beter. Daarbuiten was de boze wereld' Kom in ranscHcmn^cugiir Tbs voor sekteleider en vriendin 'Over sommige sektes moeten we ons echt zorgen maken' r i- tetpüBg •ssavsssz 17 Hannelore wordt eind 1994, ze is dan 17, door familie en een vasthoudende wijkagent be vrijd uit de sekte, die inmiddels de wijk heeft genomen naar Cyprus. Het duurt nog 2,5 jaar voor Vrieswijk samen met Aagje wordt opge pakt, in Engeland. Beiden worden mede dank zij een meerdere aangiftes, onder anderen van Hannelore, veroordeeld tot tbs met dwangver pleging, voor verkrachting en kindermis bruik. Het kostte haar bloed, zweet en tranen, af scheid nemen van het idee dat Vrieswijk als plaatsvervanger van God op aarde de dienst uitmaakte. ,,De mensen die me opvingen, durfden gewoon te zeggen: die man deugt van geen kant. En in de kerk zag ik hoe mensen heel anders met God en de Bijbel omgingen. Dan kom je in een proces: durf ik te denken dat hij misschien met de Profeet was? En van denken ga je naar hardop zeggen. Dan komt het besef: maar dan heb ik al die tijd voor niets op die manier geleefd. Langzaam word je kwaad. Eerst op jezelf, dan op je ouders, ten slotte op Vrieswijk. Oh, wat ben ik kwaad op hem geweest.'' Het onvoorstelbare: de sekte hield na de ver oordeling van Vrieswijk niet op te bestaan. Volgelingen bleven wachten tot de Profeet zou terugkomen. Dat gebeurde. De laatste ja ren van zijn leven woonde een oude, versleten Vrieswijk in Papendrecht, te midden van een steeds kleiner groepje volgelingen. Vorig jaar overleed hij. Drie vrouwelijke sekteleden ble ven verweesd achter. ,,Dat de sekte gewoon door is gegaan, heeft mij wel eens het gevoel gegeven: heb ik dan voor niks aangifte gedaan? De vrijheid die ik had gevonden, gunde ik de anderen ook.'' Toen ze hoorde dat Vrieswijk overleden Meisjes jarenlang verkracht 'in opdracht van de Heer' ïjc-feders klagen sekteleider aan Iekte0wegènsrS Vrieswijk (70) misbruik meisjes -roordeeld tot tbs rige was, at Hannelore lachend een taartje. In haar hoofd was hij allang geen profeet meer, maar een 'intens zielige man'. ,,Ik had heel sterk het gevoel: nu kan God over hem rechtspreken. Dat vond ik een prettig idee.'' Ze is gelukkig in haar woonplaats Hoogeveen, ondanks alles wat haar als kind is overkomen. ,,Ik heb een man, vier kinderen, eigenlijk een heel gewoon leven.'' Dat ze dat nog eens zou mogen zeggen. ,,Ik ben meestal lekker thuis met de kinderen. Ik probeer extra van ze te ge nieten. Er is me al zoveel normaal geluk ont nomen.'' Ze had jaren nodig om weer mee te kunnen draaien in onze maatschappij. ,,Je speelt con tinu een spel waarvan je de regels niet kent. Dat maakt heel onzeker, je gaat overal over na denken. Moet ik nu een hand geven of niet? Moet ik gedag zeggen?'' Na jaren accepteerde ze de gedachte dat het gewoon goed was wat ze deed. ,,Niemand is normaal. Een bevrij dende gedachte.'' Vrieswijk heeft ze al lang voor zijn dood al zijn wandaden vergeven. ,,Als ik boos of bitter zou blijven, zou hij altijd macht over me heb ben gehad. Dat geluk wilde ik hem niet gun nen. Ik besefte: als ik hem kan vergeven, geef ik mezelf ruimte om te leven.'' En zo geschiedde. Het kan dus, gelukkig worden na een totaal verknipte jeugd. Het is een van de redenen dat Hannelore graag wilde dat haar verhaal op papier kwam te staan. ,,Mijn boodschap is: er is hoop, wat je ook meemaakt. Hoeveel bagage je ook hebt, die bagage kun je kwijtraken. Je kunt weer een le ven opbouwen. Voor iedereen is de weg naar het