wanhopigen te stoppen Ik heb geleefd Ko is niet kerkelijk, maar hij heeft wel het gevoel dat er iemand over hem waakt 'Ik wil dat mensen weten dat herstel mogelijk is, met hard werken' Of ik nog naar Verweggistan ren ze nooit maar moet? Dat had ze graag achter het ik normaal ook niks tevreden'', niet gedaan.' zegt zij. 21 voorafgegaan. Het idee stamt al uit de jaren 50, het groene licht kwam pas in 2014. Tegenstanders vonden het te duur, te lelijk of meenden dat het geen zin had - zelfmoorde naars zouden wel ergens anders naartoe gaan. Maar dat is een mis vatting, waarschuwen de voor vechters. Zelfdoding is vaak een impulsieve beslissing. ,,Als een poging niet fataal af loopt, heeft diegene een kans van 90 procent om later met te overlij den door zelfdoding'', benadrukt Muller, die verwijst naar studies van onder meer universiteit Har vard. Iemand is niet suïcidaal voor altijd, benadrukt hij. ,,Je künt voorbij die acute crisis komen.'' Daarom, zegt hij, is het vooral zaak de toegang tot dodelijke middelen te beperken. ,,Geen brug in deze omgeving is zo makkelijk toegan kelijk als deze. Er is een parkeer plaats bij. En er hangen zelfs bord jes die aangeven hoever het nog lopen is.'' Muller wijst op de maatregelen die eerder zijn genomen om zelf dodingen te voorkomen. Het valt niet zo op, als je hier als toerist komt. Je ziet de imposante brug- constructie, de torens die je kent van posters en films, het uitzicht over de heuvels rond de baai, in de verte het beroemde gevangenisei land Alcatraz dat door de mist heen schemert. Je ziet misschien niet dat op de pilaren gele alarm kastjes hangen, en bordjes met een noodnummer dat 24 uur per dag bereikbaar is. ,,Er is hoop'', staat erbij. ,,De gevolgen van een sprong van deze brug zijn fataal en tra gisch." De VS is zich bewust van het probleem, omdat heel vaak gezin nen getroffen worden. Suïcide staat in de top 10 van meest voor komende doodsoorzaken in de VS. De levensverwachting daalt daar zelfs, tot schrik van gezondheids wetenschappers. Dat komt door een verslavingsepidemie en ge zondheidsproblemen die voortko men uit overgewicht, maar ook door het hoge aantal zelfmoorden onder jonge mensen. Muller: ,,Het is verbazingwekkend hoeveel mensen dit treft. Ook een klein zoon van een lid van het brugbe- stuur bleek zelfmoord te hebben gepleegd op de brug.'' Makkelijk is het nog steeds niet, om een hangbrug uit de jaren 30 suïcideproof te maken. Op het voetpad aan de oostkant van de brug wijst Muller op een stuk kip pengaas dat boven de eerste me ters reling uitsteekt. Het is ooit op gehangen bij werkzaamheden en nooit meer weggehaald. Het werkt - je kunt hier niet meer springen. ,,Maar het is zo lelijk, zoiets kun je niet zomaar overal installeren. In tussen zijn de bouwtekeningen uit de vorige eeuw zoek en de con structie moet windbestendig blij ven. Dus werd alles opnieuw ge meten en uitgebreid getest in een windtunnel. De brugconstructie wordt aangepast om hem in het juiste evenwicht te houden. Het is het waard, vindt Hines. ,,Dit wordt bekostigd uit potjes voor transport en verkeer. Geen geld dat aan psychiatrie besteed kan worden. Het kan naar repara tie van het wegdek gaan of naar het redden van mensenlevens.'' Hines leeft nog steeds met een bipolaire stoornis en depressies, en heeft er nu rugpijn bij gekregen - de metalen platen waarmee zijn rug is gerepareerd zitten hem soms dwars. ,,Ik klaag niet, ik ben blij dat ik mag bestaan.'' Hij is zelfs een veelgevraagd spreker gewor den, met een stichting en een ei gen documentaire. ,,Het is een cadeau dat ik hier ben en dit allemaal kan ervaren na de dag dat ik had moeten sterven, 25 september 2000'', zegt hij. ,,Ik wil dat mensen weten dat herstel mogelijk is, met hard werken. Mijn vader zei altijd: zonder hard wer ken is niets goeds tot stand geko men. Het is een kwestie van de strijd aangaan, de ontberingen doorstaan en aan de slag gaan.'' Annemarie Haverkamp praat met mensen over hun leven en het einde dat nadert. Ko van Krieken staat op, eet een bo terham, gaat weer op bed liggen, kijkt tv. Zo zien zijn dagen eruit sinds hij niet meer naar zijn werk kan. Eentonig. Zijn baan was alles, zegt