjes 3 'Ga alleen beleggen met geld datje over hebt. En koop niet te veel in één keer' STAP 5 Doe je eerste belegging Nu kun je beginnen met je eer ste belegging. Willemse: ,,Het is belangrijk om voorzichtig te beginnen met een voor jou klein bedrag.'' Dat kan voor ie dereen anders zijn. ,,Wat mij betreft is er geen ondergrens. Het gaat erom dat het een bedrag is dat je over hebt, dat je niet mist als het er niet is.'' Verder is het volgens de beleg gingsexpert belangrijk om te spreiden. ,,Niet te veel in één keer kopen, maar afwachten en langzaam opbouwen.'' STAP 3 STAP 1 Maak een plan voor De Rest Van Je Leven Om te beginnen is het belangrijk jouw persoonlijke financiële situatie en doelen in kaart te brengen. Want zonder plan kom je nergens, ook niet bij succesvol beleggen. Maak dus een financi eel overzicht. STAP 2 Verdeel je geld over verschillende doelen Als je eenmaal dit overzicht hebt, kun je uitzoeken welk deel je gaat sparen en welk deel je gaat beleggen. ,,Wat mij betreft, kun je het best sparen en beleg gen tegelijk'', zegt Willemse. ,,Er zit een risico aan beleggen, maar bij sparen is de rente zo laag dat je zeker bent dat je er niets op verdient.'' Zelf wil Willemse graag een pensioen veiligstellen en geld opzij zetten om eventueel een kapotte cv-ketel of auto te kun nen laten repareren. ,,Voor dat laatste is spaargeld bedoeld. Het is geld dat je zo kunt opnemen als je het nodig hebt. Spaargeld is voor nood. Beleggingsgeld is voor de lange termijn, zoals een pensioen.'' Kies je vorm Willemse onderscheidt twee vormen van beleggen. ,,De mak kelijkste manier is een ETF ko pen.'' Een ETF (exchange traded fund), ook wel indextracker ge noemd, is een beleggingsfonds dat een bepaalde (beurs)index volgt en zo in alle bedrijven investeert die in die index voor komen. Er zijn tal van soorten waaruit je kunt kiezen, van een ETF die de Amsterdamse beurs (AEX) volgt tot ETF's die alleen in één specifieke bedrijfsector of grondstof investeren. Of al leen in bedrijven met vrouwen in topfuncties. ,,Heb je eenmaal een ETF gekozen, dan heb je er bijna geen omkijken meer naar. Je hoeft dan enkel nog maande lijks geld over te maken om je investering te verhogen.'' De andere optie is zelf speci fieke bedrijven uit te kiezen waarin je wilt investeren. ,,Als je voor deze optie gaat, is het wel belangrijk dat je het bedrijf een beetje leuk vindt. Ik heb bij voorbeeld aandelen in Netflix, want dat vind ik een interessant bedrijf. Ik denk na over vragen als: vind ik de content goed die ze maken? Denk ik dat het aan bod in series en films beter is dan het nieuwe Disney+?'' STAP 4 Open een beleggingsrekening Heb je eenmaal de vorm geko zen, dan is het tijd om een beleg gingsrekening te openen. Daar maak je vervolgens geld naar over waarmee je aan- en verko pen kunt doen. Je kunt ervoor kiezen zelf een rekening te ope nen bij een bank of een broker. Een broker is een instelling of persoon die voor anderen han delt of handelingen uitvoert op de beurs. OPROEP 1 ^Hn STAP 6 Houd een dagboek bij Bij het kopen van individuele aandelen raadt Willemse aan een beleggingsdagboek bij te houden. ,,Daarin kun je op schrijven waarom je hebt beslo ten een aandeel te kopen, dan wel te verkopen. Zo kun je achteraf nog je denkstappen nagaan.'' STAP 7 Onderhoud je portefeuille Eenmaal begonnen is het een kwestie van je portfeuille bij houden. Maar je hoeft echt niet elke dag naar koersen en percen tages te kijken. „Sterker nog: het is beter als je er niet zo veel naar kijkt. Anders maak je jezelf gek, omdat je denkt dat je steeds een nieuwe beslissing moet nemen. Je kijkt toch ook niet elke dag naar je spaarrekening?'' Trouwe aandeel houders Mocht u bereid zijn daar iets over te vertellen, kunt u mailen naar zo@dpgmedia.nl of bellen met 010-4067415. Handig om te weten Wil je niet weten Noodzakelijk om te weten Leuk om te weten GO ZATERDAG 1 FEBRUARI 2020 Voor een volgend artikel over beleggen zouden wij graag in contact komen met mensen die al vele jaren aan delen in een van de grote Neder landse bedrijven bezitten en elk jaar trouw de algemene verga dering van aan deelhouders be zoeken. Goed nieuws voor mensen die twijfelen aan hun waterleiding: de organisatie Techniek Nederland werkt aan een plan om subsidie te laten verstrekken aan huisei genaren die hun loden leidingen willen vervangen. Die zijn namelijk slecht voor de gezondheid. De makers van de slimme deurbel Ring hebben in de bijbehorende app trackers geplaatst, die gege vens ophalen die worden doorver kocht aan adverteerders. Met die (persoons)gegevens weten marke tingbureaus veel over de Ring-ge- bruikers en kunnen ze hen gericht advertenties aanbieden. Nederlanders die zich zorgen maken om het Corona-virus hoeven nog niet te panikeren. Volgens het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM) is het uitgesloten dat het virus zich in een bestelling van Chinese postor derbedrijven als alibaba en miniinthebox nes telt. Ook kunnen we gewoon babi pangang en foe yong hai bij de afhaalchinees blijven halen. Bijna de helft van de autobezitters kreeg het afgelopen jaar een hogere premie voorge schoteld door zijn autoverzekeraar, heeft de Consumentenbond becijferd. In de meeste ge vallen bleef de premiestijging beperkt tot 10 procent, maar in ruim 7 procent van de geval len was er sprake van een forsere verhoging van meer tussen de 20 en 50 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 75