Coronavirus komt eraan Pedofiel langer in tbs met dwangverpleging Minister: Compensatie 2 miljard onrealistisch Vrolijke inborst 2 Rilland grijpt naast het testcentrum voor de hyperloop. Groningen heeft gewonnen. Het was een nek-aan-nekrace. TERUGBLIK STRIJD TUSSEN ZEELAND Commentaar De wereld is klein. Een familiebezoek van een Zeeuws gezin aan het Chinese Wuhan is niets bijzonders. Het is gewoon een van de talloze sociale en zakelijke lijntjes die over de hele wereld lopen. Alsof het een groot dorp is. Het is mooi dat al die contacten tegenwoordig zo gemakkelijk zijn. Maar aan al dat reizen kleeft een risico. Dat blijkt, nu de wereld zich moet wapenen tegen het coronavirus. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) waarschuwt alle landen. De ingrijpende maatregelen van de Chinese regering hebben het virus niet tegengehouden. Het kan nu al in Neder land zijn, of dit moment op Schiphol landen. Daarom roept de WHO de noodtoestand uit. Dit is geen reden voor paniek, want dankzij de goede Nederlandse gezondheidszorg kan het virus zich hier waarschijnlijk niet gemakkelijk verspreiden. Nederland is tot nu toe niet in staat van alarm. De KLM stopte pas na enige aarzeling met vluchten van en naar China. En de regering vermorste wat tijd door te wachten met de re patriëring van de Nederlanders in Wuhan en omgeving. Maar gelukkig lijkt het besef te groeien dat we het economische en sociale verkeer even ondergeschikt moeten maken aan veilig heidsmaatregelen. Het coronavirus is nog geen grote bedrei ging voor Nederland. Dat moet zo blijven. Ook al kan het nog steeds meevallen, we kunnen maar beter voorzichtig zijn. Ook al kan het nog steeds meevallen, we kunnen maar beter voorzichtig zijn T. werd in 2013 veroordeeld voor het plegen van ontucht met een toen tienjarige j ongen, het bezit van kin derporno en het maken van kinder pornofoto's. Daarvoor kreeg T. twee jaar cel plus de maatregel opgelegd. Tot op de dag van vandaag zegt T. onschuldig te zijn en volledig onte recht veroordeeld. Alles bij elkaar heeft T. ruim ne gen jaar in een cel doorgebracht voor het plegen van in totaal acht- ALMANAK tien keer ontucht met jonge jonge tjes. T. is pedofiel, dat erkent hij ook en vindt dat dat géén stoornis is. Behandeling is dan ook overbodig, zo vindt hij. Daarmee is de behan deling van T. in een impasse geko men en is er volgens de deskundi gen weinig tot geen vooruitgang te verwachten. Terneuzense gedetineerde vindt dat pedofilie geen stoornis is Het verzoek van zijn advocaat om naar de mogelijkheden van een voorwaardelijke beëindiging van de dwangverpleging te onderzoe ken werd afgewezen. Nu de dagen alweer dik een maand lengen, voelt de Lewe- dorper zich iedere dag vitaler worden. Behalve dan die verve lende hardnekkige hoest. ,,Hoe voelt u zich verder?", vraagt de huisarts, terwijl hij luistert naar het gereutel onder zijn ribben. ,,Prima, ik ben blij dat het weer lente wordt. Ik hoor de vogeltjes weer fluiten." De dokter luistert nog eens aan de borstkas. „Vogeltjes zegt u?" De arts vult een formulier in. „Mogelijk. Dat moet bloedon derzoek uitwijzen. Maar ik ver moed eerder dat u vrolijk wordt van uw eigen longontsteking." Eerste namen Beachboom Vrachtwagen zakt door houten brug GOES Zeeland Zakelijk komt bij LMG Het heeft maar een haartje ge scheeld of langs het Schelde-Rijnka- naal, bij Rilland, zou een testcen trum zijn verrezen voor de hyper loop, het vervoerssysteem dat men sen en goederen met duizend kilo meter per uur door een buis laat ra zen. Dat het een nek-aan-nekrace is geweest tussen Zeeland en Gronin gen bewijzen de bidbooks die deze krant heeft opgevraagd. ,,Het is juni 2050; koningin Amalia verwelkomt de derde vrouwelijke president van de Verenigde Staten op het hyperloop-station Schiphol. De hyperloop is een efficiënte logis tieke verbinding die het vliegtuig bijna volledig uit Europa heeft ver dreven. Koningin Amalia vertelt en thousiast over het initiatief dat ooit is gestart in het kleine Zeeuwse dorpje Rilland." Banen Zo begint de aanbieding die Zeeland in november stuurt naar Hardt, het door studenten opgerichte bedrijf in Delft, dat op zoek is naar een locatie voor het European Hyperloop Cen ter. Dat bestaat uit een testbaan van drie kilometer en een bijbehorend Learning Center. Volgens Bureau Berenschot kan de bedrijvigheid rond het testcentrum een regio mil joenen aan belastinggeld en honder den, misschien zelfs duizenden ba nen opleveren. Vandaar dat diverse provincies naar de gunsten dingen van Hardt. In bidbooks laten ze zich van hun beste kant zien, zoals Maas tricht en Rotterdam naar het Euro visie Songfestival hengelden, en uit eindelijk troeft Groningen Zeeland af met een miniem verschil. Dat blijkt uit de