ECONOMIE 15 Serooskerke profiteert van succes ze hem die platforms wel wilden ver kopen. Horde nummer twee was echter van een heel andere orde: hoe zou Overdulve de operatie in he melsnaam moeten financieren? ,,Waar haalde ik in hemelsnaam een half miljard vandaan?'' Het bedrijf bezat immers geen rooie cent. Over dulve moest zelfs zijn Chinese za kenrelaties vriendelijk verzoeken zijn vluchten te betalen, zo leeg was de kas in Serooskerke. Overdulve overwoog om zijn op drachtgever Petrobras in te seinen dat er alleen zaken konden worden gedaan onder voorbehoud van finan ciering. ,,Mijn toenmalige Brazili aanse zakenpartner ontraadde me dat ten stelligste. Hij zei letterlijk: dat moet je niet doen. Dan geef je je con currenten een vrijbrief om je onder uit te schoffelen. Hij zei: teken nou maar, ook al bezit je geen cent. Dat heb ik toen maar gedaan. Het was de dood of de gladiolen.'' De 540 miljoen euro - om de OOS Prometheus en OOS Gretha te bekos tigen - hing nog steeds als het zwaard van Damocles boven Over- dulves hoofd. Hij sprak met diverse equityfondsen die zich als hongerige wolven op dit smakelijke hapje stort ten. Maar hij wimpelde ze stuk voor stuk af, omdat hij de zeggenschap over zijn bedrijf niet wilde verliezen. De toekijkende eigenaar van de werf, CIMC Group, greep uiteindelijk in en verschafte het kapitaal zonder dat Overdulve het roer van OOS Interna tional los hoefde te laten. Het feit dat een offshoredwerg uit het Walcherse Serooskerke een Bra ziliaans miljoenencontract uit het niets wist binnen te slepen, en daar- mee grote jongens als Heerema en Allseas letterlijk het nakijken gaf, sloeg in het wereldje in als een bom. De offshorewereld was in shock. Hoe lukte het een stel nobody's om onder de duiven van de multinationals te schieten? En waar haalden ze het geld vandaan? De kapitaalkrachtige me dedingers schreven barse brieven naar Petrobras, ja vlogen zelfs naar de hoofdstad Brasilia om de verant woordelijke minister de mantel uit te vegen. Het hielp echter geen zier. Toen Overdulve de smaak eenmaal te pakken had, liet hij niet meer los. De Zeeuw dacht en denkt groot, en heeft maar één doel voor ogen: OOS International verder uitbouwen. Twee jaar na de klapper in Brazilië kondigde hij de bouw aan van twee nieuwe hijs- en accommodatieplat forms: de OOS Serooskerke en OOS Walcheren. Ze vormden een combi- natie van accommodatie- en hijs schip, een soort varend hotel met lo gies voor 750 medewerkers en met twee kranen van elk 2200 ton. De vloot van OOS International nestelde zich er direct mee aan de wereldtop. OOS International heeft inmiddels kantoren en agentschappen in Brazi lië, Mexico, Nigeria, Cyprus, Singa pore en China, en boort bovendien naar olie in Mexico. Er is een contract met staatsoliebedrijf Pemex. En er staan nog meer ontwikkelingen op stapel, maar die wil Overdulve nog niet prijsgeven. De concurrentie kijkt immers mee en die heeft in zes jaar wel één belangrijke les geleerd: on derschat Léon Overdulve nooit en te nimmer. Het accountantskan toor, het plaatselijke it- bedrijf en ga zo maar door. In dezelfde sfeer werken we in ons be drijf. Geef je werkne mers een fijne werk omgeving, laat ze vrij en ze gaan als de brandweer.'' Als het bij OOS Inter national druppelt, re gent het voortaan in Zeeland. Het bedrijf betaalt de buiten- schoolse opvang van de lokale basisschool, knapt een schoolplein op en sponsort een karttalent. Het bedrijf wil verder twintig be drijfswoningen voor medewerkers bouwen en heeft inmiddels een brasserie en bed breakfast geopend in Serooskerke, want gasten moeten kun nen overnachten en een hapje eten. zaterdag 1 februari 2020 Kijk op de site bij /video de eerste aflevering van de serie 'De leeuw van Zeeland' Het Walcherse Se rooskerke is uiterst verguld met de maat schappelijke onder nemer Léon Over dulve. ,,Ik heb van meet af aan gezegd dat als we een klapper maken, Zeeland en Serooskerke daarvan mogen meeprofite ren'', zei hij onlangs tegen de PZC. ,,Ik gun lokale en regionale on dernemers ook wat. A.M Léon Overdulve (m) bij de oplevering van zijn eerste plat form, als matroos in Nigeria, op de fiets in Serooskerke. Hele maal onder het plat form OOS Gretha op volle zee. FOTO'S UIT DE VIDEOSERIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15