Jan Vantoortelboom De Plofchinees t In het nieuws Pi Uit het nieuws Dazzle verzorgt een Dazzling Weekend 'Spannend? Nee, het was juist heel vet' DEZE WEEK IN Z. li 'Optredens dragen een boodschap over 'Dat dit echt gebeurde kon ik niet geloven' 2 Timmy was simpelweg bezig zich dood te eten. Timmy had heimwee. 4 NIELS HEEFT KANKER. VETTE PECH' 6 WATDOET ADRI FRANKE EIGENLIJK NIET? 10 PETERS ZENDER REDDE LEVENS eimwee is een van de gevoelens die mij dwingt tot het schrijven van romans. Op zich is dat geen aberrant gedrag, spiegel ik mezelf voor. Want mensen kunnen raar gedrag ver tonen door heimwee, zoals de Chinese stu dent die in de annalen van mijn geheugen voor eeuwig ge boekstaafd staat als De Plofchinees. Begin deze eeuw ontstond er aan de hogeschool waar ik doceer een handel in Chinese studenten, voornamelijk van wege het verdienmodel en onder het mom van internatio nalisering door een krimpende kweekvijver aan toekom stige klanten. Kleine keizertjes werden ze genoemd. Een minderheid was afkomstig van puissant rijke ouders, maar voor anderen was er een dorp nodig geweest om de reis- en studiekosten te betalen. Van prestatiedruk gesproken. Veel van die studenten hadden indrukwekkende gewennings- problemen. naar de Albert Heijn XL in Vlissingen trekken om er de rek ken nauwkeurig te inspecteren, want er moest gegeten wor den. Na twee uur talmen en rondneuzen vonden ze niks dat voor hen smakelijk en eet baar leek, dus gingen ze naar het wokrestaurant Mini Wok of De Lange Muur, een Chinees restaurant in de Visserstraat. Een andere groep Chinezen was tot de conclusie gekomen dat de catering van de hogeschool nog minder te bieden had dan de Albert Heijn XL en in hun ondernemingsdrift, op gestookt tot ongekende hoogten door heimwee naar huis en hun eigen eten, bouwden ze spontaan een fietskar om tot een mobiel voedselkraam, zoals er zo vele zijn in China. Daarna begonnen ze 'real food' te verkopen aan de hoofdin gang van de hogeschool. Het spreekt voor zich dat dit niet werd gewaardeerd door de managers en directeuren. Die zijn zelden gecharmeerd door spontaan ondernemer schap: 'zo doen we dat hier niet,' zeiden ze en het mo biele voedselkraam werd in een oogwenk gedegradeerd tot schroot. Door de hogeschool werden de Chinese studenten ge huisvest in gewone woon huizen met verscheidene ka mers. Maar algauw sleepten ze de matrassen naar de zelfde kamer, gooiden die op de grond en sliepen met z'n al len bij elkaar. Dat deed hen ongetwijfeld denken aan thuis. maar moeizaam. Dus gaven de docenten ze Engelse na men). Hij was een harde werker, een goede student die al tijd aanwezig was en zijn best deed. Hij had aansluiting ge vonden bij een groep andere Chinese studenten en op het eerste gezicht leek alles goed te gaan, al weet je dat nooit ze ker, want ook bij hun medestudenten zijn Chinezen opval lend terughoudend. Intieme ontboezemingen zijn niet aan de orde; schaamte en schande loeren om elke hoek. Maar na verloop van tijd viel het de docenten op dat Timmy steeds dikker werd. Elke week kwamen er kilo's bij. Hij werd zo corpulent dat de docenten voor zijn gezondheid vreesden. Bijgevolg maakte een betrokken docent een afspraak bij de huisarts. Na afloop van het consult kreeg hij te horen dat als het zo verder ging, Timmy zijn vaderland nooit meer terug zou zien. Hij was simpelweg bezig zich dood te eten. 