bron van het coronavirus 19 Mogelijk heeft iemand een besmette vleermuis op bij het officiële verhaal dat de Wuhan Huanan Groothandels Zeevruchtenmarkt de enige bron van het coronavirus was. Het al lereerste ziektegeval dateerde al van i december - drie weken voordat officieel alarm werd ge slagen - en had niets te maken met de markt die pas op 1 januari werd gesloten. Van de 41 volgende gevallen hadden er 29 wel een di recte band met de markt. Mogelijk heeft iemand van een besmette vleermuis gegeten of is een dier geconsumeerd dat was gebeten door zo'n besmette vleermuis. Vergrootglas De wereld volgt alles met de no dige scepsis. Vanwege de mon diale gezondheidsrisco's ligt de Chinese aanpak van de Wu Flu onder een vergrootglas. Vandaar ook die ongekende maatregelen om 30 miljoen mensen stadsar rest te geven. Misschien had de hele crisis voorkomen kunnen worden. Lokale bestuurders zou den hebben geaarzeld slecht nieuws naar buiten te brengen omdat Wuhan een voorbeeldstad is waar president Xi Jinping hoge verwachtingen van heeft. Men was weliswaar alerter dan bij de vorige epidemie, maar het blijft pijnlijk dat de eerste officiële be vestigingen van het coronavirus uit Japan en Thailand kwamen. In de Chinese sociale media klinkt dat het maar eens afgelo pen moet zijn met 'vismarkten' waar alle soorten wild voorhan den zijn. De Chinese hashtag 'steun het verbod van markten met wilde dieren' is inmiddels al zo'n 300 miljoen keer gedeeld. De hashtag 'Wilde dieren zijn de bron van het nieuwe coronavirus' is al een miljard keer verspreid. Toch zal de consumptie van wild moeilijk in te dammen zijn. Kenners leggen uit dat het nu eenmaal hoort bij de Chinese cul tuur. Er zit ook veel bijgeloof aan vast. Chinezen eten ook graag vleermuis omdat het Chinese woord voor vleermuis ('bianfu') voor een deel hetzelfde klinkt als 'fu' (vertaling: 'gezondheid'). Of wel: wie vleermuis eet blijft ge zond. Maar het omgekeerde lijkt nu het geval want vleermuizen zijn bij beide epidemieën hoofdver dachte. Ook wordt in China ver ondersteld dat het consumeren van wilde dieren per definitie ge zonder is dan van tamme dieren en worden er gunstige nevenef fecten aan toegeschreven, inclu sief een grotere potentie bij man nen. Dat soort kolder leidt tot ste vige uithalen naar mensen die dat soort bijgeloof verdedigen. 'Wild eten is prima zolang je ons maar behoedt en eraan denkt dat je je zelf direct daarna van kant maakt', aldus een reactie. bevers, stekelvarkens, vossen, marmotten, dassen, vleermuizen, ratten, herten, cavia's, slangen, ot ters, schubdieren, ezels, honden, dromedarissen, kamelen en loe- wak of koffierat (uit de familie van de civetkatten) in de aanbie ding. Met twee soorten is ten minste voorzichtigheid geboden. Volgens onderzoek liggen kame len zo goed als zeker aan de oor sprong van het Mers-virus dat acht jaar geleden in het hele Mid den-Oosten 250 mensen besmette en 93 dodelijke slachtoffers maakte. Ook de civetkat is ver dacht. Civetkatten zijn gewoon online te koop in China, voor on geveer 200 euro per dier. Dezelfde 'loewaks' die zeventien jaar gele den geleden dus als de overdra gers van het van vleermuizen af komstige dodelijke Sars-virus werden aangemerkt. ,,De markt van Wuhan had een reputatie omdat er ongewone soorten wer den verkocht. Dus niemand kijkt ervan op dat het virus van zo'n dier is gekomen'', zegt een leraar Engels die er in de buurt woont in Time Magazine. Vanwege de ge voeligheid wil hij anoniem blij ven. De Chinese autoriteiten heb ben al acht mensen gearresteerd wegens het verspreiden van nep- nieuws over de epidemie. Overigens zet een groep Chi nese wetenschappers in het laat ste nummer van het medische tijdschrift The Lancet vraagtekens land waar de president het be strijden van corruptie tot priori teit heeft verheven. Los van het coronavirus kampt China ook nog altijd met de gevolgen van de Afrikaanse varkenspest, de dier ziekte waardoor een slordige 400 miljoen dieren in grote haast moesten worden geslacht. Hoe dat precies is gebeurd en of al het besmette vlees daadwerkelijk is vernietigd is de vraag. Ondanks het gebrek aan varkensvlees zijn er alternatieven genoeg op de markt van Wuhan, waar 110 ver schillende soorten 'slachtvee' zijn geteld. Daar waren onder meer dige reacties op de Wu Flu-on- rust. Op sociale media lees je veel kritiek op slecht gecontroleerde markten zoals die van Wuhan. Ook zou de overheid onvol doende lering hebben getrokken uit wat er met Sars gebeurde. Naar verluidt vond op de markt van Huanan vorig jaar een controle plaats. Daar werden levende kik kers, slangen en egels gezien, maar alle verkopers hadden een vergunning. Van de meer curi euze aanbiedingen die op foto's in de sociale media de ronde doen, wordt geen melding gemaakt. Het is gevoelige materie in een GO ZATERDAG 1 FEBRUARI 2020 de hele wereld buikpijn De markt van Wuhan is hermetisch afgesloten. Ook hebben de autoriteiten de boel grondig ontsmet. FOTO REUTERS Ratten, zangvogels (boven) en versge- slachte kippen. FOTO'S GETTY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 67