Dick Advocaat is beter dan ooit Barcelona is al volop bezig met volgend jaar Technisch manager John de Jong hint na een 18 SJOERD MOSSOU Ajax is morgen de tegenstander. Maar bij PSV hebben ze genoeg aan zichzelf. ,,De beslissing of ik nog doorga, ligt open,'' zegt een aangeslagen technisch manager John de Jong gisteren. Column @sjoerdmossou Hoe bestaat het dat iemand er 25 jonger uitziet dan 25 jaar geleden? Zijn haar was nog mooi kastanjebruin, daar lag het niet aan. De bondscoach van Oranje had het haar boven zijn linkeroor lekker lang laten groeien, om het 's ochtends voor de spiegel in één soepele beweging naar rechts te kammen, zorg vuldig over de kale schedel heen. De 'overkam', kortom, een klassieker in het kappershandboek voor kalende mannen. Bobby Charlton en Dick Advocaat gelden tot op de dag van vandaag als de absolute trendsetters van het genre, in een tijd dat kaal werd gezien als iets wat je ontkennen moest. Je leek jonger dankzij de overkam, zo was de ge dachte. Het tegendeel was waar. De ouderdomsvlekjes liggen als een zacht panter- printje over zijn gezicht. Zijn haartransplantatie heeft meegeholpen, natuurlijk, maar toch: hoe be staat het dat iemand er 25 jaar jonger uitziet dan 25 jaar geleden? Zijn kledingkeuze helpt een handje. In de jaren 90 droeg hij vaak een beige trenchcoat als trainersjas, met een stropdas eronder, hoog opgeknoopt; het bene pen uniform van de oude man. Tegen woordig kiest hij voor een lamswollen, antra- cietgekleurde sjaal, zorgvuldig om de hals gedra peerd. Donkerblauwe trui. Los wit boordje daaron der. Zijn jas is korter, wat veel verstandiger is als je korte beentjes hebt. (Dick draagt ook best vlotte schoenen tegenwoordig. Let er maar eens op.) Maar boven alles is Dick, zoals dat heet, jonger van geest. Kijk in die waterige pretoogjes. Zie hem tevreden naar zijn dug-out stiefelen. Hij is geluk kiger dan ooit, denk ik. De slangenkuil bij Feyenoord raakt hem niet, deert hem niet. De druk van de buitenwereld die vroeger als een blok beton op zijn schouders lag, glijdt nu soepeltjes van hem af. Hij woont op een half uurtje rijden van de Kuip, zijn vrouw ziet hem vaker dan ooit. Het obsessieve, gejaagde is weg. Dick weet: geluk komt sneller aanwaaien als je je armen spreidt. Achter elke boom staat een vriend tegenwoordig. Feyenoord zit hem als gegoten bovendien. De spelers zijn er beter dan bij Sparta: cruciaal in de manier waarop Advocaat naar voetbal kijkt. Hij is geen visionair, hij zet poppetjes gewoon op de goede plek, meestal lekker dicht bij elkaar. Het is bijna niet voor te stellen dat hij nooit eer der trainer is geweest in de Kuip, als volksjongen van rechte, duidelijke lijnen. Wonderlijk: een klein jaar geleden wilde bijna niemand in Rotterdam Zuid dat-ie kwam. Advocaat was te oud, te conser vatief, te cliché ook. Ik snapte dat ergens wel, maar het is een misver stand gebleken. Dick is geen geest uit het verleden. Hij is geen exponent van het oude voetbal. Hij is juist volkomen tijdloos. Advocaat is het oudste kind van Nederland, en anders is hij de jongste bejaarde aller tijden. Dickie uit de Transvaalbuurt. Beter dan hij ooit is geweest. Prijzen Barney te koop Dost mist uitduel Frankfurt Trainer Ernest Faber gaat PSV mis schien iets anders laten spelen te gen Ajax. Hij vertelt dat gisteren in zijn wekelijkse perspraatje op de Herdgang. Daar schuift ook Ricardo Rodriguez aan. De nieuw aange trokken linksback wordt officieel gepresenteerd. Rodriguez, 71-vou- dig international van Zwitserland, hoopt in de Johan Cruijff Arena te debuteren. ,,Ik ben er klaar voor. Als de Italiaanse bond het papierwerk tijdig in orde maakt.'' Maar wat blijft hangen in de volle zaal zijn de woorden van de derde man in PSV-kledij, technisch ma nager John de Jong. Middenin één van de diepste crises van PSV ooit, laat hij zijn gevoel spreken. ,,Ik heb onze veiligheidsman gesproken'', vertelt De Jong. ,,Die zegt dat er op weg naar Ajax nu geen acute drei ging is... Dan weet je het wel. Ik kies er niet voor om mijn huis te la ten beveiligen. Ik neem ook geen persoonlijke beveiliging. Maar het is wel heel heftig