A NEW DAWN FOR BRITAIN pyS DAILY I EXPRESS 5 Small island Als er eind dit jaar geen akkoord ligt, krijgen we op 1 januari toch een no deal-brexit JANUARY 31,2020 BREXIT DAY SPECIAL ISSUE At 11pm our proud nation finally leaves the EU - stili a friend of Europe, but free and independent once more after 47 years. Now, on this momentous day, we salute... J*' -* droefenis, géén opluchting. De Brit ten zijn altijd belangrijke bondgeno ten van Nederland in de Europese Unie geweest. Eensgezind als het gaat om het belang van vrije handel, om zuinig omgaan met belastinggeld. Die verliezen we. En het is een heel belangrijke handelspartner. Elke dag gaan de vrachtwagens met komkom mers en tomaten uit het Westland naar de overkant." ,,Zeker niet. We gaan een heel inge wikkeld onderhandelingstraject in waarin we afspraken moeten maken over de toekomstige relatie tussen de EU en het Verenigd Koninkrijk. Nu begint het pas écht. Vandaag veran dert er nog niets voor mensen en on dernemers. Maar als er eind dit jaar geen akkoord ligt - de Britten hebben aangegeven hoe dan ook geen verlen ging meer te willen - dan krijgen we op 1 januari 2021 toch een no deal- brexit." ,,Het moeilijkste komt nog. De vorige keer was de inzet om de bestaande regelingen nog even te laten voortdu ren. Maar dat is makkelijker dan wat we nu moeten doen: nieuwe regels afspreken, over een heel breed scala aan onderwerpen: handel, veiligheid, financiën, defensie." De onderhandelingskracht, zegt Blok, zit hem in de eenheid van de 27 overgebleven EU-lidstaten. ,,We wil len in het belang van die markt eer lijke regels. We hebben in de EU vei ligheidseisen, bijvoorbeeld voor voedsel, chemische stoffen en speel goed. Die zorgen ervoor dat consu menten veilige producten kunnen kopen, ongeacht waar ze in de EU ge maakt worden. We willen dat de Britse producten straks nog steeds aan die eisen voldoen." ,,Als ik sommige Britse politici hoor, dan willen zij inderdaad de concur rentie aangaan op dat soort regels. Stel dat een goedkoop bestrijdings middel wel in het VK wordt toege staan maar niet in de EU, omdat het slecht is voor het milieu. Dan wil je ook niet dat de producten waarbij dat is gebruikt, bij ons op de markt ko men. Dat is niet om de Britten te pesten, maar omdat dat niet eerlijk is." ,,Nou, realistisch. Het is heel moeilijk en de tijd is heel krap. Daarom heb ben wij alles klaarstaan om in de cember - als dat nodig is - weer voor bereid te zijn op die no deal." ,,De rechten van Nederlanders die daar nu wonen, zijn onder het terug trekkingsakkoord gewaarborgd. Ik heb gehoord hoezeer die onzekerheid aan hen knaagde. Maar ook nS 1 ja nuari 2021 kun je verliefd worden op een Brit of er willen studeren. Wat er dan gebeurt, dat weten we niet. De grenzen zullen niet dichtgaan, maar het zal in elk geval niet makkelijker worden." ,,Ook onze buurlanden België, Dene marken, Frankrijk en Spanje hebben met visserij te maken. Dat zijn net als wij ook grote handelspartners voor het VK. Daar zit onze kracht: voor onze vissers zijn de Britse wateren van groot belang, andersom is de EU voor de Britse vissers de grote exportmarkt. Door samen te wer ken, kunnen we die onderhande- ling voeren. In ons eentje hebben we maar een markt van 17 miljoen con sumenten te bieden in ruil voor toe gang tot visgronden. Nu kunnen we een markt van 440 miljoen aanbie den. De enige rationele optie is dus dat we eruit komen." ,,Ik wil heel lang heel ambitieus zijn. Dat is ook in ons belang. Het perso nenverkeer tussen Nederland en het Verenigd Koninkrijk is heel intensief - dat geldt meer voor Nederland dan voor Slovenië, om dat voorbeeld maar weer te noemen. Maar dat geldt ook voor criminaliteitsbestrijding. En het liefst wil ik ook afspraken maken over hoe we omgaan met buiten lands beleid. We hebben nu EU- sancties tegen Rusland vanwege de annexatie van de Krim en we willen niet dat de Britten die schrappen. En andersom waren de Britten na de Russische zenuwgasaanval op oud inlichtingenofficier Skripal blij dat we met de EU maatregelen namen. Dat illustreert waarom het ook in hun belang is." ,,...waarom is het VK überhaupt weg gegaan? Nou, dat is ook wel de goede vraag." ,,Er zullen douanecontroles zijn. Maar we weten niet hoe intensief die zullen zijn." ,,Het is heel belangrijk dat mensen en bedrijven zich realiseren dat het ri sico nu groter is, omdat de onderhan delingen zo complex zijn. Dat is ook echt mijn boodschap - daarom heb ben we gisteren ook dat blauwe beest weer uitgerold - het wordt heel span nend. Hoe vervelend ook, de voorbe reiding op een no deal-brexit kan wel even de kast in, maar moet wel op de bovenste plank blijven liggen." zaterdag 1 februari 2020 GO iwwrsMÜyi WTflf THE EU! I Üinjipv wsiters h\h,i! iww lor Scoilanifs purls? SpvcFitl 12-iwüt review insldr The Lighthouse 'A dazzling portrait of a life ontherocks' m Hp» haljH, w ril leaw Bh H i»d ii till inmitwi moiIm the PH will herald i mi era of 'reiend aid chae ge' far Britain FftM5 Z 10 -A ;V i, I I I III haalt 'brexitbeest' van stal Is het gevaar voor een harde brexit nog niet geweken? Het brexitbeest kan nog niet in de mottenballen? Daar willen de Britten juist van af, van al die regels. Uw ambtenaren zien die onderhan delingen somber in. U ook? Wat gebeurt er dan, bijvoorbeeld voor Nederlanders in het Verenigd Koninkrijk? Zal het nu moeilijker zijn om eens gezind te blijven? Voor Nederland zijn afspraken over visserij belang rijk, maar dat zal pakweg Slovenië worst wezen. Minister Stef Blok: ,,Het is heel belangrijk dat mensen en bedrij ven zich realiseren dat het risico nu groter is, omdat de onderhan delingen zo complex zijn.'' FOTO PIM RAS Kijk op de site bij /video om te zien hoe Enge land afscheid neemt Heeft u bij de onderhandelingen over die nieuwe relatie een priori teitenlijstje? Dat klinkt ook een beetje als... Waar krijgen bedrijven sowieso na 1 januari 2021 mee te maken? Veel ondernemers zullen denken: Ach, de vorige keer werd er ook keer op keer uitgesteld. Het zal nu wel loslopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5