Je kunt hier 104 soorten chocolade proeven' Op een 7 TEJO-HUIS MH17 prominente plek in het TEJO-huis in Goes hangt een foto van Nicole Martens. Met haar man en kinderen kwam zij om het leven tijdens de ramp met de MH17. ,,Dit huis is het bewijs dat uit zo'n vreselijk drama toch iets moois kan voortkomen'', zegt Marja de Pundert. Al een paar maanden wordt er hard geklust in het nieuwe onder komen van het Goese TEJO-huis aan de Frans den Hollanderlaan. Het inloophuis voor jongeren met problemen opende anderhalfjaar geleden de deuren aan de Grote Kade, maar moest dat pand alweer verlaten, omdat de huur werd op gezegd. Niet leuk, maar de vrijwil ligers zitten niet bij de pakken neer. ,,Deze nieuwe locatie is ook heel fijn, hoor. Veel jongeren ko men hier langs als ze naar het sta tion gaan'', zegt Marja de Pundert- Dobbelaar, die samen met zus Willy Dobbelaar het initiatief nam voor het eerste Nederlandse TEJO- huis. Kindertelefoon In het inloophuis kunnen jonge ren tussen de 10 en 20 jaar zonder afspraak of verwijzing terecht voor een gesprek met één van de (psy- cho-)therapeuten die er op vrij willige basis werken. ,,In feite vul len wij het gat tussen een heel laagdrempelige voorziening als de kindertelefoon en de huisarts'', legt Willy uit. Vijftig jongeren stapten al binnen om over hun le vensvragen of psychische proble men te praten. Soms alleen. Soms met een ouder of een leerkracht. Het mag allemaal. Er zijn al meer dan tweehonderd gesprekken ge voerd. ,,En dat in een periode waarin we nog werken aan onze bekendheid'', zegt Marja. In België is TEJO al jaren een succesvol concept. Marja kwam er door een dramatische gebeurtenis mee in aanraking. Haar harts vriendin en collega Nicole Mar tens uit het Brabantse Neerkant kwam met haar man en vier kin deren om het leven bij de ramp met de MH17 in Oekraïne. Die klap kwam zo hard aan dat Marja - woonachtig in België - besloot met al haar werkzaamheden als ortho pedagoog en therapeut te stoppen. Het was Willy die haar wees op een advertentie van TEJO, waarin om vrijwillige therapeuten werd gevraagd. 'Is dat niet iets om je le ven weer mee op te pakken?', vroeg ze aan haar zus. Marja greep die kans en stuitte naar eigen zeg gen op een prachtige organisatie. ,,Dit is in Nederland net zo hard nodig, dacht ik toen.'' In het Goese TEJO-huis wordt Nicole nu op een respectvolle wijze geëerd. ,,Dit is in feite mijn rouwverwerking'', zegt Marja. Driejaar De initiatiefnemers van het huis in Goes - dat mede wordt gefinan cierd door de gemeenten Goes, Reimerswaal, Kapelle, Noord-Be veland en Schouwen-Duiveland - hebben zichzelf drie jaar de tijd gegeven om de behoefte te pei len. Toch kan nu al voorzichtig de conclusie worden getrokken dat het concept aanslaat. Ook het on derwijs omarmt het. „Leerlingen mogen soms onder schooltijd naar ons toe te komen'', zegt Marja. „Binnenkort komen er zelfs scho len op bezoek. Dat juichen we toe. Hoe meer jongeren ons kennen, hoe beter.'' Marja is vol lof over de 25 vrij willigers die actief zijn in het TEJO-huis, bijvoorbeeld als gast vrouw of therapeut. ,,Met hun in zet valt of staat het succes.'' Nieuwe vrijwilligers zijn meer dan welkom. Het TEJO-huis is vanaf maandag open op de nieuwe locatie aan de Frans den Hollan derlaan 21 in Goes, waar vrijwilli ger Martine Fraanje tekende voor de gezellige inrichting. Emile Calon Serooskerke Een kleine twee jaar na de opening van het museum en de winkel gaan de zaken zo goed dat de