de lange man van 62. Ritme, regelmaat, contact met collega's. ,,Het was mijn uitlaatklep.'' Als calculator in de bouw berekende hij de kosten van nieuwe gebouwen. Daarvoor deed hij werk waar hij 'vieze handjes' van kreeg: timmeren. Maar op kantoor vond hij het comfortabeler. Nu zit hij dus thuis in Heerewaarden, in het mooie Land van Maas en Waal. Hoe lang al? Sinds hij bloed begon te hoesten, zo'n ne gen maanden geleden. Ko laat het gebakje dat zijn vrouw Loesjean zojuist voor hem op tafel heeft gezet, onaan geroerd. Hij is te druk met praten. Voor het huis loopt een weg langs, of ik die zie? Hij wijst door het raam. ,,Ik kan de straat niet eens meer op en neer lopen. Hierachter loopt de Maas, vlakbij! Maar dat haal ik al helemaal niet.'' Het moment dat hij thuis kwam te zitten, zat er al heel lang aan te komen, vertelt hij. Ko leeft al vijftien jaar met nierkanker. Het be gon met zwaar hoesten. ,,Als iemand die twee pakjes zware shag per dag rookt.'' Er werd een nier verwijderd, later kwamen er uitzaaiingen. Nu zit er een gezwel in zijn long. Vorig jaar kreeg hij zomaar een hartaan val in het ziekenhuis, net die ene keer dat zijn vrouw niet was meegegaan. ,,We gaan al-tijd samen!'' Werd ze opeens gebeld dat haar man op de operatietafel lag om gedotterd te wor den. Ko van Krieken ging achteruit. Zelf wilde hij dat eerst niet weten, zegt zijn vrouw. Was hij moe? Dan kwam dat doordat hij te lang had gelopen. Of een uur later naar bed was gegaan. Zij: ,,Hij wil er niet aan dat het de kanker is die groeit.'' Op de rode bank kijkt Ko voor zich uit. Dat is zo, zeggen zijn ogen. Later zal hij zeggen dat hij hangt aan het le ven. Toen die nier werd verwijderd, was dat geen ramp, hij had er immers twee. Maar het leven, daar heb je er maar één van. Zijn vrouw werkt gelukkig nog. Vier och tenden per week brengt zij brood rond voor een bakkerij. Ze is blij met de afleiding: ,,Ik ben heel druk, heb ook een eigen toneelver eniging.'' Ko maakte vroeger de decorstukken, dat lukt niet meer. Maar als het even kan, gaat hij nog mee. ,,Je snapt bijna niet dat zij overeind blijft'', zegt Ko. Zij haalt haar schouders op en zegt dat ze niet anders kan: ,,Ik zou gek worden. Zodra ik de deur uit ben, gaat er een knop om. Dan denk ik niet meer aan thuis. Deed ik dat wel, dan zou ik het brood verkeerd be zorgen. Soms vraagt iemand op mijn werk hoe het mijn man is en dan denk ik 'o ja...''' Ko is lusteloos de laatste tijd. Hij zou de schuur moeten opruimen. ,,Maar ik kan me er niet toe zetten. Straks misschien, als de zon weer gaat schijnen.'' Deze donkere da gen kijkt hij liever RTL 7 of Discovery Chan nel. ,,Ik ben het gelukkigst boven in mijn bedje.'' Het is zo'n contrast met hoe het de laatste jaren ging, vertelt hij. Hij werkte fulltime, kwam regelmatig in het dorp. Va- 1150 in de zomer zaten huis. ,,Ko is met De vraag of hij nog wereldreizen op zijn bucketlist heeft staan, wuift hij la chend weg. ,,Naar Verweggistan? De rimboe in omdat ik misschien over een half jaar dood ben? Dat had ik normaal ook niet ge daan.'' Belangrijker is dat hun zoon onlangs een appartement heeft gekocht. Ze konden daar financieel aan bijdragen. Ko moet slik ken als hij vertelt hoe mooi het was dat ze met z'n drieën bij de notaris zaten, dat hij dat nog mocht meemaken. Zijn zoon is afge studeerd en heeft een baan. ,,Die hebben we gelukkig heel goed weggezet.'' Hij hoopt dat de lente hem nieuwe ener gie geeft. Dat hij die snoeischaar weer op pakt en de tuin in duikt. Kerkelijk is hij niet, maar hij heeft wel het gevoel dat er iemand over hem waakt. ,,Soms praat ik in gedach ten met hem. Baat het niet, dan schaadt het niet. Het zal toch wel een beetje geholpen hebben, want ik zit hier nog steeds.'' Ko van Krieken is kort na het interview overle den, op zondag 26 januari. Omdat de fotograaf nog niet langs was geweest, is er een bestaand portret van Ko afgebeeld. GO ZATERDAG 1 FEBRUARI 2020 Worstelt u met zelfmoordgedach ten? Neem contact op met 113 Zelfmoordpreventie via 0900 0113 of 113.nl. FOTO KOEN VERHEIJDEN Wilt u ook uw verhaal vertellen in deze rubriek? annemarie@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 69