aanbiedingen van beide provincies die door deze krant zijn opgevraagd met een beroep op de Wet Openbaarheid van Bestuur. Op 20 december, de dag dat Zeeland aan het kortste eind trekt, laat gede puteerde Jo-Annes de Bat namelijk weten de locatie die de provincie op het oog had niet bekend te willen maken. Een lijst van zestien moge lijke plekken is teruggebracht naar drie kansrijke opties waarvan uit eindelijk Rilland overblijft, de smalle stook land tussen het Schelde-Rijnkanaal en het kanaal van de Bathse Spuisluis. Die legt het uiteindelijk aftegen een strook langs het Slochterdiep, nog geen vijf kilo meter van de stad Groningen. Zeeland voert aan dat het centraal ligt, dicht bij Brussel Zowel de Zeeuwse als Groningse lo catie heeft één eigenaar, die bereid was mee te werken. Hier Rijkswa terstaat, daar de gemeente Gronin gen. Dat voorkomt lange onderhan delingen om grond te verwerven. Hardt eist van de regio 3 miljoen euro. Uit de aanvulling die Zeeland 18 december naar Hardt stuurt blijkt dat het provinciebestuur de Staten wil vragen 2,5 milj oen euro beschik baar te stellen. Die kan worden aan gevuld met een subsidie van 500.000 euro uit het fonds van de Stichting Zeeuwse Publieke Belan gen. Hier verliest Zeeland punten, want Groningen kan zelf 3 miljoen euro op tafel leggen en spiegelt nog eens 1 miljoen euro voor uit het In- vesterings Fonds Groningen. Bezwaren De termijn waarop de vergunnin gen geregeld kunnen zijn, is nage noeg gelijk. September zegt Zeeland, Groningen houdt het op oktober. In het noorden wordt wel wat luchtig gedaan over mogelijke bezwaren van omwonenden. Uit publicaties in lokale media is al duidelijk dat het testcentrum niet 'door de hele regio MIDDELBURG Een compensatie van 2 miljard euro als Zeeland de marinierskazerne niet krijgt, is on realistisch. Dat vindt vicepremier Hugo de Jonge, zelf van Zeeuwse komaf. ,,Kom op. Dat zijn toch geen be dragen, jongens", reageert hij op de eis van de Zeeuwse D66 om de provincie 2 miljard euro te geven als de verhuizing van de mariniers niet doorgaat. D66 is ook rege ringspartij in Den Haag. De minister erkent dat het heel grote gevolgen heeft voor Zeeland als de verhuizing van de mariniers wordt afgeblazen. ,,We zullen daar op een goede manier met de Zeeu wen uit moeten komen." Het kabinet besloot jaren gele den dat de kazerne naar Vlissingen moest, maar is nu aan het terug krabbelen. Verantwoordelijk staatssecreta ris Barbara Visser zag zich al ge noodzaakt met de Zeeuwen te pra ten om de plooien glad te strijken. De provincie zegt dat het vertrou wen in Visser 'is geschaad'. Knoop doorhakken Het kabinet wil uiterlijk eind maart de knoop hebben doorge hakt. Defensie vreest een leegloop bij het Korps Mariniers, omdat velen niet van het Utrechtse Doorn naar Vlissingen willen ver huizen. zaterdag 1 februari 2020 II De 73-jarige Terneuzenaar J. T., die in een tbs-kliniek in Poortu- gaal verblijft, moet nog zeker twee jaar in het regime van de tbs met dwangverpleging blij ven. De rechtbank in Middelburg heeft dat gisteren beslist en volgt daarmee de eis van de offi cier van justitie. Ad Roos Middelburg Tip? redactie@pzc.nl BROUWERSDAM De eerste drie namen voor de 2020-editie van Beachboom zijn bekend: Emma Heesters (party podium), de Sluwe Vos (house podium) en Twenty 4 Seven ft. Nance, Jacks Hanks (90's podium). Het dancefestival op de Brou- wersdam wordt gehou den op 15 augustus. Ook dit jaar zijn er drie podia: een house, 90's en party podium. De organi satie zegt dat bezoekers dit jaar meer zeezicht, zand- en strandbeleving en bijzondere effecten te zien krijgen. De Early Bird ticketverkoop is begon nen via beachboom.com. MIDDELBURG Even niet opletten en een blind vertrouwen in zijn navigatie, daardoor kon een vrachtwagenchauf feur gistermiddag niet meer verder rijden in Mid delburg. Hij zakte met zijn wagen door een houten fietsbrug. De wagen reed rond het middaguur door de Mid delburgse wijk Reijers- hove en probeerde via de Beiaard, een fietspad, naar de Spinhuisweg te rijden. De auto zakte door de brug en kon niet meer verder. Drie uur later werd de wagen weer op de weg gezet. Hoe groot de schade aan de brug is, is niet bekend. Het online platform Zee land Zakelijk is onderge bracht bij reclamebu reau LMG uit Goes en netwerkevent Con- tacta.nl. Na tien jaar draagt eigenaar en hoofdredacteur Menno Kole het stokje over aan LMG-directeur Perry Kentin. ,,LMG is een mooie partij met de juiste mensen en midde len. De combinatie met Contacta kan unieke mogelijkheden opleve ren. Perry en zijn team willen de uitdaging bo vendien graag aangaan. Zodoende waren we er snel uit. Het voelde di rect goed.'' Ernst Jan Rozendaal Rilland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30