Blijven glimlachen Niels Harthoorn (21) heeft Het is net of het over iemand anders gaat als de dokter zegt: ,,Je hebt longkanker en we kunnen niets meer voor je betekenen." Maanden later zit Niels (21) op kamers in Hengelo en studeert hij technische bedrijfskunde aan de Universiteit Twente. Beter wordt hij niet, maar dankzij de medicijnen die zijn genmutatie remmen, lijken zijn longen voor nu weer gezond. hij, maar nu overal. Een oudere dame in het bed naast me vraagt heel voorzichtig aan me; 'zeg, bent u bewust kaal?'' Als ik haar uitleg dat dit door de chemo komt, zucht ze zachtjes. ,,O, ik dacht al. Mis schien horen jullie tot een sekte omdat die meneer daar ook kaal is.'' Ik probeer niet te hard in de lach te schieten en glimlach even naar haar. Triest genoeg is mijn stadsge noot inmiddels overleden. Net als de vrouw die later op de kamer komt. Vol plannen, een nieuwe liefde en net gestopt met werken. Ik lees haar overlijdensadvertentie drie weken later. Dan komen de tranen en denk ik 'ja, zo kan het ook aflopen'. Maar ik houd me voor; 'ik ben er nog. Niet denken aan hoe verder. Leef en probeer de mooie dingen te zien en te voelen'. Niet toegeven aan het gevoel 'laat maar, het hoeft van mij niet meer. Zo wil ik niet verder'. De dagen zijn langer dan ik aan kan. Na een paar uur is het op. Ik moet dus een knop omzetten. An ders houdt het inderdaad op. Ac cepteren dat het is zoals het is en kijken naar wat ik wél kan, levert me meer op dan daartegen te vechten. Daar oefen ik nu nog steeds op. Na de chemo volgt vrijwel direct de bestraling. Dagelijks bij het ZRTI in Vlissingen. Een raster werk van inktlijnen op m'n lijf geeft het te bestralen gebied aan. Een bizarre ervaring, je voelt niets en ziet ook niemand meer als je eenmaal in de juiste houding bent gelegd. De apparaten rondom je bewegen en je hoort een geluid als de straling 'komt'. Heel futuris tisch. Inmiddels ben ik klaar met be handelingen. Probeer weer werk uren op te bouwen. Maar wat ik niet had verwacht, is dat mijn lijf en hoofd redelijk 'stuk' zijn. 'Kom op joh', roep ik hele dagen 'laat je niet kennen'. Maar zo zit het niet in elkaar merk ik gaandeweg. Mijn 'oude ik' is er niet meer. Deels niet meer althans. En dat is hard. Pijn, een gebrek aan energie en concentratieproblemen blijven me parten spelen. Mijn handen en voeten gaan soms een andere weg dan ik wil door zenuw- schade veroorzaakt door de chemo. Van de trap lazeren om dat je even geen gevoel hebt in je voetzolen, doet op meerdere fronten pijn. Verdriet schuurt De weemoed steekt nog steeds regelmatig de kop op. Het stil verlangen naar hoe het was. Het verdrongen verdriet schuurt. Er hangt een enorme huilbuidon derwolk boven me, maar die barst niet los. Vaak biggelen slechts enkele tranen over mijn wangen, meestal op de meest on gelukkige momenten. Positief denken 'Kanker krijgen is een kwestie van pech hebben', houdt de on coloog me voor. 'Dit is niet je ei gen schuld' troost hij. Ik geloof ook niet in diëten om kanker te voorkomen en zeker niet om die te genezen. Gezond eten is altijd goed en bepaalde voedingsmid delen kunnen bijvoorbeeld de re actie op de chemo wat verzach ten. Maar ik heb geen kanker ge kregen omdat ik verkeerd gege ten of 'fout' geleefd heb. 'Of de chemo wel of niet aanslaat is ook een kwestie van geluk of pech hebben', houdt de oncoloog me voor. Ook daar heb je geen in vloed op. Positief denken zal on getwijfeld je herstel bevorderen of toch op zijn minst makkelijker maken. Dat geloof ik zeker, maar ik loop desondanks toch niet hele dagen te jubelen. Verdriet, onze kerheid en angst zijn er ook. Net als pijn. Ik probeer nu wel bewuster te leven, te genieten. Van mijn zoon. Van vrienden, die me zo ongelooflijk gesteund hebben. Dingen doen waar ik nooit tijd voor kon of wilde vrijmaken. Zo maar even een stukje fietsen. Yoga en daarna lekker koffieleu- ten. Of lekker lui op de bank ge nieten van de malle fratsen van mijn maffe kater Moose. En blijven glimlachen. Het hele gezin Hart- hoorn kijkt uit naar de vrijdagmiddag. Het is de dag dat moe der Annemieke en va der William hun studerende kin deren weer in de armen kunnen sluiten. Zowel Niels als zijn zusje Elise (18) heeft in september het nest verlaten, maar in het weekend komen ze graag terug naar Ove- zande. Aan de keukentafel gaat het dan over de gerechten die Niels zijn huisgenoten heeft voorge schoteld of over het bezoekje aan oma dat voor de volgende dag ge pland staat. Maar al snel merkt het gezin dat de treinreis van ruim vier uur er behoorlijk inhakt bij Niels. Hij ziet er niet ziek uit en zijn longen mogen er dan goed uitzien, van binnen moeten de kankerremmers wel keihard aan de bak. Medische molen Afgelopen zomer merkte Niels dat hij kortademig was. Bij de fysio therapeut, waar hij liep voor pro blemen met zijn knie, was hij bin nen vijf minuten al volledig bui ten adem. Hij dacht aan een koutje en bracht een bezoek aan de huis arts. Nog diezelfde dag werd hij opgenomen in het ziekenhuis en bleek er vier liter vocht achter zijn longen te zitten. De boosdoener? De zogenoemde ALK-mutatie die DAG XX MAAND 20XX WW VERVOLG VAN PAGINA 3 Van haar zoon kreeg Annema- rie een sweater omdat ze zich zelf vergeleek met G.I. Jane. Vlak voor de chemo liet Anne- marie haar vlechten afknippen voor de Stichting Haarwensen. Chemotherapie. Ik noem het zelf dikke vette pech WENDY DE JONG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52