stichting Chocolate Lovers de organisatie uitbreidt en een winkel aan de Lan- geviele overneemt. Richard merkte kort na de opening al dat er veel be langstelling was. ,,Maar 18.000 be zoekers, dat is toch echt veel. En dat terwijl we buiten de looproute lig gen en er in heel Middelburg geen enkele verwijzing is naar het mu seum of de winkel." Het hadden er nog meer kunnen zijn omdat de vrijwilligers lang niet op alle verzoeken in kunnen gaan voor kinderfeestjes, workshops en presentaties. Kauwen Een reden voor het succes? ,,Het ambachtelijk product is in. Mensen vallen daarvoor. Bakkers die echt ambachtelijk brood verkopen doen het goed, brouwers die echt am bachtelijk bier verkopen ook, koffie idem dito." Bovendien merkt hij, in dit geval zeer toepasselijk, dat de mond-tot-mond-reclame zijn werk doet. ,,Mensen kunnen hier in het museum 104 verschillende smaken chocolade proeven. En dat worden er binnenkort nog meer." Hij geeft ook aan dat hij zijn pu bliek een beetje probeert op te voe den. ,,Want mensen moeten weer leren te genieten van chocolade. Dus stop met erop te kauwen. Neem de tijd als je een stuk choco lade eet. Prop het niet zo snel als mogelijk je keel in." Hij merkt ook dat er veel belang stelling is voor de workshops. ,,Wat het echt goed doet, is er één van minimaal drie uur waarbij de deel nemers zelf chocolade moeten ma ken. Van boon tot reep. Ze moeten de bonen roosteren, daarna pellen en vervolgens fijn stampen. Dat is echt keihard werken. Comfort bie den we niet. Ze zitten op de grond met een vijzeltje de bonen te be werken. Mensen gaan hier weg met blaren op hun handen, met spier pijn. Maar ze zijn wel tevreden want ze hebben zelf de heerlijkste chocolade gemaakt." Tevredenheid Hij ziet die tevredenheid ook bij de klanten in de winkel. ,,Ze komen terug omdat ze iets hebben ge proefd dat ze echt lekker vinden. Lekkerder dan de chocolade die ze kopen in de supermarkt en veel be ter voor de cacao-boeren in Afrika en Latijns-Amerika. Want wij be talen een echt eerlijke prijs." Hij vertelt ook dat ze alle chocolade die in de winkel verkocht wordt zelf maken. ,,Daar zijn we trots op. Niets komt uit de fabriek." Waar hij ook trots op is, is dat veel professio nele chocolatiers uit Nederland en de omringende landen op bezoek komen om te proeven wat er in Middelburg wordt gemaakt. ,,Die doen hun inkopen daar bij een grote cacao-importeur in Antwer pen en komen dan naar hier." Vanaf april neemt de stichting de Zeeuwse Winkel aan de Langeviele 65 over en gaat daar onder de naam Sjakie's Zeeuwse Cadeauwinkel Zeeuwse producten en chocolade verkopen. ,,Alles wat we nu in de museumwinkel verkopen, komt daar zodat we de winkelruimte bij het museum kunnen betrekken." zaterdag 1 februari 2020 Hoe iets vreselijks leidde tot iets moois Marcel Modde Goes Marja de Pundert (met een foto van Nicole Martens), Martine Fraanje en Willy Dobbelaar (vlnr) leggen de laatste hand aan het nieuwe on derkomen van het TEJO-huis in Goes. foto johan van der heijden Meer informatie is te vinden op de website tejo-nederland.nl. Richard Jansen is er zelf nog steeds een beetje beduusd van. Het Chocolade-museum en de winkel aan de Middelburgse Vlasmarkt zijn een regelrechte hit. Vorig jaar hadden we ruim 18.000 bezoekers alleen al in het museum", vertelt hij met on geloof in zijn stem. ,,En de klan ten voor de winkel staan gere geld in een lange rij buiten te wachten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 140