NIEUWS 3 Topcrimineel Dino Soerel ontkent dat hij wilde ontsnappen Beatrix 82 jaar Hoewel Kamer onjuist is geïnformeerd, blijft heibel uit De Tweede Kamer is indertijd onjuist geïnformeerd over de trainingsmissie voor agenten in de Afghaanse provincie Kunduz. De missieleiding oefende druk uit om een positief beeld te schetsen. LAGE VUURSCHE Prinses Beatrix heeft gisteren haar 82ste verjaardag gevierd. 's Ochtends nam ze veel felici taties in ontvangst, onder meer van premier Mark Rutte. De minister-president wenste haar via Twitter 'een mooie, feestelijke dag met haar familie en nog vele jaren in goede gezondheid toe'. Op enkele gebouwen van de rijksoverheid wapperde de Nederlandse vlag met oranje wimpel, onder meer bij mi nisteries en bij de Eerste en Tweede Kamer. gevangenis in Heerhugowaard, waar hij een levenslange celstraf uitzit. Justitie plaatste hem donderdag plotseling over naar de strengst be veiligde gevangenis van Nederland (de EBI) in Vught omdat er ver moedens waren dat hij wel pro beerde te vluchten. Ze onderzoekt de zaak en zo lang blijft Soerel extra beveiligd. Zijn advocaten Nico Meijering en Christian Flokstra noemen dat een 'disproportionele reactie'. De herkomst van de infor matie over een op handen zijnde ontsnapping is volgens hen vol strekt onduidelijk. Volgens beide advocaten zijn bij Soerel ook geen spullen aangetroffen die wijzen op een uitbraakpoging. Ze gaan in be roep tegen de overplaatsing. De 59-jarige Dino Soerel zit een levenslange gevangenisstraf uit voor zijn aandeel in een reeks liqui daties. Hij zat van 2010 tot 2012 ook al in de EBI in Vught, maar kreeg het voor elkaar dat hij naar een an dere gevangenis werd overge plaatst. Het regime in Vught was onnodig zwaar, erkende de Raad voor de Strafrechtstoepassing en Jeugdbescherming. Gedetineerden zitten er veel in afzondering en mo gen hun schaarse bezoek bijvoor beeld niet aanraken. De EBI in Vught huisvest de ge vaarlijkste criminelen, zoals Heine- kenontvoerder Willem Holleeder, de moordenaar van Theo van Gogh, Mohammed B., en cocaïnehande laar Ridouan Taghi. In de zomer van 2011 werden 160 Nederlandse militairen en negen politiefunctionarissen naar de Af ghaanse provincie Kunduz ge stuurd om daar mensen op te lei den tot politieagent. Tijdens een groot deel van deze missie, die tot 2013 duurde, bleek ter plekke dat er veel te weinig Afghanen waren om te kunnen opleiden. De Nederlan ders zaten soms duimen te draaien, maar die onwelkome wer kelijkheid werd niet aan de Kamer gemeld. Dat blijkt uit de zogeheten post- missiebeoordeling (PMB), die het kabinet zeven jaar na dato naar het parlement heeft gestuurd. Ambte naren die destijds rapportages schreven voor de Tweede Kamer voelden zich onder druk gezet een positief beeld te schetsen, 'ook al klopte dit niet met de werkelijk heid', stellen de onderzoekers. Tus sentijds afgehaakte cursisten wer den zodoende meegeteld in het aantal opgeleide agenten. Ook werden cursisten die ver schillende trainingen ontvingen meerdere malen meegeteld en kre- gen mensen een certificaat die hier volgens de richtlijnen niet voor in aanmerking kwamen. De Kamer stond recentelijk meermaals op de achterste benen toen bleek dat zij in het verleden onvolledig en onjuist is geïnfor meerd. Deze week nog werd mi nister van Justitie en Veiligheid Ferd Grapperhaus op het matje ge roepen nadat deze krant had ge meld dat zeven medewerkers van de inspectie hadden gemeld dat onder druk van topambtenaren onderzoeksresultaten van rappor ten waren afgezwakt. Ook zouden rapporten zijn achtergehouden voor de Tweede Kamer, iets wat Grapperhaus overigens stellig ont kent. In het geval van de onjuiste Kun- duz-rapportages is de Kamer juist opvallend mild. Alleen de SP trekt fel van leer. Volgens Kamerlid Sa- det Karabulut is er over de missie 'gelogen'. Zij eist een parlementair onderzoek. Dat onderzoek lijkt er niet te ko men. Veel partijen reageren relatief lauw. CDA-Kamerlid Martijn van Helvert spreekt op Twitter van een t In werkelijkheid waren er veel te weinig Afghanen om op te leiden tot agent 'stevig rapport', maar vindt het vooral belangrijk dat de missie nu geëvalueerd is. ,,Niet om elkaar in tern nog even af te maken, maar om ervan te leren voor de toe komst!", stelt hij. GroenLinks-Ka merlid Bram van Ojik wil van het kabinet weten of de Kamer bewust een te rooskleurig beeld kreeg voorgeschoteld. Andere partijen zijn terughou dend of houden zich onbereikbaar. Wat hier vermoedelijk meespeelt is dat de Kunduz-missie destijds pas na veel politiek gekrakeel tot stand kwam. Met name de fracties van GroenLinks en Christenunie stelden in 2011 allerlei aanvullende eisen voordat zij als oppositiepar tijen akkoord konden gaan. Het ka binet van VVD en CDA kwam hieraan ondanks bezwaren tege- moet. Daardoor werd de uitvoer baarheid van de missie bemoei lijkt, terwijl het kabinet er tegelij kertijd voor beducht was om het broze draagvlak niet te verspelen. De missieleiding in Kunduz en Den Haag was er daarom veel aan gelegen om een zo gunstig moge lijk beeld te schetsen van de mis sie. Behalve VVD, CDA, Groen Links en ChristenUnie hadden ook SGP en D66 zich achter de uit zending van militairen geschaard. PVV, PvdA, SP en Partij voor de Dieren waren tegen de missie. Het kabinet erkent dat er fouten zijn gemaakt. ,,Dit moet natuurlijk niet zo", aldus minister-president Mark Rutte. Hij vindt dat er lessen getrokken moeten worden uit het feit dat ambtenaren druk hebben gevoeld om vooral positief te infor meren. Het moet volgens hem gaan 'om de feiten en niks anders dan de feiten'. Toekomst Tegelijkertijd voelt het kabinet er niets voor om in de toekomst niet zelf te rapporteren over de ge boekte resultaten maar deze taak uit te besteden aan een onafhanke lijke partij, zoals de onderzoekers voorstellen. De ministers achten het onwaarschijnlijk dat onder zoek ter plaatse door een derde partij mogelijk is, 'gezien de poli tieke gevoeligheid van missies en de belangen van partners en bond genoten'. Ook dient volgens het kabinet rekening te worden ge houden met 'praktische beperkin gen' zoals vertrouwelijkheid en veiligheidsvereisten. Missies in Kunduz en Uruzgan zaterdag 1 februari 2020 VUGHT Onderwereldkopstuk Dino Soerel ontkent dat hij plan nen had om te ontsnappen uit de Premier Mark Rutte bezoekt in juni 2013 het Nederlandse kamp in de Afghaanse provincie Kunduz. foto anp Kunduzmissie was te mooi voorgesteld Laurens Kok Den Haag Kunduz^ (2011-2013) Kaboel Uruzgan —J (2006- S-* 2010) J PAKISTAN IRAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3