II Mis niks van het WK Veldrijden in Dübendorf In zijn nieuwe rol als chef de mission is eigenlijk alles en iedereen belangrijk 22 Van topsporter naar bobo: voor Pieter van den Hoogenband (41) leek het ondenkbaar. Toch leidt hij komende zomer de Nederlandse olympische equipe in Tokio. „Niemand gaat harder lopen of zwemmen van de chef de mission.'' Pieter van den Hoogenband zet een overdreven keurig accent op wanneer hij begint over 'het opti male prestatieklimaat'. De man die de voormalige directeur van de Zwembond nog niet zo lang gele den een 'frikandel' noemde, is nu zelf een sportbobo, met bijbeho rend jargon. Maar het voelt soms nog wat onnatuurlijk. Toen hij in 2008 voor het laatst uit het zwem bad klauterde, kon Van den Hoog- enband ook niet bevroeden dat hij zich twaalf jaar later zou begeven in een woud van sportbestuurders, bonden en organisatiecomités. „Vroeger ging ik met mijn oog kleppen op lekker kort door de bocht. Luister, ik ben het er niet mee eens, bam! Bij elke keuze stelde ik mezelf de simpele vraag: ga ik er harder van zwemmen, ja of nee? En hup, verder. Nu weet ik dat niet alles zwart of wit is. Ik heb een bredere kijk op dingen.'' In zijn werkkamer met uitzicht op de riante achtertuin schenkt schoonmoeder Rietje koffie in Delfts blauw en haalt zoon Bob 'een emmer' spraakwater. Van den Hoogenband strooit scheutig met spreuken als 'true sportsmanship', 'inspire a generation' en 'what's your legacy'. Tussendoor heeft hij het over 'keihard rammen' en 'niet mauwen' Dan is hij weer gewoon 'Pietje Puk uit Geldrop, een Bra bants boertje'. Na zijn carrière had Van den Hoogenband naar eigen zeggen vijf jaar nodig om 'zichzelf op nieuw uit te vinden'. ,,Het zwem men zat erop, wie was ik? Ik for meerde een Raad van Kritiek, wijze dames en heren die mij een spiegel voorhielden. Ik heb klus sen aangepakt in het bedrijfsleven, mijn kop goed gestoten. En in 2013 was ik klaar om weer wat in de sport te gaan doen. Als chef de mission bij het European Youth Olympics Festival (EYOF) in 2015 Als ik deze functie goed wil doen, moet ik ook de taal van de bestuurders spreken en 2017 was ik echt op mijn plek, merkte ik.'' Eind 2018 werd 'VDH' benoemd tot chef de mission voor Tokio 2020. Achtergrond Tijdens zijn carrière draaide alles om Pieter van den Hoogenband. Nu, als chef de mission, is eigenlijk alles en iedereen belangrijk behalve Pieter van den Hoogenband. ,,Ik weet heel goed dat ik vooral niet in de weg moet lopen. Niemand gaat harder of langzamer lopen of zwemmen van de chef de mission. Mijn rol is er één op de achter grond.'' Het is ook de reden dat we hem in zijn eerste jaar als sportchef weinig hebben gespot bij wedstrij den of toernooien van Nederlandse olympiagangers. ,,Bij een wedstrijd komt er al genoeg op atleten of een team af. Ik ga liever naar de training. Dat is een intiem moment tussen coach en sporter. Ik wil het vooral niet te beladen maken, dat een be langrijke training in de soep loopt als ik binnenkom. De drempel moet laag liggen." Maar wanneer bondscoach Hugo Haak hem uitnodigt voor de EK baanwielrennen in Apeldoorn, gaat Van den Hoogenband kijken. Kinderen mee. ,,Die kennen de verhalen over Harrie (Lavreysen, red.) en Jeffrey (Hoogland, red.) die met 85 per uur door de bocht jakkeren.'' Hij heeft een zwak voor sporters 'met een mooi verhaal'. De broerderstrijd tussen surfers Dorian van Rijsselberghe en Kiran Badloe bijvoorbeeld. Of Virgil van Dijk die zijn trainingsjasje aan een koukleumend meisje geeft, Hakim Ziyech die de jonge veldbestormer blij maakt met zijn shirt. ,,Zo help je jongeren met het creëren van een droom. Zoals dat bij mij in 1988 gebeurde met de olympische zwemfinale tussen Matt Biondi en Anthony Nesty. De Japanse minis- ter-president vertelde me dat hij als jochie van 10 in 1964 werd geïnspireerd door Anton Geesink. Nu is hij de baas van een land dat de Olympische Spelen mag orga niseren.'' Bij de bijeenkomst van alle chefs de mission, een jaar voor de Spe len, zag Van den Hoogenband di rect wie van zijn internationale collega's 'dezelfde bloedgroep heeft'. ,,Ik ben altijd alert op halers en brengers. Wie denkt na over de olympische beweging, onze bij drage aan de sport in de toekomst? En wie zit er alleen voor de auto met chauffeur?'' Als drievoudig Bekijk de voor- en nabeschouwingen, samenvattingen en interviews bij ons in de app of op pzc.nl/studionl zaterdag 1 februari 2020 'Ik moet vooral niet in de weg gaan lopen' Rik Spekenbrink Natasja Weber Waalre -Pieter van den Hoogenband (41) ▲Pieter van den Hoogenband: ,,D een trein.'' foto pim ras Nederlandse sport loopt als

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 22