Kracht van de zee getemd De zeespiegel stijgt, dus kustverdediging is hot. Hogere dijken zijn niet de oplossing. Laat het zandstrand het werk doen, is het idee. Want zand is een perfecte buffer. 'We bouwen mét de natuur, in plaats van ertegen' 22 maatverandering en de stijgende zeespiegel kan het zijn dat we dit in de toekomst vaker moeten gaan doen of dat we meer zand moeten gaan plaatsen'', zegt De Schipper. Dat laatste roept de nodige vra gen op, want wat gebeurt er met de kust als we straks vier keer zo veel zand moeten opspuiten? Hoe gaat dat zand zich dan versprei den? Wat zijn de ecologische effec ten? Is het van invloed op zeestro mingen? En bestaat de kans dat zwemmen onveiliger wordt? De Schipper en collega's zijn druk be zig met het vinden van de ant woorden. Zandmotor Daarvoor kijken ze vooral naar de Zandmotor, een opgespoten schiereiland van 128 hectare voor de kust van Ter Heijde, ten zuiden van Den Haag. In 2011 stortte Rijkswaterstaat hier 21,5 miljoen kubieke meter zand, waardoor een haakvormige zandplaat ontstond. Het is de bedoeling dat wind en zee in de loop van twintig jaar het zand geleidelijk verspreidt en zo de kust verstrekt. „Een innovatief idee'', zegt De Schipper. „We bou wen op die manier met de natuur in plaats van ertegen.'' Volgens de kustwaterbouwkun- dige gaat de zandverplaatsing als voorspeld. „Het zand beweegt langzaam naar de zijkanten van de Zandmotor en verspreidt zich van daaruit over de kustlijn. Als je bij voorbeeld bij Kijkduin kijkt, zie je dat daar een flinke plak zand te rechtgekomen is. Kijkduin wordt nu veilig gehouden door zand dat afkomstig is uit de Zandmotor.'' Nadelen zijn er ook. Zo onder vindt het water- en bodemleven hinder van de werkzaamheden die komen kijken bij het baggeren en opspuiten van enorme hoeveelhe den zand. Daartegenover staan en het bewegende zand nauwkeu rig in beeld kunnen worden ge bracht. Die metingen moeten hel pen bij het ontwikkelen van een model waarmee de bewegingen van het zand voorspeld kunnen worden. En dat is belangrijk, want op veel plekken in Nederland staat het strand onder druk. Door de huidige klimaatverandering stijgt de zeespiegel en verliest het strand terrein. Deze kwetsbaarheid wordt vergroot doordat de natuur lijke aanvoer van zand afneemt. Het zand op onze stranden wordt aangevoerd vanuit de bergen via rivieren die uitmonden in zee. „Maar door grootschalige rivier projecten zoals waterkrachtcen trales komt er minder zand bij de kust terecht'', vertelt De Schipper. Sinds de jaren 90 voegt Rijkswa terstaat actief zand aan de kust toe. Jaarlijks wordt de kust met 12 mil joen kubieke meter zand verstrekt. Voor deze zogeheten zandsupple- ties wordt zand gebruikt dat een paar kilometer uit de kust door baggerschepen met een stofzui- gerarm van de zeebodem is gezo gen. Het opgezogen zand wordt op het strand gespoten zodat dat bre der en hoger wordt. Een andere methode is dat het zand vlak voor de kust wordt gestort zodat een zandbank ontstaat die de golven breekt. Door stroming en wind beweegt het zand vervolgens lang zaam richting de kust, zodat deze aangroeit en minder afslaat. Dat toevoegen van zand gebeurt op sommige plekken eens in de vier jaar. „Door de huidige kli- ij kustbescher- ming denken de meesten van ons aan duinen en dijken, de zachte en harde zeewe ringen die ons land beschermen tegen hoogwa ter. Maar een minstens zo'n be langrijke rol is weggelegd voor het strand, of beter gezegd zand. „Zonder zandstrand zouden dui nen en dijken door de golfkracht worden afgebroken'', zegt Matt- hieu De Schipper, kustwater- bouwkundige aan de TU Delft. Zandstranden werken als buffer. Ze remmen de kracht van de gol ven af, waardoor de achterlig gende duinen minder sterke golf- klappen incasseren. Hoe breder en hoger het strand, hoe beter de dui- nen en daarmee het achterland be schermd zijn. „Heb je geen strand, dan verliezen de golven hun kracht op de voorkant van duin, waardoor die zand verliest en ver zwakt'', aldus De Schipper. De Belg onderzoekt samen met zijn team hoe onze stranden ver anderen. Door wind, getij en stro ming is het zand constant in be weging. Dat doet hij onder meer met een waterscooter vol meetap paratuur, waarmee de kustbodem ZATERDAG 1 FEBRUARI 2020 GO 5 jaar KAJ VAN ARKEL Bij de Zandmotor is een kitesurfwalhalla ontstaan. foto westbeach Zand- den motor HAAG Bij de aanleg van de Zandmotor is een naar het noorden gebogen haak gevormd. Het zand schuift vooral noord waarts richting Kijkduin en Den Haag langs de Noordzeekust.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 70