Leerlingen voeren hun eigen actie^- Waterschap Scheldestromen: Niet doemdenken over zeespiegelstijging Hoe kwamen de mariniers in Doorn terecht? Vuilnisbakken praten terug op Noord- Beveland Philipp Keller, dagelijks bestuurder waterkeringen bij waterschap Schel destromen, pleit voor meer nuance in de discussie. ,,We anticiperen al volop op de zeespiegelstijging, heb ben al heel veel maatregelen geno men en denken vijftig tot honderd jaar vooruit." In een notitie die deze week naar buiten kwam, hebben de Zeeuwse overheden samen de belangrijke ri sico's van klimaatverandering geïn ventariseerd. Het gaat om een op eenstapeling van bedreigingen. Een van de vele risico's zijn overstromin gen, die vooral laaggelegen polders treffen. Daarbij worden Hansweert en de Middelburgse wijk Mortiere met name genoemd. Context Keller is niet onverdeeld gelukkig met de notitie. ,,Die had beter ge kund. Dat ligt ook aan het karakter van het stuk. Het is niet opgesteld om het brede publiek diepgaand te informeren, maar meer als tech nisch document voor de overheden. Daardoor mist het context." Het risico van een overstroming is in Zeeland 'zeer, zeer klein', zegt Keller. ,,De risico's die worden ge noemd, hebben we ook al lang in beeld. We hebben maatregelen ge nomen. De dijken zijn in elk geval veilig tot 2050 en we kijken al voor uit naar 2100. Er gebeurt al heel veel." Hij noemt de dijkversterking die in Hansweert in voorbereiding is, een immense operatie die vele tien tallen miljoenen euro's gaat kosten. ,,Daarbij is al rekening gehouden met alle KNMI-modellen voor de klimaatverandering en zeespiegel stijging." Bregman Deze week trok Rutger Bregman veel aandacht met zijn pamflet Het water komt. Daarin waarschuwt hij, aan de vooravond van de herden king van de watersnood van 1953, dat snel actie is geboden om de gevolgen van klimaatverandering en zeespie- gelstijging op te vangen. ,,Willen we ons land behouden, dan moeten we strijd leveren", aldus Bregman. ,,Aan de ene kant heeft Bregman De risico's die worden genoemd, hebben we ook al lang in beeld gelijk: het kan nóg een beetje meer; bewustwording kan altijd beter", zegt Keller. ,,Maar wat ik ook zie is dat er, vergeleken met een paar jaar geleden, ontzettend veel gebeurt. Ik weet niet hoe we dat nog meer kun- nen versnellen. Ik denk dat er geen enkele overheid of bestuurder is die er niet druk mee bezig is." ,,Laatst hoorde ik een landschaps architect vertellen dat de dijk in de toekomst bij Apeldoorn zal komen te liggen", zegt Keller. ,,Dat is een worstcasescenario voor 2200, bij een zeespiegelstijging van acht meter. Dat kan ik bijna niet serieus ne men." ,,Doemscenario's voor over honderdvijftig of tweehonderd jaar zijn wat mij betreft tijdverspilling. Die houden mensen alleen maar van het werk dat nodig is om te be reiken dat Zeeland in de volgende vijftig tot honderd jaar echt veilig blijft. Er gebeurt ongelooflijk veel. Dat moeten we ook een beetje posi tief bekijken." Zeesoldaten streken na de oorlog in de Veluwse bossen neer Stemmen van Leuntje en Merien helpen duin schoon te houden zeeland 4 It zaterdag 1 februari 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl 'Zeeland is veilig voor het water' Doemscenario's over zeespie gelstijging en overstromingsge vaar zijn niet terecht. Die jagen Zeeuwen alleen maar onnodig angst aan. Rolf Bosboom Middelburg - Philipp Keller, waterschap KRABBENDIJKE Groep zeven en acht van De Zevensprong in Krabbendijke deden gis teren op hun eigen manier mee met de on- derwijsstaking. Leerlingen verwerkten op een creatieve manier hun gedachten over goed onderwijs: in een vlog of poster bij voorbeeld. 's Middags presenteerden ze de resultaten. Zoals Anouk, Damian en Milsz die op de foto de door hen gemaakte poster vasthouden waar de staking op uitgebeeld staat. Luuk, Nick en Jasper bespreken het werkstuk. De posters met wervende teksten over wer ken in het onderwijs werden gistermiddag nog naar de HZ gebracht. Ze fleuren daar de muren op tijdens de open dag, vandaag. Ook de lerarenopleiding Pabo opent dan de deuren. ZEELAND8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29