'Timmy heeft heimwee,' zei de arts. De dag erna werden zijn ouders gebeld en werd hij op het vliegtuig naar huis ge zet. zich dood, de ander eet zich dood en nog een ander gaat er door schrijven. Volgend weekend staat de Middel burgse dansschool Dance Center Dazzle in de Stadsschouwburg voor het jaarlijkse Amazing Dazzling Weekend. Op zaterdag middag dansen zo'n zestig kinde ren van 4 tot en met 12 jaar het spannende sprookje Gras is groen... groen is gif..., waar kinderen in een bos vergiftigd worden door een boze heks. Daarna volgt een avond vol voorstellingen van dansers vanaf 13 jaar. Zij zullen ook op zondag optreden. Joke Provoost, lerares bij de dansschool, kijkt er erg naar uit. ,,De leden hebben zelf invloed gehad op het bedenken van de voorstellingen", zegt ze. ,,Zo laat een groep die net in de brugklas zit, zien hoe lastig het kan zijn om je plaats te vinden op een nieuwe school. Dat de jeugd openstaat om mee te denken en dat ze daarmee echt hun emotie durven laten zien, vind ik heel bij zonder", zegt ze. Sinds september zijn de groepen bezig met het in studeren. ,,Vooral bij de allerjong ste kinderen is het natuurlijk een grote opgave om ze voor te berei den op zo'n theatershow. Maar dat is ook een mooie uitdaging en ik weet zeker dat het goed zal komen. We hebben een vol programma met optredens die echt een bood schap overdragen. Alle genres ko men voorbij." Zowel op zaterdag als op zondag begint de voorstelling om 15.00 uur in Middelburg. Het optreden van de allerjongsten is enkel op za terdag. Ineens stond Kaya Delfgaauw (13) uit Zierikzee vorige week vrijdag met rapper Snelle op het podium van Teenagers go Aemstie in Burgh-Haamstede te rappen. Als grote fan van Snelle moest hij naar het optreden. 'Wat zou het vet zijn als je op het podium geroepen wordt', zei hij nog tegen zijn vriend toen het optreden begon. Het gebeurde nog ook. ,,Ik wist niet wat mij overkwam", vertelt Kaya over het bijzondere moment. ,,Snelle maakte al oogcontact met mij. Hij vroeg wie Scars, één van Snelle zijn grootste hits, mee kon rappen. Ik schreeuwde dat ik dat wel kon. Toen wees Snelle naar mij, liep hij op me af en zei dat ik het podium op mocht komen. Dat dit echt gebeurde, kon ik niet gelo- ven." Eenmaal op het podium ging het hem goed af. Vlekkeloos rapte hij het nummer mee. Spannend vond hij het niet. ,,Veel mensen vroegen of ik het eng vond, maar het was juist heel vet. Gelijk kreeg ik de microfoon en rapte ik mee." Daar werden veel foto's en film pjes van gemaakt. ,,Die kijk ik nog vaak terug", zegt hij. ,,Veel mensen willen met zo'n bekende rapper op het podium staan. Een paar vrien den waren dan ook best jaloers", lacht hij. Na het optreden had hij nog contact met Snelle. ,,We maakten een foto en die heb ik op Instagram gezet. Daar reageerde hij op dat ik vooral mezelf moet blijven en dat ik er wel kom." Podi umervaring heeft hij nu in ieder geval. ZATERDAG 1 FEBRUARI 2020 GO Een van de eerste dingen die ze deden was in groep En toen was er Timmy (tja, Chinese namen, dat ging Heimwee doet rare dingen met mensen: de een drinkt - ÏSSÉ I - éB Slag om de Schelde KIEK! P12 11 Rutger Bregman zoekt het randje op 14 Saskia Noort duidt Dave Roelvink 15 De Profeet kreeg Hannelore er niet onder 20 Antizelfmoordicoon sprong ooit zelf van de Golden Gate 22 Droge voeten door een groter strand 23 Waarom duren saaie momenten altijd zo lang?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50