geluk anders, en ik ben geen hulpverlener. Maar dit is mijn verhaal, en mijn weg. Ik hoop dat anderen daar iets aan hebben.'' WW BATEEXSBM&AIHBE20UARI 2020 Volgens het onlangs op geheven meldpunt Sek tesignaal neemt het aantal sekte-achtige groepen in Nederland toe. Er zouden op dit moment zelfs wel 150 'sekte-achtige' clubs bestaan met in totaal naar schatting tiendui zend volgelingen. Van een deel van die groe pen zijn er signalen dat er strafbare feiten wor den gepleegd als wit wassen, seksueel- en fi nancieel misbruik en ar- beidsuitbuiting of het onthouden van ade quate medische zorg. Door gebrek aan 'klok kenluiders' uit die groe pen krijgt justitie daar echter amper greep op. Van Dale omschrijft een sekte als 'een geeste lijke stroming die afwijkt van een grotere waaruit zij is voortgekomen'. Andere mogelijke ken merken zijn het hebben van een charismatische leider die komt met een nieuwe leer of openba ring, een grote afkeer van de buitenwereld, het uitdelen van straffen en seksueel misbruik. Gerrit Jan van D., de man die zijn kinderen samen met de Oosten rijker Josef B. vasthield in een boerderij in Rui- nerwold, was lang lid van de Moonsekte. An dere recente voorbeel den van sektes in Ne derland zijn Miracle of Lou de Palingboer. Love en River of Glory. Nederland is een ge wilde vestigingsplaats. De aanpak van dit soort groepen is hier minder streng dan in omlig gende landen als Duits land, België en Frank rijk. Zelden werd er in Nederland een sektelei der veroordeeld. Dat ge beurde alleen Sipke Vrieswijk en zijn metge zel Aagje Folkerts en - in de jaren 50 - Lou de Palingboer. Hij kreeg één dag cel nadat in 1955 een veertien maanden oud kind in zijn sekte zonder medi sche hulp overleed. „Over een aantal van die 150 groepen moet je je echt grote zorgen maken'', zegt voormalig coördinator van Sekte signaal Karin Krijnen. „Je kan nog zeggen: als een volwassene er voor kiest om in z'n blootje ri tuele dansen te doen, of gekke dingen eet, dan moet die dat maar zelf weten. Maar als ze hun kinderen erin mee trekken, heb je het over kindermishandeling." SekteSignaal heeft de afgelopen jaren meldin gen gehad, dat kinderen moesten toekijken naar seksueel getinte activi teiten van hun ouders en andere volwassen. Of over duiveluitdrijvin gen waar kinderen aan zijn onderworpen. „Zulke meldingen kwa men wel tien keer per jaar voorbij.'' SekteSig naal speelde alle ern stige meldingen door aan instanties als Veilig Thuis, de politie, de in spectie gezondheids zorg of de belasting. FOTO CARLO TER ELLEN Advocaat Hendriks kon weinig uitrich ten. Zijn cliënt gaf volmondig toe wat er was gebeurd. Niet omdat hij het zelf zo graag wilde. Alles was gebeurd in op dracht van God: ,,Ik ging als Profeet bij die meisjes binnen. Elk orgasme bracht me dichter bij God.'' ...JL-iU. De Dordtenaar Boven: demon stratie van leden van de sekte voor hun leider. Links: de kranten schreven volop over de veroor deling van Vrieswijk. FOTO FOTOLUX ZALTBOMMEL 'Gemeente Gods' onder Vrieswijk ontaard in 'harem op bevel van God' rr.u evangeusai RNHEM (ANP) Het gerechts- te Arnhem heeft gisteren de 70- e ex-sekteleider S. Vrieswijk en vriendin de 47-jarige A. Folk tot tbs met verple- min- •ikt In de zomer van 2013 werden Hannelore en Eduard de trotse ouders van nog een mooie dochter. Daarmee was het gezin compleet. Een man met blond haar en blauwe ogen en een groot gezin. Al haar dromen waren uitgekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 65