allemaal. Heel heftig.'' De Jong praat achter een desk. Hij zit erbij alsof hij drie dagen niet heeft geslapen. Het vreet aan hem wat er allemaal misgaat in de chaos bij PSV. Het ontslag van trainer Mark van Bommel galmt al zes we ken na. Ook deze week waren er weer kleine en grotere nabranders in de media en op de Herdgang. En vorig weekeinde was er de stadion bestorming tegen FC Twente. Een klein deel van de harde kern uitte zijn onvrede over de technische lei ding en over dat het niet beter gaat met PSV sinds Van Bommels ver trek. Bij de hoofdingang van het Philips Stadion voerde de ME zelfs charges uit. ,,Ik zit 20 jaar bij PSV. Wat er tegen Twente gebeurde is het moeilijkste dat ik ooit heb mee gemaakt'', zegt De Jong. ,,Het doet veel pijn. Het is zo niet des-PSV.'' De vraag komt of hij misschien denkt aan opstappen. ,,Ik ga alles af wegen. Ik heb zondagavond met onze raad van commissarissen ge zeten. Die gaven direct hun steun en ik heb ze beloofd dat ik in deze laatste transferweek keihard aan de slag zou gaan. Daarna zien we wel. Ik moet veel dingen wegen en tegen elkaar afzetten. Als je bewegings vrijheid in het geding is, dan lijkt het me menselijk dat je je ook af vraagt: waar zijn we mee bezig? Zoals De Jong praat en erbij zit, dat kun je deze middag al uitleggen als het voorsorteren op een vertrek. Hij zegt immers ook: ,,Nee, ik keer in elk geval niet terug in mijn oude functie van hoofd scouting. Dan zou ik helemaal weggaan bij de club.'' Tij Maar als we hem later op de middag vragen of het nou echt zo is dat hij de deur tot vertrekken wagenwijd open zet, zegt De Jong dat het zó toch niet is bedoeld. ,,Nee. Ik wil nog steeds door. Samen met de huidige beleidsbepalers wil ik het tij keren. Maar ik wilde ook wel een keer in het openbaar mijn gevoe lens delen. Niet gek, toch? Het gaat allemaal veel te ver wat er gebeurt.'' Hoe het ook zij, PSV speelt mor gen tegen Ajax. Maar over de tegen stander gaat het nauwelijks. Het ge- DEADLINE DAY zaterdag 1 februari 2020 GO In 1994 zag Dick Advocaat er ouder uit dan nu. Moet je nu eens kijken. Dick is hartstikke grijs. DARTS Raymond van Barneveld (foto) gaat alle trofeeën die hij als dar ter won bij opbod verko pen. Barney zei tegen de NOS dat de veiling geen geldkwestie is. ,,Het mag weg. Ik heb er niets meer mee, serieus niet.'' De Haagse vijf voudig we reldkampioen zette onlangs een punt ach ter zijn loop baan. VOETBAL Bas Dost (30, foto) mist vandaag de uitwedstrijd van Eintracht Frankfurt tegen hek kensluiter Düsseldorf. De Neder landse aan valler heeft last van zijn maag en ligt in het zieken huis. Afgelo pen dinsdag ontbrak de 30-jarige aanvaller al op de training vanwege buikklachten. O a 0) 'Het is heftig, Maarten Wijffels Eindhoven John de Jong liet gisteren zijn hart spreken in de vooruitblik op het duel van Ajax met PSV. Jürgen Locadia keert per direct terug naar Brighton. Hij was het eerste half jaar verhuurd aan Hof- fenheim, maar verkast mogelijk naar FC Cincinnati. Fiorentina heeft Sofyan Amra- bat weggeplukt bij Hellas Verona, dat hem huurde van Club Brugge. Nikolai Frederiksen (Juventus) versterkt op huurbasis de gele deren van Fortuna Sittard. Stade Reims huurt Kaj Sierhuis van Ajax, dat hem verhuurde aan FC Groningen, met een koopoptie. ADO Den Haag legde op de valreep de Engelse aanvaller Omar Bogle van Cardiff City vast. Cambuur huurt de rest van het seizoen rechtsback Milan van Ewijk van ADO Den Haag. Heracles heeft Giacomo Qua- gliata (FC Pro Vercelli) en Delano Burgzorg (Spezia, huurbasis, foto) vastgelegd. Barga krijgt volgend seizoen Francisco Trincao (Braga, foto) en Matheus Fernandes (Palmei- ras) erbij. Richairo Zivkovic (Changchun Yatai) speelt de rest van het sei zoen op huurbasis voor Sheffield United. Vitesse lijfde gisteren de Noor Filip Möller Delaveris (Odds BK) in en huurt Joshua Brenet (Hof- fenheim, foto). Mike te Wierik van FC Gronin gen zet zijn loopbaan na dit sei zoen voort bij Derby County. De Portugese verdediger Cédric Soares van Southampton maakt het seizoen op huurbasis af bij Ar senal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18